"מתחייבים לאזור עדיפות א' לתושבי אשקלון"

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('03d9bcd4-92d9-446d-99c3-6080506b1bde','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,true,46615);},15],[function() {setImageBanner('03d9bcd4-92d9-446d-99c3-6080506b1bde','/dyncontent/2021/11/28/6a00797d-1b2d-4bf8-b38d-f43b755f398e.jpg',13823,'',525,78,true,46615);},15]]);})

תושב העיר, אלכס קושניר, צפוי להיות על פי כל הסקרים חבר כנסת בממשלה הבאה מטעם מפלגת "ישראל ביתנו". כחבר כנסת לעתיד הוא מתחייב לא לשכוח את העיר אליה הוא חוזר בכל יום, ואף בהצהרה משותפת עם יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן מבטיח כי תושבי אשקלון יקבלו את אזור עדיפות א' המגיע להם

סיון סבג-אסולין | צילום: אלכס קושניר 

בחצי השנה האחרונה שחלפה מאז הבחירות לראשות הממשלה, אלכס קושניר, תושב העיר אשקלון כבן 40 נשוי ואב לילדה בת 9, לא נח לרגע. הוא חורש את הארץ לאורכה ולרוחבה ומרגיש כי הפעם זהו "צו השעה". על פי כל הסקרים המנבאים כי מפלגת "ישראל ביתנו" תקבל בין 9-10 מנדטים בבחירות הקרובות, אלכס קושניר הממוקם במקום ה-7 ברשימה יהיה חבר בכנסת ה-22. כך בעצם העיר אשקלון תזכה לייצוג נוסף לצידם של אבי דיכטר (ליכוד) ואיציק כהן (ש"ס). אבל אם תשאלו את קושניר, הוא מתכוון לעשות למען תושבי העיר מה שאיש עוד לא עשה ולהביא להכרה בעיר אשקלון כאזור עדיפות א' במסגרתו יוענקו לתושבי העיר הטבות מס כמו בשדרות וביישובי עוטף עזה. עכשיו הוא קורא לתושבי אשקלון לצאת ולהצביע למפלגה שלו, ומבקש לא ליפול לספינים הפוליטיים. על השאיפות, הביקורת, וההבטחות: "הממשלה קובעת איפה היא משקיעה את הכסף שלה, אנחנו נדאג שאשקלון תהיה בראש סדר העדיפות". 

https://youtu.be/N-_mqKGoAFY

אלכס קושניר עלה לישראל מאוקראינה בשנת 1992 ומאז ועד היום הוא גר בעיר אשקלון עם משפחתו. מאז תחילת דרכו במפלגת "ישראל ביתנו", היה ברור לכל כי אלכס יתקדם כמטאור ויהפוך להיות אחד האנשים המשפיעים והמובילים במפלגה. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במינהל עסקים וכיהן בתפקידי מפתח. ביולי 2016 מונה קושניר לתפקיד מנכ"ל משרד העלייה והקליטה בראשות השרה סופה לנדבר. כעת כאמור הוא ממוקם במקום ה-7 במפלגה ומתכוון להפוך לדבריו לחבר כנסת שדואג ונלחם למען ישראל יהודית, דמוקרטית וליברלית המאפשרת חיי רווחה טובים לצעירים הקורסים תחת הנטל.  

אחרי שנים שאתה מכהן בתפקידי מפתח, איך התקבלה ההחלטה להיכנס לפוליטיקה? 
"האמת שזאת בחירה שהיא טבעית לי. נכנסתי לפוליטיקה בשנת 2014, קפצתי למים העמוקים והייתי מספר 17 ברשימה. במאי 2016 ישראל ביתנו נכנסה לקואליציה והוצע לי להיות מנכ"ל משרד העלייה והקליטה, הסכמתי מיד כי מבחינתי, כעולה חדש, זה גם סוג של סגירת מעגל. לאחר מכן היה ברור שאני רוצה להיות ברשימה ואכן כידוע כיום אני מספר 7. נכנסתי לפוליטיקה כי אני מאמין שזה הכלי האפקטיבי ביותר לשינוי מציאות. אני רוצה שלבת שלי ולילדים בגילה יהיה עתיד טוב יותר לגדול אליו".

[pic_9442]
אלכס ובני משפחתו

לאחר המהלך של אביגדור ליברמן, יו"ר המפלגה שלך, ישראל הולכת לבחירות חוזרות. יש הטוענים כי אלמלא גחמות פוליטיות, הבחירות יכלו להימנע והיו נחסכים למשלם המיסים מיליארדי שקלים. 
"אנחנו עשינו מעשה - מנענו את הניסיון להקים מדינת הלכה. בממשלת המעבר תראי איזה שרים יש, חייבים לעצור את זה. לפני חודש וחצי היו קיצוצים בכל משרדי הממשלה, אבל בתקציב לבני הישיבות לא נגעו. אנשים היום מבינים שנתנו להם הזדמנות שנייה - האם תהיה מדינה חופשית יהודית דמוקרטית או מדינת הלכה שבעוד כמה שנים תהיה כמו איראן. 

