צעירים רבים מישראל וממדינות נוספות בוחרים ללמוד באיטליה, אחת המדינות היפות ביותר באירופה. הלימודים בארץ המגף זולים בהשוואה לעלויות שכר הלימוד במדינות אחרות המשתייכות לאיחוד האירופי, וזולים משמעותית גם בהשוואה לעלות ההשכלה הגבוהה בישראל. מעבר לכך, עלות המחיה באיטליה זולה יחסית לעלויות בארץ ולמדינות במערב אירופה או ארה"ב.

איטליה נמצאת במרחק של טיסה קצרה מישראל, כך שהסטודנט יכול להגיע לביקורים יחסית תכופים בארץ כדי לבקר את בני משפחתו וחבריו. בנוסף, יש באיטליה מוסדות איכותיים וידועים להשכלה גבוהה, ביניהם אוניברסיטאות מובילות ובתי ספר מקצועיים במגוון תחומים.

לימודים בשפה האיטלקית או באנגלית

חשוב לדעת כי באיטליה ניתן ללמוד בחלק מהאוניברסיטאות בשפה האנגלית אך רוב הקורסים והלימודים מתקיימים בשפה האיטלקית, שפה שקל ללמוד ולשלוט בה. צעירים הבוחרים ללמוד באיטליה חייבים לתרגם את גיליון הציונים שלהם, את תעודת הבגרות, ואת הציון הפסיכומטרי. לאחר הרישום לאוניברסיטה או למכללה יוזמן המועמד לראיון אישי ועליו לעבור גם מבחן שליטה בשפה האיטלקית, בהתאם לתנאי הקבלה של המוסד בו הוא מעוניין ללמוד.   

ראוי לציין כי סטודנטים זרים יכולים להתקבל בקלות יחסית למיטב האוניברסיטאות באיטליה, ביניהן גם אוניברסיטאות המציעות לימודי אדריכלות וארכיטקטורה, עיצוב אופנה, רפואה, וטרינריה, מנהל עסקים וכיוצא בזה. עם זאת, במידה והצעיר יכול להוציא דרכון אירופאי כדאי לו לעשות זאת בהקדם, עוד לפני תחילת הלימודים, מאחר ועלות שכר הלימוד תהיה נמוכה יותר והוא זכאי להגיש בקשה למלגות שונות.

מוסדות לימוד מוכרים ובעלי שם עולמי

כאמור, יש מוסדות אקדמיים מובילים ואיכותיים באיטליה, וצעירים רבים מישראל ומכל העולם בוחרים ללמוד במדינה כדי לרכוש השכלה גבוהה ותארים באוניברסיטאות ידועות ובעלות שם עולמי. יש מגוון אפשרויות ללימודים לתואר או לתעודה באיטליה, בין היתר התחומים המבוקשים ביותר בקרב הצעירים הם לימודי וטרינריה, רפואה, אדריכלות, עיצוב אופנה, עיצוב תעשייתי, בישול ותיירות.

איטליה נחשבת לגן עדן ללימודי אדריכלות ועיצוב, צעירים רבים נרשמים למוסדות מוכרים המציעים תכנית לימודים מרתקת והכשרה מקצועית ממיטב המומחים והמרצים. לימודים באיטליה הם גם חוויה מרתקת ומעשירה לצעירים, השהות במדינה הקסומה והתוססת נחשבת לחוויה בלתי נשכחת, במיוחד בערים בהן יש ריכוז גבוה של אוניברסיטאות ואווירה סטודנטיאלית מהנה וייחודית.

עלויות זולות

כדאי לדעת כי איטליה יחסית זולה בהשוואה למדינות אחרות, שכר הלימוד נמוך משמעותית לעומת המחיר הנדרש באוניברסיטאות בארץ או במדינות אחרות באירופה, וגם המחיה יחסית זולה. סטודנטים זרים או ישראלים בעלי דרכון אירופאי יכולים לקבל מלגות רבות המאפשרות להם במקרים מסוימים ללמוד בחינם.

ראוי לציין כי כ- 40% מהסטודנטים הצעירים מישראל שבוחרים ללמוד באיטליה זוכים לקבל מלגות לתשלום שכר הלימוד או מלגות מחיה שיכולות להגיע לסכום של 4,000 אירו לשנה. עלות שכר הלימוד הממוצעת היא כ- 2,000 אירו לשנה באוניברסיטאות ציבוריות, כאשר שכר הלימוד באוניברסיטאות הידועות גבוה יותר ומגיע ל- 4,000 אירו בשנה, כאמור, חלק גדול מהישראלים משלמים שכר לימוד חלקי בגלל מלגות שונות.   

**המדור הינו צרכני ואין לייחס לנמאר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח.