סיון סבג-אסולין | צילום: מחיר למשתכן - הזוכים יוצאים להפגין 

מאות זוכי התכנית 'מחיר למשתכן' באשקלון יצאו מחר (שלישי) בשעה 17:00 להפגין מול בניין העירייה ויביעו לראשונה את מחאתם בגין עיכובים בביצוע הפרויקטים ואוזלת ידן של הרשויות - אשר לטענתם אינן עושות די על מנת לזרז את בניית הפרויקטים שנותרו תקועים. 

"המטרה שלנו היא קודם כל העלאת מצוקת הזוכים באשקלון לסדר היום הציבורי", נמסר מטעם המארגנים. "כמו כן, אנחנו דורשים התחייבות של ראש העיר לטפל באופן אישי בנושא הסחבת הנוראית וקבלת הבטחה ממנו ליזום מפגש עם היזמים במתחמים השונים הפזורים ברחבי העיר". 

עוד דורשים מארגני המחאה את קידום כל תהליכי ההיתרים בערוץ נפרד מהיתרי בנייה רגילים והגדרת צוות ייעודי בעירייה שמטפל בפרויקטים של התכנית "מחיר למשתכן". "העירייה אחראית לדאוג לתושביה - הבעיה שלנו היא הבעיה של העירייה והעומד בראשה.  חלק גדול מהזוכים הינם מאמצע /סוף שנת 2017 וטרם קראו לבחור דירות בזמן הזה כל המענק בסך 40,000 ש"ח הומר בעליית מדד שמתקרב לכ-60,000 ש"ח בערך. לא מדובר בפנטזיות, אלא בדרישות בסיסיות ולגטימיות שאנו תושבי העיר ומשלמי המיסים זכאים להם", סיכמו המארגנים.

מהמנתונים שהעביר מינהל הנדסה בעיריית אשקלון, עולה כי מתוך 126 פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן בעיר, רק ב-36 מהם הגיש היזם בקשה להיתר על פי הפירוט הבא: עיר היין – 66 מגרשים. הוגשו 21 בקשות להיתר. הוגשו 38 בקשות לתיקי מידע. נמסרו 32 תיקי מידע; עיר ימים – 9 מגרשים. הוגשו 8 בקשות להיתר. הוגשו ונמסרו 9 תיקי מידע; אגמים מזרח – 38 מגרשים. טרם הוגשו בקשות להיתר. הוגשו 24 בקשות לתיקי מידע ונמסרו 23 תיקי מידע; אינפילים (שמשון) – 8 מגרשים. הוגשו 7 בקשות להיתר. הוגשו נמסרו 8 תיקי מידע; מתנחלים – 5 מגרשים. טרם הוגשו בקשות להיתר. הוגש ומסר תיק מידע אחד. 

על רקע פניות שקיבל ללשכתו ראש העיר תומר גלאם וכן על רקע הכוונה ההתארגנות להפגנה, לטענתו הוא פנה היום (שני) לשרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, וביקש ממנה לזרז את היזמים המתוכננים להקים את הפרויקטים שלהם באשקלון. 

בהודעה מטעם עיריית אשקלון נמסר כי ראש העיר ציין בפני השרה כי עיריית אשקלון, באמצעות מינהל הנדסה ואגף תכנון, עושה את כל הנדרש בזמני שיא על מנת להאיץ את התהליכים ונותנת קדימות לכל יזם שפונה בנושא. 

"כך למשל, מרגע שבקשה נקלטת במשרדי העירייה, הגורמים המקצועיים הרלוונטיים מתכנסים לטובת העניין ופועלים במרץ לקידומו. כך למשל, כחצי מבודקות התיקים במינהל הנדסה מתעסקות אך ורק בנושא זה; כל בקשה נידונה בזמן שיא על מנת שאף פרויקט לא ישהה מעבר לזמן שהוגדר ויושלם אף מוקדם מהצפוי ואנחנו מפעילים מערכת 'רישוי זמין' מתקדמת לטובת יזמים להגשת היתרים בקלות ובמספר צעדים פשוטים ומהירים", נכתב בהודעה.

תומר גלאם מסר כי: "ביקשתי מהשרה את התערבותה בנושא מול היזמים. אני מבטיח כי הם יפגשו במיטב גורמי המקצוע ברשות שישמחו להעניק להם ליווי וטיפול צמודים, עניינים ומקצועיים ודלת פתוחה לכל שאלה וסיוע בכל עניין",

עוד הוא הוסיף: "חשוב לי להדגיש לתושבים כי המדיניות שלי בנושא מאוד ברורה ובלתי מתפשרת – לפעול במהירות וביעילות האפשרית כדי לקדם כל יזם ולזרז כל פרויקט. אין לי ספק כי כפי שהשרה פעלה עד כה לטובת הציבור בישראל בכלל ותושבי אשקלון בפרט, כך היא תפעל גם במקרים אלו".

נציין כי על אף פנייה זאת לשרת השיכון, הזוכים לא מתכוונים לסגת מכוונתם למחות ומתארגנים להגיע בהמוניהם להפגין כאמור מחר (שני) מול בניין העירייה בשעה 17:00.