מערכת אשקלונים | צילום: ארכיון, אדי ישראל

מאז תחילת העשור מספר הדירות שבנייתן החלה באשדוד עמד על 5503 לעומת 10615 דירות באשקלון. נתונים אלו עולים מסקירה מיוחדת לסיכום שנת 2017 שערכו ארגוני הקבלנים באשדוד ואשקלון על פי נתוני הלמ"ס. הפער הגדול ביותר בהתחלות הבניה בערים נרשם בשנת 2017 כאשר באשקלון החלה בנייתן של 1686 דירות לעומת 314 דירות בלבד באשדוד, כלומר על כל דירה שבנייתה החלה באשדוד, החלה בנייתן של יותר מ – 5 דירות באשקלון.

מכירת דירות חדשות


תנופת הבנייה באשקלון לצד הצניחה בבנייה באשדוד ניכרים גם במאזני ההגירה של הערים. מאזן ההגירה של אשדוד עמד בשנת 2016 על  1180-  תושבים בעוד מאזן ההגירה באשקלון עמד על 2116 +

הפער ניכר גם במספר הדירות החדשות שנמכרו, באשקלון נמכרו בשנת 2017 736 דירות חדשות לעומת 351 דירות באשדוד. התחלות בנייה באשדוד ואשקלון:


דוד רוזנר, יו"ר ארגון קבלני אשקלון: "את הצמיחה באשקלון ניתן לייחס בעיקר לבנייה החדשה בשכונת אגמים ובשכונת ברנע בעיר. המחירים הנוחים באשקלון ביחס לאשדוד יצרו בשנים האחרונות מגמה של מעבר צעירים מאשדוד לאשקלון. הפער בהתחלות הבניה בין הערים צפוי לגדול בשנים הקרובות שכן באשקלון גם התקיים מכרז ללמעלה מ – 3000 דירות במסגרת מחיר למשתכן כאשר ההגרלות נסגרו כבר בסוף 2017. לצערנו המנהל לא משווק קרקעות לבניה רגילה והדבר יגרום לעליית מחירים של דירות בשוק החופשי".

דוד רוזנר

ורד צרפתי זבולון, יו"ר ארגון קבלני אשדוד: "הבנייה באשדוד נעצרה כי בשנים האחרונות כמעט ולא שווקו קרקעות בעיר על ידי המדינה. המתחם האחרון ששווק בעיר לפני מספר שנים הוא המע"ר וגם בו הבניה מתעכבת. מירב הבניה החדשה באשדוד מתבצעת בשכונות הותיקות של העיר במסגרת תמ"א 38. הצפי הוא כי בשנים הקרובות תורחב פעילות הבניה באשדוד (וגם באשקלון) במסגרת פרויקטים במסגרת "מחיר למשתכן" אשר עשויים להגדיל את היצע הדירות.  התוצאה היא שהדירות בעיר התייקרו ומחירה של דירת 4 חדרים חדשה כבר עומד על למעלה מ- 1.5 מיליון ₪ בממוצע. ידם של הזוגות הצעירים בעיר אינה משגת דירות חדשות במחירי השוק והתוצאה היא הגירה שלילית מאחת הערים היפות בישראל".