השפה הגרמנית כוללת כ-300,000 מילים, בכל שנה מוסיפה האקדמיה כ-1000 מילים חדשות והמילה הכי ארוכה מכילה 36 אותיות. אז למה בכל זאת כדאי ללמוד אותה?

עם מעל ל-100 מיליון דוברי שפת אם, הגרמנית נחשבת לאחת השפות המדוברות ביותר בעולם. בנוסף, הגרמנית מדורגת במקום השלישי כאחת השפות הנלמדות ביותר כשפה שנייה. גם בישראל, לא מעט צעירים מתחילים לחשוב עליה כאופציה רצינית ללימודים. בתי הספר לגרמנית מדווחים על עלייה של בין 18% ל-20% במספר הנרשמים לקורסי גרמנית תוך שלוש שנים. אז מה גורם לישראלים לנהור לקורסים ולהתחיל ללמוד גרמנית, עם כל הפחד שנלווה לכך?

למה דווקא גרמנית?

"יש לנו הרבה תלמידים שלומדים גרמנית לקראת לימודי רפואה בחו"ל או לקראת רילוקיישן לברלין." מסביר אישמעאל בן-ישראל, מנכ"ל לינגולרן - בית ספר לשפות אונליין. ובאמת, הרבה ישראלים בוחרים בלימודי השפה בשל תכנון מעבר לגרמניה. זו מדינה שידועה במדיניות רווחה נדיבה כמו לימודים גבוהים בחינם לסטודנטים, דמי אבטלה גבוהים יחסית ושכר דירה מסובסד. גם הכלכלה שלה היא בין המפותחות בעולם, מה שמתבטא בהיצע עבודות מגוון. וכמובן, המיקום האטרקטיבי במרכז אירופה, רק תורם למשיכה. אך זו לא הסיבה היחידה ללימודי השפה. ידיעת הגרמנית יכולה לפתוח דלתות רבות בשוק העבודה הבינלאומי. בתחום המדע, גרמנית היא השפה השנייה בחשיבותה, תרומתה של גרמניה למחקר ופיתוח היא השלישית בגודלה בעולם, וגרמניה ידועה בהענקת מלגות מחקר למדענים זרים. ואין בכלל מה לדבר על הצוהר הפילוסופי והתרבותי שנפתח בפני מי שיודע לדבר ולקרוא גרמנית, שכן היא שפתם של גתה, קפקא, מוצרט ועוד רבים אחרים.

אבל זה לא ממש קשה?

למידת גרמנית היא בהחלט אתגר. הזמן שנדרש ללמוד את השפה משתנה מאדם לאדם, ובדרך כלל לוקח לפחות 200-300 שעות לימוד בשביל לקבל בסיס איתו אפשר לנהל שיחות פשוטות. הכלל החשוב ביותר כשמתחילים ללמוד גרמנית הוא לא להירתע מהדקדוק המשונה. הדקדוק הוא השורש של תהליך הלמידה, וכאשר השורש רקוב מיסודו, שום דבר לא יוכל לצמוח ממנו. הכלל השני הוא לקרוא, לקרוא ואז לקרוא עוד. רכישת אוצר מילים וביטויים תעשיר את דרכי התבטאות שלכם, והכלל השלישי הוא לדבר כמה שיותר, ולא להתבייש.


אפשר לנסות ללמוד לבד, דרך סרטוני יוטיוב ואפליקציות למניהן. וכמובן שאפשר להירשם לכל מני כיתות לימוד, בין אם זה בישראל, או כבר אחרי המעבר לגרמניה. אך קיימת גם אופציה שלישית, של שיעוריים פרטיים דרך האינטרנט. בדרך הזאת, אפשר לשלב את המיומנות והעזרה האישית של מורה, עם הנוחות של המזגן, וקביעת שיעורים מתי שבא לכם. מנכ"ל לינגולרן מסביר את היתרון שבלמידה כזו: "בגלל שמדובר לא רק בתקשורת בסיסית יום-יומית, אלא בהרבה מקרים גם בתקשורת מקצועית, התלמידים שלנו לגרמנית ממש מעריכים את השיעורים הפרטיים שמאפשרים להם להתקדם מהר יחסית ובצורה מאד יעילה." בצורה זו, אתם מקבלים יחס אישי ולא נבלעים בכיתה, ויכולים לבחור בדיוק את מה אתם רוצים לתרגל - בין אם זה מיומנות שיחה עם לקוחות, או כתיבת מאמר באופן מקצועי, שיכין אתם בצורה הכי טובה ללימודים בגרמניה. אז התשובה לשאלה היא כן, גרמנית היא שפה קשה, אבל זה לא צריך להפחיד אף אחד!

*המדור הינו מדור צרכני ואין בנאמר בו להחליף ייעוץ אחר. ט.ל.ח.