מערכת אשקלונים | צילום: אילוסטרציה, שאטרסטוק 

השוק הישראלי מוצף בעורכי דין, רבים לא מבינים מה ההבדל בין עורך דין זה או אחר. הסיפור הבא יכול להמחיש לנו כי לעיתים זהותו של עורך הדין עשויה להיות הרת גורל, במקרה הנוכחי בחירה של עורכת דין טובה ומקצועית חסכה לבני הזוג כ-130 אלף שקלים.   

לפני כשנתיים וחצי עוד בטרם עלייתם ארצה, רכשו בני זוג עולים מצרפת, דירת מגורים בשכונת הרצוג באשקלון. מאחר והם  לא דיברו את השפה ולא הכירו עורכי דין, הם פנו לעו"ד מאשקלון אשר ייצג גם את המוכר באותה עסקה.

עורך הדין החתים אותם על מסמכי מיסוי מקרקעין והגיש עבורם שומה עצמית. אלא שהוא לא דאג להסביר להם כי המשמעות הינה תשלום של 140 אלף שקלים בגין מס רכישה. בהמשך לכך, קיבלו בני הזוג את השומה, ומאחר ולא היה באפשרותם לשלם את הסכום הנקוב בה, רשויות המס הטילו עיקולים על חשבונות הבנק שלהם. בעניין זה חשוב להבהיר, כי מבחינה משפטית ניתן להגיש בקשות למיסוי מקרקעין לתיקון שומה שניתנה, מטעמים שקבועים בחוק.

בצר להם בחרו השניים לעזוב את עורך הדין, ופנו לעורכת הדין תמר קידר, שבחנה את אפשרות הפחתת תשלום מס הרכישה.  קידר ניצלה את הפטור החלקי שקבוע בתקנות מס רכישה הקובע  בתנאים מסוימים הנחות והקלות משמעותיות במקרה של רכישת דירה (גם דירת מגורים שהינה דירה שנייה), כאשר מדובר בעולה חדש או באדם נכה.


עו"ד תמר קידר, הצליחה לבטל את רוע הגזירה

ואכן, בעקבות מסמכים שהגישה לרשויות המס, התבשרה לאחרונה עו"ד קידר כי מאמציה נשאו פרי וכי בנסיבות המקרה, מס הרכישה יעמוד על 0.5% ממחיר הדירה (לשני בני הזוג) ולא 8%. בכך, היא חסכה ללקוחותיה סך של כ-130,000 ₪. יצוין כי ההטבה המיוחדת הזו של פטור חלקי במס רכישה לעולה חדש ניתן לניצול פעם אחת לדירה, ופעם נוספת לגבי בית עסק שהעולה רוכש.

"אני שמחה שהצלחתי לסייע ללקוחותיי. חשוב להבין שניתן להגיש בקשה לתיקון שומה תוך 4 שנים מיום עשייתה. לכן, כדאי להתייעץ עם עו"ד המתמחה במיסוי מקרקעין ולברר האם יש אפשרות לקבל החזרים או לבטל חיובים", התייחסה עורכת הדין קידר למקרה.