סיון סבג אסולין  |  צילום: אילוסטרציה, אדי ישראל

ריח חריף של צחנה החל להתפשט אמש (ראשון) בשכונות הצפוניות של אשקלון. גם הבוקר תושבים דיווחו על ריח מצחין, והביעו חשש כי שוב מדובר בדליפת גז מאחת האוניות העוגנות מול חופי העיר, או לחילופין עלו ספקולציות הקשורות בחברת החשמל. אולם בדיקה של הממונה על איכות הסביבה, יורם שפר, העלתה כי מדובר בריח שמקורו בדישון טבעי.

מפעם לפעם נתקלים תושבים רבים המתגוררים בצפון העיר בריח חריף במיוחד. הרבה פעמים לא ניתן לקבוע מיידית מה מקור הריח, כיוון שניסיון העבר מלמד כי גם דליפות גז היו באזור. גם אמש, הריחו התושבים את הריח החריף ותהו מה מקורו. "ישבנו להנאתנו במרפסת ופתאום הרחנו ריח חריף וחזק, ממש להקיא", סיפרה ל"אשקלונים" לאה המתגוררת ברחוב שדרות קדש שבשכונת ברנע. "הריח היה פשוט בלתי נסבל ולא עזב את האזור שעות רבות. מיד נכנסו הביתה וסגרנו את החלונות. יצרנו קשר עם המוקד 106 - שם אמרו לנו כי מודעים לפניות ובודקים את זה".

הממונה על איכות הסביבה בעיריית אשקלון, יורם שפר, הורה לבדוק את מקור הריח בשל התלונות החוזרות. בתגובה ל"אשקלונים" הוא מסר כי:"מבדיקה שנעשתה על ידינו ועל ידי נציגת האיגוד לאיכות הסביבה, עלה שהריח הגיע בעקבות דישון העשוי מזבל פרות ולולים בנווה דקלים. אתמול בערב נציגה הגיעה לשם באופן אישי ובדקה זאת. בהתחלה חשבו שמקור הריח הוא גז אך לאחר הבדיקה כאמור התברר שזה הדישון האורגני שפיזרו החקלאים שנמצאים בשטח החלקאי ממזרח לברנע ולנווה דקלים. הסיבה שמריחים זאת כך היא כיווני הרוח המשתנים".