סיון סבג-אסולין | צילום: עיר ימים 

יוצאים למאבק: תכנית הדגל של שר האוצר, משה כחלון, היא ללא ספק תכנית "המחיר למשתכן". מטרת התכנית הייתה לדאוג לזוגות הצעירים  - וזאת על מנת שאלו יוכלו לרכוש דירות במאות אלפי שקלים פחות ממחירן בשוק החופשי. אלא שבפועל באשקלון על אף שאלפי צעירים זכו בדירות דבר לא זז וזאת למרות שכבר חלפו למעלה משנתיים מאז ההגרלה הראשונה בעיר.

הצפי לא נראה באופק והזוכים כבר מיואשים, כאשר הם טוענים בין היתר כי המענק שקיבלו מהמדינה נעלם אל מול עליית המדדים והשכירויות. כמו-כן לטענתם הרשויות והקבלנים אינם עומדים בלוח הזמנים שנקבע - מה שגורם לעליית מחיר משמעותית עבור כל אחד מהם. כעת הם יוצאים למחאה ויפגינו מול עיריית אשקלון בתאריך 30.7.19 בשעה 17:00


השטח מוכן אבל הבנייה לא מתקדמת

6,745 אנשים זכו במסגרת התכנית באשקלון, אולם אף לא אחד מהם כבר רכש דירה. מארגני המחאה באשקלון מסבירים כי מצוקת זוכי ההגרלות זוכה להתעלמות מוחלטת ובינתיים הזוכים נושאים בנטל הכבד של תשלומי השכירות ועליית המדדים. עם קבלת ההחלטה לצאת להפגין, מאות הצטרפו ליוזמה ואישרו הגעתם. 

עיר היין - מתי היא תיבנה | הדמיה: עיריית אשקלון

המטרה שלנו היא קודם כל העלאת מצוקת הזוכים באשקלון לסדר היום הציבורי", נמסר מטעם המארגנים. "כמו כן, אנחנו דורשים התחייבות של ראש העיר לטפל באופן אישי בנושא הסחבת הנוראית וקבלת הבטחה ממנו ליזום מפגש עם היזמים במתחמים השונים הפזורים ברחבי העיר". 

עוד דורשים מארגני המחאה את קידום כל תהליכי ההיתרים בערוץ נפרד מהיתרי בנייה רגילים והגדרת צוות ייעודי בעירייה שמטפל בפרויקטים של התכנית "מחיר למשתכן". "העירייה אחראית לדאוג לתושביה - הבעיה שלנו היא הבעיה של העירייה והעומד בראשה.  חלק גדול מהזוכים הינם מאמצע /סוף שנת 2017 וטרם קראו לבחור דירות בזמן הזה כל המענק בסך 40,000 ש"ח הומר בעליית מדד שמתקרב לכ-60,000 ש"ח בערך. לא מדובר בפנטזיות, אלא בדרישות בסיסיות ולגטימיות שאנו תושבי העיר ומשלמי המיסים זכאים להם", סיכמו המארגנים.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה ל"אשקלונים": "באשקלון יש 6745 זוכים, אשר ייהנו מדירות חדשות בכ-30% אחוז הנחה ממחיר השוק. הפרויקטים נמצאים בשלבים שונים, כאשר ישנם פרויקטים עם היתר מלא, היתר בתנאים ובחלקם הוגשה בקשה להיתר. חלק מהקבלנים בשלבים סופיים של השלמת תנאים להיתר. כך למשל בפרוייקט עיר ימים אין יח"ד שטרם הוגשה בהם בקשה להיתר, ובעיר היין יש הגשות שנמצאות בתהליך. אחד הפרויקטים לא עמד בתנאים, מכיוון שהקבלן שינה את אופן חישוב הדירה לאחר בדיקה ואישור של חברת הבקרה. הקבלן התבקש לעדכן את החישוב בהתאם להוראות החוק אך מסרב. כמובן שאין באפשרות המשרד וחברת הבקרה לאשר מחיר שנוגד את הוראות החוק. משרד הבינוי והשיכון לוחץ על הקבלנים לסיים הליכי היתר. הזוכים מעודכנים בכל שלבי העבודה".

מעיריית אשקלון וממשרד האוצר טרם נמסרו תגובות. 

 

להצטרפות לקבוצת הווטצאפ של המחאה:

http://bit.ly/2JFCC9g