למעלה מ- 20% מכלל הילדים והתינוקות בעולם, במיוחד בגילאים 3-12 שנים, יסבלו מכאבים בגפיים, לרוב יופיע הכאב בשעות הלילה. המקור לכאב הוא בשרירים ולא כפי שרבים נוטים לחשוב כי הכאבים נובעים כתוצאה מגדילתן והתארכותן של העצמות. לעיתים הכאב יופיע בקרב ילדים פעילים המרבים לקפוץ, לרוץ ולהשתולל, ובקרב ילדים העורכים אימונים גופניים מאומצים. מדובר בתופעה שכיחה בקרב ילדים, כאשר לרוב יופיע הכאב בגפיים התחתונות, אך יתכן ויופיע גם בגפיים העליונות, ובמיוחד בזרועות. הכאב עלול להופיע פעם בצד ימין ופעם בצד שמאל, לעיתים רק ברגל אחת ולפעמים בשתי הרגליים בו זמנית. רוב הילדים יצביעו על שרירי הרגליים כמקור לכאב העז התוקף אותם, חשוב לדעת כי הכאבים חולפים מאליהם לאחר כעשרים דקות, וככל שהילד מתבגר, כך הכאב הולך ונעלם.

כאבים החולפים עם הזמן

חשוב להדגיש כי כאבי גדילה חולפים עם הזמן והם אינם מעידים על מחלה כרונית או בעיה רפואית המחייבת טיפול מקצועי ומעקב קבוע. עם זאת, כאשר ילדכם מתחיל להתלונן על כאבים בשרירי הרגליים או בגפיים העליונות, חשוב לקחת אותו לבדיקה, כדי לשלול הימצאות של מחלות ובעיות רפואיות אחרות ברגליים. ברוב המקרים, הרופא המטפל יבצע בדיקה ידנית וישלח את הילד לבדיקת דם כדי לשלול דלקות במרפקים, במקרים מסוימים הרופא יבקש לעבור גם צילום רנטגן.

כדאי לדעת כי ילד הסובל מבעיה רפואית במפרקי או בשרירי הרגליים או הידיים יסרב כי יגעו באזור בגלל הכאב הרב. כמו כן, המקום יהיה נפוח ואדמומי, בעוד שבכאבי גדילה לא ניתן לראות אדמומיות או נפיחות באזור. הכאבים אינם אמורים למנוע מהילד להשתתף בפעילות גופנית והוא לא יסבול מתסמינים כמו היעדר תיאבון, עייפות, חולשה, חום גבוה, צליעה, קושי ללכת ולנוע וכדומה.

ניתן להקל על הכאב

תסמונת כאבי גדילה (Growing Pains) ידועה בכל העולם, כאמור למעלה מ- 20% מהילדים יסבלו ממנה. הורים רבים לוקחים את הילדים לבדיקה אצל רופא משפחה או רופא מומחה כדי לאבחן את מקור הכאב, לאחר בדיקות מקצועיות ניתן לאבחן האם מדובר בכאבי שמקורם בגדילה או בבעיה רפואית אחרת. מאחר ואין טיפול תרופתי לבעיה, ניתן להקל עליה באמצעות עיסוי מקומי באזור הכאב, מתן תרופות לשיכוך כאבים, במיוחד בשעות הערב או הלילה כאשר הילד מתלונן על כאבים עזים בגפיים, וניתן לכסות את הרגליים עם שמיכה חמה, במיוחד בלילות קרים כדי לשמור על חום האזור.

בנוסף, ניתן להקל על הילדים הסובלים מכאב הגדילה בעזרת אבחון מקצועי במכון אורטופדי. בהתאם לממצאי האבחון ניתן להתאים לילד מדרסים בהתאמה אישית, או לרכוש עבורו נעליים אורטופדיות שיקלו על סבלו. במידה ומקור הכאב בעצם השוק העליונה ניתן לסייע לילד בעזרת רצועות ברך, ובמידה והכאב מאחורי הברך ניתן להתאים עבורו תומך ברך ייעודי.

*המדור הינו מדור צרכני. ט.ל.ח.