סיון סבג- אסולין | צילום: יוסי בן אבו לוכד הנחשים

הנחשים יצאו אל הרחובות: בעקבות החום הכבד, הנחשים שבדרך כלל נמצאים מתחת לאדמה הקרירה, יצאו לחפש להם מקומות לחים. אמש (שני), תושבים ברחוב טבריה שבשכונת נווה אילן הזעיקו לוכד נחשים לאחר שהבחינו במפתיע בנחש על גג רכב פרטי בחנייה.

סמוך לשעה 19:00 בערב, התקבלה הודעה במוקד העירוני על נחש שנמצא ברחוב טבריה באשקלון. לוכד הנחשים יוסי בן אבו "אוריין הדברה לכידה ואחזקה", הגיע מיד למקום והבחין בנחש על גג רכב פרטי. "כשהגעתי למקום ראיתי תושבים מבוהלים שחשבו שהנחש משתזף לו על גג המכונית", סיפר יוסי ל"אשקלונים". "מיד הבחנתי בנחש מסוג טבעות. זהו נחש לא ארסי שלצערי כבר היה מת כנראה מניקור של עורב. פיניתי אותו מהמקום לאלתר".

יוסי מסביר כי למרות החשש מהנחשים זוהי חיה מוגנת שאסור בשום אופן לתושבים לפגוע בה. "הנחשים התעוררו מוקדם השנה בגלל החום והם מחפשים מקומות לחים לשהות בהם. בגלל זה הם מגיעים לאזורי מגורים, אזורים שיש בהם צמחייה, צינורות השקייה. כעקרון הם לא תוקפים אלא כן הם מרגישים מאויימים. הנחש הזה, נחש המטבעות, הוא לא ארסי. נחש הצפע דומה לו במראה רק שאצלו הטבעות מחוברות".

אז מה לעשות אם רואים נחש וכיצד למנוע את הגעתו? "אם רואים נחש לא מומלץ להתקרב אליו ובשום מקרה לא להתכופף לעברו עם הראש, אלא להתקשר ללוכד מקצועי", אומר יוסי. אם הנחש הכיש אתכם, אסור בשום אופן לחבוש או לשים חוסם עורקים. צריך להיות רגועים כדי שהדם לא יזרום מהר. יש להתפנות במיידי לביה"ח ושם מקבלים נוגדן ומשתחררים כעבור כמה ימים".

כדי להימנע מהגעת נחשים אל הסביבה שלכם, מסביר יוסי כי יש לעשות שלושה דברים: להדביר נגד עכברים, לדאוג שלא תהיה עשבייה, ולהימנע מנזילות מים.
נציין כי בחודשי הקיץ יש בכל יום בין שתיים לשלוש קריאות על נחשים המסתובבים ברחבי העיר אשקלון. "אשקלון זאת עיר שיש בה הרבה אתרי בנייה. ברגע שבונים הרבה, הנחשים חייבים למצוא מקום אחר. חשוב לזכור שאנחנו השתלטנו להם על שטח המחייה ולא להיפך. זה אנחנו שמפריעים להם. לכן אם רואים נחש, זכרו שהוא חיה מוגנת ותנו ללוכדים לפנות אותו בביטחה".