אם חלמתם לשוט בים ולהנהיג את הסירה שלכם בכוחות עצמכם, כנראה שלימודי סקיפרים הם בדיוק בשבילכם. מי שמעוניין להשיט ספינה חייב לעשות זאת באופן חוקי ולקבל רישיון המסמיך אותו לכך, כאשר הלימודים צריכים להתבצע במוסד לימודי מוכר. הנפקת הרישיונות של שייטי ספינות קטנות עבור אנשים שעברו קורס סקיפרים, מטרתה להסדיר את הענף ולייצר שייטים אשר יודעים לתפעל את הספינה, למצוא פתרונות בטיחותיים במקרים של סכנה וכן להציל חיים במקרי חירום.

איך הופכים להיות סקיפר?

קורס סקיפרים מיועד למי שמעוניין לקבל את הידע העיוני והמעשי, שיאפשר לו להיחשב למשיט מוסמך של ספינות. הרעיון העומד מאחורי יצירת קורס ייעודי למשיטים, הוא להקנות להם את כל הכלים הנדרשים בכדי להשיט ספינה, ולהצליח לתפקד כראוי במצבים לא שגרתיים.

על מנת ללמוד בקורס הזה, חובה לקבל אישור רפואי המעיד על בריאות תקינה וכן חושי ראייה ושמיעה תקינים. השטת ספינה דורשת יכולת ריכוז וביצוע כמה משימות במקביל, וכמובן חושים מחודדים שמאפשרים קבלה ועיבוד מידע מהסביבה, לצורך שייט בטיחותי ונטול סכנות.

מהם התכנים של קורס סקיפרים?

קורסים של סקיפרים מתנהלים בכמה מקומות בארץ, כאשר התכנים בהם מועברים באופן הדרגתי, ו"בונים" את הסקיפר בשלבים, עד רמה כזאת שתאפשר לו להשיא ספינה בכוחות עצמו.

התכנים יכללו:

  1. לימודי ימאות – בדגש על "חוקי התנועה בים", ממש כמו לימודי נהיגה לצורך העניין. אספקט זה של הלימודים מטרתו ללמד באופן עיוני את כל המידע הנדרש, כולל הכרות עם מקרים שהתרחשו בפועל, האופן שבו הסקיפרים הגיבו אליהם וכיצד ניתן להגיב טוב יותר.
  2. לימוד של תחום הניווט קורס סקיפרים איכותי חייב להקנות לתלמידיו ידע בניווט חופי, ובניית יכולת התמצאות בשטח עם וללא מכשירים ייעודיים לניווט.
  3. הכרות מעשית עם הספינה, חלקיה, התפעול שלהם, טיפול בתקלות וכדומה.

קורס לסקיפר המתחיל מיועד, בנוסף לכל אלה, על מנת לייצר משיטים בעלי ביטחון עצמי, כאלה שסומכים על עצמם בהנהגת הספינה, השטתה ועגינתה במקום מבטחים תוך שהם משרים ביטחון גם בקרב האנשים שבחרו להצטרף אליהם לשיט.

היכן ניתן ללמוד את התחום?

סקיפרים חייבים להיות מיומנים ובקיאים הן בחלק העיוני ובמיוחד בחלק המעשי של השטת הספינה. ישנם קורסים שונים ברחבי הארץ המיועדים להוצאת רישיון סקיפר בדרגות שונות, כאשר חשוב להבין כי למרות הרצון למהר ולהגיע כבר אל הגה הספינה – מדובר ביידע נרחב שהסקיפר חייב "לשחות בתוכו", עוד לפני שהוא ניגש אל המקום בו הספינה עוגנת. מסיבה זו, על האנשים שמעוניינים ללמוד בקורס, להבין שמדובר בלא מעט שינון של המידע החשוב  והחיוני הזה, וכי הלימודים אינם עניין של מה בכך.

בסופו של הקורס, התלמידים כולם מחויבים לעבור מבחן עיוני ומעשי רשמי שניתן על ידי משרד התחבורה, אשר יאפשר למסיימים אותו בהצלחה להגשים את חלומם ולקבל את הרישיון להשטת ספינות, בהתאם לקורס שבו למדו.
 

אדווה סייל בית ספר לשייט

050-4653515 

 052-8335957

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח