כל אחד אוהב את הרכב שלו ודואג לתקינותו ומראהו, אך ישנם חלקים ברכב שאנו נוטים לעיתים לשכוח כי הם פחות בולטים והם רחוקים מלהיות נוצצים. עם זאת, יש להם חשיבות רבה וחשוב להקפיד על כך שיהיו במצב טוב ולהחליפם מדי תקופה. אלה הם צמיגי הרכב. נכון, החלפתם אינה זולה, אך נסיעה עם צמיגים תקינים היא הכרחית ומצילת חיים מבחינה בטיחותית אך גם גורמת לנסיעה להיות חסכונית וזולה יותר ומכסה את הוצאות רכישת הצמיג בהסתכלות לטווח הארוך.  חשוב לבדוק את הצמיגים מדי תקופה, לספק להם טיפול שוטף ולהחליף אותם בזמן גם אם אינם נראים בלויים. למה לשים לב כאשר מחליפים צמיגים ואיך לעשות זאת?

 

מתי מומלצת החלפת הצמיג?

החלפתו של צמיג מומלצת מספר מצבים. ראשית, מדי עשר שנים חובה להחליף את הצמיג גם אם הוא נראה כמו חדש. מעבר לעשר שנים זוהי תקופה ארוכה מדי בה הצמיג כבר אינו בתפקוד מלא גם אם כלפי חוץ הוא נראה טוב. יתכן כי על הצורך להחליף את כל הצמיגים או חלקם יעלה דווקא הבוחן שיעביר את הרכב שלכם טסט. גם אם לכם הצמיג נראה בסדר גמור, אדם אשר רואה עשרות צמיגים ביום יוכל להבחין בכך שנדרשת החלפה. גם כאשר מתגלה בצמיג יובש במקומות שונים או נפיחות מומלץ להחליפו. כך גם אם זהו צמיג שאינו נמצא זמן רב על הכביש אך הספיק לעבור יותר משני תיקוני פנצ'רים בחייו.

 

לפי מה לבחור את הצמיג?

נתחיל בצפירת הרגעה שאין זה הכרחי לרכוש בדיוק את הדגם והסוג המקוריים של הצמיגים אותם בחר היבואן לרכוש. ניתן לרכוש כל סוג או דגם שמתאים לכם כל עוד מידותיו של הצמיג הן מתאימות לרכב שברשותכם. הבשורות הטובות אפילו יותר הן שכתושבי הדרום לא תצטרכו להרחיק עד לערי המרכז הסואנות – מכיוון שיבואן מוביל בתחום פתח סניף חדש בבאר שבע ותוכלו לרכוש בדיוק את הצמיג שבו חפצתם בסביבתכם הקרובה.

ישנם קריטריונים שונים לבחירתו של צמיג. צמיגים נבדלים זה מזה בקשיחותם, עוביים וגמישותם. כל צמיג יכול לשאת עומס מסוים ולעמוד בפני מהירות שיא מסוימת מבלי להישחק יתר על המידה. אלה הם הנתונים הראשונים שיש לבדוק לגבי הצמיג אותו אתם בוחנים, ויש גם לבחון את מאפייני הנסיעה שלכם בשגרת היום יום שלכם על מנת לוודא שהצמיג אכן מתאים לכם: האם עיקר הנסיעה שלכם היא עירונית וכוללת עצירות רבות ומהירות נסיעה בינונית? האם אתם נוסעים הרבה מחוץ לעיר כך שהנסיעה היא בעיקר בכבישים מהירים? האם אתם נוסעים גם באזורים כפריים  הכוללים מעבר בדרכי עפר או שבילים שאינם סלולים? כל אלה הם שיקולים בבחירתו של צמיג, אך לא רק. בעידן שלנו, גם למראה ולעיצוב ישנו מקום מסוים...

 

עיצוב, מראה וגם גיל

במיוחד כאשר מדובר על רכבי יוקרה, מתבקש שגם הצמיגים יהיו בעלי מראה יוקרתי ומעוצב. פעמים רבות יהיו אלה צמיגים בעל חישוק ממגנזיום. המגנזיום נחשב לחומר קל ממתכת ממנה עשויים צמיגים פשוטים והוא מסייע לנסיעה חלקה ושקטה יותר. על איכותו של הצמיג כמובן שלא כדאי להתפשר אך על מראהו בהחלט אפשר. יש לקחת בחשבון כי המראה היוקרתי יגבה מחיר מסויים שהוא אינו הכרחי. בלי קשר למראהו, חשוב ביותר לבדוק כי הצמיג עומד בתו תקן אירופאי או ישראלי. ישנם הבדלים במחירים בין סוגים שונים של צמיגים ובין מקומות שונים. אין זה הכרחי לרכוש את הצמיג במקום הראשון שאליו נכנסים. כדאי לעשות סקר שוק ורק אז לרכוש את הצמיג המתאים במידותיו, שהוא בעל תו תקן ואם חשוב לכם- גם בעל עיצוב המתאים לכם. נתון נוסף שחשוב לבדוק הוא גיל הצמיג. לצמיג ישנו תאריך תפוגה שמגיע שנה לאחר התאריך המוטבע עליו. על הצמיג מוטבעות שתי ספרות המציינות את השבוע בו יוצר הצמיג במשך השנה (הספרות 10 לדוגמה מציינות את השבוע העשירי בשנה הנכלל בתוך חודש מרץ) ואת שתי הספרות האחרונות של השנה. גם אם נאמר לכם כי הצמיג הוחזק בתנאים מצויינים אל תקחו צמיג שגילו מעל שנה.