לשרוול המסובב מספר תפקידים ובכלל זה אחראי לייצוב מפרק הכתף והטיה חיצונית של הזרוע. קרע של השרוול מסובב עלול להתרחש באופן חד מיד לאחר אירוע חבלתי או להתפתח בהדרגתיות ולאורך זמן.

מספר רב של פגיעות שרוול מסובב הן אסימפטומטיות, ידוע כי שכיחותן של פגיעות מסוג זה עולה עם הגיל ולמעשה, אחת הסיבות השכיחות ביותר לפגיעה שכזו היא ניוון טבעי של השריר כתוצאה מהזדקנות. סיבות נוספות להופעת קרע עשויות לנבוע מפציעת ספורט או טראומה. בשולי הדברים מובהר כי הפגיעה הנפוצה ביותר בכתף הינה קרע בגיד הסופרספינטוס בכתף (SSP).

 

תסמינים

התסמינים לפגיעה שכזו מתבטאים בכאבים באזור הכתף מלווים בהגבלה בטווחי תנועה. קושי וכאב בעת הנפת היד לפנים ולצידי הגוף, חולשה ביד, עד להופעת דלדול שרירים בפגיעה מתקדמת.

 

אבחון וטיפול

אבחון של קרע בגידי הכתף מבוססת בין היתר, על בדיקה קלינית הנערכת על ידי רופא ובדיקות דימותיות כגון אולטראסאונד כתף ובדיקת  MRIהטיפול מתחלק לשמרני או ניתוחי.

 

קרע בכתף כתוצאה מתאונת דרכים

תאונת דרכים המותירה חבלה מסוג קרע בכתף מקימה עילת תביעה כנגד חברת הביטוח  המבטחת את הרכב הפוגע בפוליסת ביטוח חובה, גובה הפיצוי ייגזר בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו ע"י מומחה רפואי.

 

קרע בכתף- תביעת נזיקין

במידה והקרע בכתף נגרם כתוצאה מתאונה אחרת, כגון נפילה, הרמת משקל, תנועה לא נכונה וכו', ייתכן ויש אפשרות להגיש תביעת נזיקין וזאת במידה והתאונה ארעה כתוצאה מרשלנותו של צד ג'. על תביעה זו להיות נתמכת, בחוות דעת של מומחה בתחום האורטופדי אשר יקבע תחילה את הקשר הסיבתי בין הקרע בכתף לתאונה ולאחר את אחוזי הנכות.

 

קרע בכתף- תאונת עבודה

מרבית האנשים אינם יודעים כי  קרע בכתף במסגרת שעות העבודה שנבע מפעולות כגון משיכת כבל, נפילה, הרמת ארגזים, חבלה ישירה על הכתף בשל נפילת חפץ ייתכן ויוכרו כתאונת עבודה, על כן יש חשיבות לתיעוד הרפואי ולאסמכתאות הרפואיות לשם הגשת תביעת נכות מעבודה  למוסד לביטוח לאומי, גובה הפיצוי ייגזר בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו ע"י הועדה הרפואית .

 

קביעת אחוזי נכות

תקנות הביטוח הלאומי מקנות אחוזי נכות בהתאם לחבלות הגורמות להיזק ומוגבלות בהנעת כתף כגון: נקיעה חוזרת של הכתף, מפרק נד של הכתף, קישיון והגבלת התנועות בפרק הכתף. במניין השיקולים להערכת נכות נלקח בחשבון עובי הקרע, התייחסות לקרע בעובי מלא או חלקי.

 

אם אתם או מכר שלכם סובלים מקרע בכתף כתוצאה מתאונה מוצע לפנות לייעוץ משפטי לצורך הערכת סיכויי התביעה ולשם מימוש זכויותיכם הרפואיות.

 

***עו"ד אילנה ברק עוסקת בייצוג נפגעים בתביעות נזיקין ומימוש זכויות רפואיות מול הביטוח הלאומי.

 

***האמור במאמר זה  אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה יעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו  בכל צורה שהיא.