טיסות לואו קוסט אמורות היו לשנות את הכללים ולקרב אותנו לחופשה המושלמת בחו"ל, אבל מסתבר שיש להן לא מעט חסרונות. אז איך באמת כדאי להזמין טיסה בלי לוותר על תנאים מפנקים? הנה המדריך המלא

הגידול במספר טיסות הלואו קוסט (בעברית: "טיסות חסך") מישראל נובע משילוב בין ביקוש מצד הלקוחות, לבין רפורמת "השמיים הפתוחים". הביקוש טבעי ונפוץ בקרב ישראלים שאוהבים לטוס לחו"ל אבל לא רוצים לשלם ביוקר. במקביל, הסכם "השמיים הפתוחים" קובע שמדי שנה תתווספנה 7 טיסות שבועיות מישראל לכל יעד באירופה. רוב הטיסות מופעלות על ידי חברות לואו קוסט ומכאן הגידול המובן בהיצע האפשרויות.

כיום קיימים מעל 25 יעדים עם טיסות מוזלות לישראל וממנה, עם מאות אלפי נוסעים בשנה. יש לפחות 5 טיסות ישירות רגילות ביום לפריז ועשרות טיסות חודשיות ליעדים במזרח אירופה כמו בודפשט, בוקרשט ופראג. הבעיה היא שעל אף המחיר הנמוך, לא תמיד מדובר בטיסה משתלמת.

החסרונות של טיסות לואו קוסט

קודם כל, חשוב לציין שטיסות לואו קוסט זולות משמעותית רק אם מזמינים אותן כמה חודשים מראש. מהבחינה הזו אין הבדל ביניהן לבין טיסות רגילות: מחיר הכרטיס עולה ככל שמועד הטיסה מתקרב. המחירים הנמוכים באמת מוצעים כחצי שנה מראש, ורק כ-20% מהכרטיסים מוצעים במחירים ההתחלתיים.

שנית, המחיר בטיסות לואו קוסט הוא בסיס בלבד. על המחיר הזה תצטרכו להוסיף עלויות כמו הטסת כבודה (מזוודה) וכמובן אוכל ושתייה. למעשה, כל פעולה נוספת דורשת תשלום נפרד ולעיתים קרובות תגלו את זה רק בשדה. מי שמחפש את המחיר הנמוך ביותר צריך לבדוק האם המחיר הסופי נשאר משתלם. המחיר הממוצע למזוודה עומד על 40-50 דולר לכיוון ובכל מקרה לא ניתן להזמין את הטיסות דרך סוכני הנסיעות, אלא באתרי אינטרנט בינלאומיים בלבד.

אין אפשרות לבטל כרטיסי טיסת לואו קוסט אחרי ההזמנה. כתוצאה מכך, עליכם לשים לב מראש לזמני הטיסות. בעוד הטיסות הסדירות הרגילות מציעות מגוון יעדים בשעות וימים נוחים, טיסות הלואו קוסט עדיין לא מגיעות לתדירות יומית והמועד שלהן עלול לאכזב.

חוץ מזה, אין שום סיכוי שתמצאו טיסת לואו קוסט במחיר אטרקטיבי בתקופות המבוקשות. השוואת מחירי לואו קוסט בחודשים אפריל, יוני ואוגוסט לבין מחירי הטיסות הסדירות יגלה פערים מינימאליים עד לא קיימים. מכאן שאלו טיסות שמתאימות למי שלא צריך לדאוג לסידור לילדים ולחופשה מבית הספר.

כך תיהנו מכל העולמות

החסרונות של טיסות לואו קוסט לא אמורות למנוע מכם לתכנן את החופשה המושלמת בחו"ל גם בלי לחרוג ממסגרת התקציב. ראשית, תמיד כדאי לחפש טיסות ישירות, וכדי להזמין טיסה ישירה בתנאים טובים עם שירות מלא ובזול תצטרכו לעשות זאת כמה חודשים מראש. טיסות לארצות הברית ואירופה בינואר למשל זולות בכ-30% בהשוואה לאותן טיסות במרץ, אפריל וחול המועד פסח.

זכרו שהזמנה מוקדמת של הטיסה רלוונטית לכל היעדים בעולם וחשובה בעיקר במקומות רחוקים כמו תאילנד וניו יורק. אלו לא טיסות שכדאי להתכלב בהן והמטוסים הקטנים והצפופים בטח לא יקלו על הילדים שלכם. באמצעות הזמנה מוקדמת גם תשאירו לעצמכם אפשרות לפצל את הקונקשנים ולשלב בין טיסות ישירות לבין טיסות המשך זולות.

 אחרי שתזמינו את הטיסה מוקדם ככל האפשר תגלו הרבה מקום בתקציב לתכנון יסודי של החופשה. השתמשו במידע שמופיע באתרי האינטרנט כדי להזמין כרטיסי כניסה לאטרקציות, חסכו לעצמכם את התורים הארוכים והשוו בין מחירי בתי מלון ופתרונות אירוח אלטרנטיביים כמו שירותי AirBnB.

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח