סיון סבג-אסולין | צילום: דודי לוי 'כאן דרום', איתמר שמעוני בבית המשפט

בפעם הרביעית הובא הבוקר (רביעי, 10:30) ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, לדיון בהארכת מעצרו. שמעוני הובא לדיון בצל אירועי יום הזיכרון, כיוון שכבר ביום שישי הקרוב 13.05 אמורה הייתה להסתיים הרחקתו והמשטרה הגישה בקשה שלא לאפשר זאת. שמעוני הגיע הפעם מיוצג בידי עורך דין חדש, אשר אוחיון במקומו של עורך הדין ירון לונדון שליווה אותו במהלך החודשים האחרונים.

כזכור, ביום שני השבוע, משטרת ישראל הגישה לבית המשפט השלום בראשון לציון דרישה להאריך את הרחקתו של איתמר שמעוני בחודשיים נוספים. כאמור, הרחקתו של ראש עיריית אשקלון מתפקידו הייתה אמורה להסתיים ביום ראשון הקרוב, אך משטרת ישראל פנתה בבקשה להאריך את תנאי הרחקתו של שמעוני בחודשיים נוספים, עד לתאריך 19 ביולי. בבקשה נכתב כי חרף מאמצי הפרקליטות, היא טרם הצליחה לגבש כתב אישום נגד שמעוני.

שופט בית המשפט השלום בראשון לציון, אביב שרון, התבקש להכריע היום בנושא ולקבוע האם תינתן לפרקליטות ארכה נוספת או שמא יתאפשר לשמעוני לחזור לתפקיד עד אשר יוגש כתב האישום. עם פתיחת המשפט הפנה השופט שרון אצבע ביקורתית כלפי הפרקליטות והמשטרה ושאל מדוע הפרקליטות לא עומדת בלוח הזמנים שביקשה להגשת כתב האישום. השופט תהה מדוע הפרקליטות לא ערערה על ההחלטה הקודמת, על אף שידעה כי לא תוכל לעמוד בהגשת כתב אישום בתוך 30 ימים בלבד. הפרקליטות מצידה ניסתה להסביר כי כרגע יש הנחיות בתיק שקשורות לפרקליט המדינה ושמטרתם היא להגיש כתב אישום מרוכז ומגובש בגין כל העבירות. עוד ציינו במפתיע כי ראש העיר, איתמר שמעוני, ויתר בעבר על זכותו לשימוע לפני כתב אישום וזאת בתנאי שכתב האישום יוגש בתוך 30 ימים.

עורך דינו של שמעוני, אשר אוחיון, טען כי הניסיון להציג "שינוי נסיבות" בשל התערבות פרקליט המדינה נוגד את זכויותיו של שמעוני ועומד בניגוד להחלטת בית המשפט. עוד ציין עורך דינו כי הוא מוכן לקבל ששמעוני ישוב לעבודתו תוך מגבלה ליצור קשר עם מחלקת ההנדסה בעירייה וזאת מכיוון שהעיר אשקלון אינה מתפקדת.

בתום דיון שנמשך כארבע שעות קבע השופט, אביב שרון, כי ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני ישוב לתפקידו כראש העירייה כבר ביום שני הקרוב 16.05.16. שמעוני ישוב לתפקידו תחת הגבלות רבות שימנעו ממנו לשבש הליכי חקירה, ובהן יעמוד בין היתר בתוקף האיסור ליצור קשר עם מנכ"ל העירייה, חיים סופר. הפרקליטות מתכוונת לערער על ההחלטה ועל כן הסכים בית המשפט לעיכוב ביצוע עד ליום שני.

הפרקליטות כבר הודיעה כידוע כי מתגבש כיתוב אישום נגד שמעוני והוא יוגש בקרוב. עד אשר יוגש כתב האישום, על פי החלטת בית המשפט היום ובתנאי שהערעור שצפויה להגיש הפרקליטות עד ליום שני לא יתקבל, שמעוני ימשיך לכהן כראש העיר. נציין כי בכוונת המשטרה להמשיך בחקירה ובאיסוף החומרים לגיבוש כתב האישום על אף ההחלטה.

עורך דינו של שמעוני, אשר אוחיון מסר: "זוהי בשורה משמחת לאיתמר שמעוני ולכל תושבי אשקלון. אני משוכנע שהדברים יחזרו אט אט למסלולם ובינתיים אנו שמחים על חזרתו לעירייה".