שמתם לב לזה? קניה של מתנות לאנשים קצת איבדה מהטעם שלה. בסוף אנחנו מוצאים את עצמנו חוזרים לאותן מתנות באנליות – ובעיקר ספרים. זו לא רק תחושה שלכם, אנו חיים בעולם שבו כמעט כל מוצר הפך לזמין – בכל זמן בכל מקום, כך שקשה מאוד להפתיע מישהו עם מתנה מיוחדת. מרגישים זאת במיוחד בהיעלמות המנהג של הבאת מתנה מנסיעות לחו"ל. אם פעם טובלרון היה פאר היצירה שאפשר היה להביא ממסעות בחו"ל, כיום אפשר למצוא אותו בכל פיצוציה, אם פעם היית רואה בחו"ל נעליים שאין בארץ ובמחירים מיוחדים, היום הכל קיים כאן ועכשיו.

ייצור אישי

מחקרים בפסיכולוגיה מראים שהענקת מתנות לאחרים מספקת לנו יותר אושר מאשר לקבל מתנות. חוקרת אמריקאית בשם ליז דאן, נתנה לסטודנטים כסף במעטפה, ואמרה להם להוציא את הכסף במהלך היום על עצמם או על מישהו אחר. התוצאות הראו בצורה ברורה, כי מי שהוציא את הכסף על אחרים דיווח על רמת אושר גבוהה יותר. אז איך נספק את הצורך האישי שלנו לתת, אך עדיין להעניק מתנה עם ערך לשני, בימים בהם הערך של מוצרים עצמם הולך ופוחת?

הפתרון נעוץ במגמה חדשה בעולם הצרכנות - ייצור אישי. אמצעים טכנולוגיים חדשים, שהופכים יותר ויותר זמינים לאנשים מאפשרים ליצור מוצרים ומתנות בהתאמה אישית – החל מעיצוב חדש לחלוטין שחשבתם עליו לבד, ועד לתוספת למוצרים קיימים. המגמה הזאת נמצאת רק בתחילתה.

"אנו נמצאים בפתחו של עידן חדש בו אנשים יוכלו לייצר בעצמם כמעט כל דבר שעולה על דעתם", מסביר אסף גרינשפן, מנכ"ל משותף LaserCut4, המתמחה בחיתוך בלייזר. "בתוך מספר שנים, במקום להסתובב בין חנויות או להזמין מוצר מסין באינטרנט, נוכל לקנות או להוריד קובץ עיצוב מוכן מהאינטרנט, ותוך שעה קלה נוכל להדפיסו במדפסת תלת מימד הביתית שלנו, או לגשת למרכז שיהיה בכל שכונה ולאוסף את המוצר".

טווח אינסופי של אפשרויות

חיתוך בלייזר, לדוגמא, היא טכנולוגיה שנמצאת בשימוש התעשייה בעולם כבר למעלה מ- 40 שנים. באמצעות קרן לייזר חדה כתער (ואפילו יותר מכך) ניתן לבצע חיתוך של חומרים שונים כדי ליצור עיצובים חדשים. החום הגבוה של הקרן והדיוק העצום בהפעלתה מאפשר להשתמש בה גם כדי לצרוב תבניות על פני משטחים מחומרים מגוונים.

כך, אנשים משתמשים בחיתוך בלייזר כדי להעניק מתנות עם גוון אישי יותר. לדוגמא, מתנה לחנוכת בית של שלט לדלת שנעשה בטכנולוגיית חיתוך עץ בלייזר, ועליו צרוב איור שמאפיין את המשפחה, משפט רב השראה או פשוט שמות בני הבית. מתנות מסוג זה היו שמורות בעבר לאנשים בעלי "ידיים טובות" שעסקו בתחביבים שונים. אך כיום מתנה מסוג זה עניין שזמין לכל אחד.

אפשרות נוספת למתנה בייצור אישי באמצעות אותה טכנולוגיה יכולה להיות מדבקת קיר לחדר ילדים. ניתן לבחור עיצוב אישי ולבצע לפיו את חיתוך המדבקה. בין יודעים שילד אוהב דמות מסוימת או שפשוט מביאים לפעוטות שילוב של הצללות של חיות בשילוב צבעים משמח, זו מתנה שכיף לקבל. באופן דומה, ניתן גם לייצר באמצעות חיתוך בלייזר שבלונות לצביעה על קירות או מוצרים אחרים, והן מאפשרות להוסיף אלמנטים עיצוביים לכל מקום בבית.

השמיים הן הגבול, ניתן גם להעניק כרטיסי ביקור או ליצור כרטיסי תודה מיוחדים, להוסיף כיתוב אישי למוצרים אחרים ואפילו לפרטי לבוש, או ליצור משחקים בהתאמה אישית מפלסטיק או עץ.

לאנשים עם תשוקה ואהבה ליצירה, אפילו אם יש להם ידיים שמאליות, מומלץ להכיר את התחום ולהתייעץ עם מומחים בחיתוך בלייזר ודפוס תלת מימד, כדי להכיר ולהבין את טווח האפשרויות העצום שנפתח בפנינו.

לקריאה בנושא : כל מה שרציתם לדעת על חיתוך בלייזר היכנסו לכאן