סיון סבג-אסולין | צילום: אשקלון ממעוף הציפור, אדי ישראל

נתונים עדכניים ממינהל האוכלוסין של משרד הפנים, חושפים כי העיר אשקלון מונה כיום 142,332 תושבים. בהשוואה לנתוני שנת 2013, גדלה אוכלוסיית אשקלון ב-10,000 תושבים בתוך שנתיים בלבד, והמספרים במגמת עלייה מתמדת.

מנתונים שעדכן ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, עולה כי מתוך הגידול במספר התושבים ישנן למעלה מ-8,000 משפחות חדשות שהחליטו בשנתיים האחרונות לעבור לאשקלון ולקבוע כאן את ביתן. התושבים החדשים הגיעו מכל רחבי הארץ - מתל-אביב, מהרצליה, מבת-ים, מרחובות, מיבנה, מאשדוד, מקרית-גת, ירושלים, באר-שבע, דימונה ועוד.

נתונים אלו תואמים את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המעידים על מגמה מתמדת של עלייה בבניית הדירות באשקלון. כמו כן, ממחקר שערך מרכז הבניה הישראלי לקראת ועידת עיר הנדל"ן באילת, עלה כי קצב הבנייה של הדירות באשקלון הוא גבוה מהממוצע הארצי. המחקר ניתח את נתוני הבנייה הפעילה (דירות הנמצאות בשלבים שונים של בנייה) בישראל לפי ערים, ביחס לאוכלוסיית אותה העיר. לאחר ניתוח הנתונים נוצר מדד המנופים המראה כמה בנייה יש בכל עיר ועד כמה כל עיר בישראל צומחת. מהנתונים עולה כי באשקלון מוקמות 17.2 דירות חדשות לכל 1000 תושבים שהם 2,180 יח"ד זאת לעומת 11.6 דירות בממוצע ארצי. אשקלון ממוקמת במקום ה-20 בדירוג.

יו"ר ארגון הקבלנים סניף אשקלון, דוד רוזנר, התייחס לפני כשבוע לנתוני הצמיחה בהגירה החיובית בעיר ואמר כי: "אני שמח שיש הגירה חיובית לאשקלון, יש לזה כנראה סיבות טובות. שמה של העיר אשקלון הפך לחיובי מאוד ברחבי הארץ וזה בהחלט ניכר במכירת הדירות. קיים שיפור של מערכת החינוך וישנה השקעה גדולה בנושא הזה מצד ראש העיר, איתמר שמעוני וזה בטח מוסיף למשפחות הצעירות שמתלבטות האם להגיע לכאן. בנוסף אני חושב שרואים את הרצון של ראש העיר לפתח את העיר בעוד כיוונים כמו בתעסוקה, הבאת מפעלים גדולים וזה בוודאי גם גורם משפיע".