אני הייתי בצוות מו"מ קואליציוני ישבתי בחדרים. אני יכול להגיד לך שלא מדובר בשום גחמה פוליטית. קיבלנו את משרד הקליטה, ליברמן קיבל את שר הביטחון ועוד. זה לא היה מאבק על תיק כזה או אחר, זה היה מאבק על עקרונות. לא הגענו להסכמה על חוק הגיוס. ולכן, מי שמאשים אותנו בבחירות הוא מטעה - הליכוד היה זה שפיזר את הכנסת כי נתניהו לא היה מוכן להחזיר את המנדט לנשיא ולהטיל על מישהו אחר את הרכבת הממשלה". 

אתה מאמין שהבחירות נחוצות למרות המחיר הציבורי הכבד?
"הבחירות עולות למדינה בהערכות הכי מופרזות 2.5 מיליארד ש"ח. בהסכמים הקואליציונים בין הליכוד לחרדים הובטח למפלגות חרדיות 10 מיליארד ש"ח בשנה. המהלך שלנו שם ברקס למפלגות החרדיות. אנחנו המפלגה היחידה ששמה את הדברים על השולחן - לא ממציאים שום דבר חדש ולא מזגזגים".  

לא תשבו עם חרדים בממשלה בשום מצב?
"חד משמעית, לא נשב בממשלה עם החרדים והמשיחיים! יחד עם זאת, חשוב לומר שאין לנו בעיה עם הקהילה החרדית בכלל, להיפך אנחנו רוצים לתת להם כלים. החרדים לא לומדים לימודי ליבה ולא מקבלים שום כלים להשתלב בחברה, הם לא מתגייסים לצה"ל וחיים בתוך בועה. אנחנו רוצים לתת להם עתיד. אני באופן אישי מניח תפילין לעיתים קרובות, אשתי מדליקה נרות שבת, אחותי החורגת היא חרדית. המדינה הזאת היא יהודית דמוקרטית ולכן לא יכול להיות שהמדינה מרשה לעצמה להתערב לאנשים בדרך של כפייה ולהחליט לאזרח איך  לנהל את חייו. במדינה דמוקרטית החופש של אחד נגמר במקום שבו הוא מתחיל להפריע לחופש של מישהו אחר. החלטות של חופש דת צריכות להיות במסגרת חוקי עזר עירוניים המתאימים לכל עיר. אין סיבה ששר הפנים יתערב בכך. 

חשוב לי להבהיר שאנחנו ממש לא נגד הדת ולא נגד המסורת, אנחנו בעד היהודית אבל נגד כפייה דתית. מגיעים לישראל עולים חדשים שהם לא מוגדרים כיהודים, אבל הם מספיק טובים בשביל להגן על המדינה ולשרת בצה"ל. תהליכי הגיור פה לא הגיוניים. אנחנו רוצים להחזיר למצב של שנות ה-90 בו לרב העיר הייתה סמכות לגייר בן אדם ולא לרבנות הראשית. אנחנו בעד להקל על תהליכי גיור כי אנחנו רוצים לשמור על הרוב היהודי במדינה ולהגדיל אותו". 

ראש הממשלה נתניהו טוען שאתם מפלגת שמאל. עשיתם הסכם עודפים עם "כחול-לבן" והפלתם את ממשלת הימין לדבריו. שיניתם כיוון?
"המפלגה היחידה שהיא ימנית חילונית זה אנחנו. עכשיו בואי נדבר מה זה שמאל ומה זה ימין. ביבי הצביע בעד גירוש גוש קטיף וליברמן היה זה שהצביע נגד. ביבי הוא זה שמעביר 'פרוטקשיין' לחמאס ממש לפני חודש והנה רק אתמול ראינו שיגורים וירי לדרום. מי השמאל ומי הימין כאן זה ברור. ביבי מנסה להסיח את הדעת. הוא ימני ברטוריקה, אבל שמאלני במעשים שלו.

כשליברמן היה שר הביטחון ונכנס לממשלה ב-2016, הייתה אינתיפאדת סכינים שנעלמה אחרי כמה חודשים מכיוון שעשו מהלכים משמעותיים כדי שזה יקרה. בהתחלה צה"ל הגיב קשה על צעדות השיבה, אבל לאחר מכן  כשהחמאס התחיל לירות ירי תלול מסלול, ליברמן הגיש תכנית פעולה לביצוע פעולה צבאית רחבה על מנת למגר את החמאס, נתניהו מיגר את התכנית. היום אנחנו לא יודעים מי יורה על החיילים ומי יורה על האזרחים, אבל אנחנו כן יודעים מי נותן את הפקודות. כמו שנתניהו נכנע לטרור ככה הוא נכנע לחרדים. הקבינט מורכב מ-11 שרים והיו בו גם פיונים של הליכוד שבמקום להתעסק בחיסול הטרור, התעסקו בחיסול הפוליטי של ליברמן". 

בשורה התחתונה: אתם מתכוונים להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה?
"אנחנו נמליץ על מי שיהיה מוכן להרכיב ממשלה רחבה חילונית. השאיפה שלנו היא להרכיב ממשלה מהמפלגות הגדולות: הליכוד, ישראל ביתנו וכחול לבן. אני לא יכול להגיד שזה יקרה בוודאות, אבל זה יקרה בתנאי שישראל ביתנו תהיה מספיק חזקה ותוכל לכפות עליהם את זה".

מאז המהלך של ליברמן נראה שאכן הוא מתחזק, אבל אשקלון ידועה כמעוז של הליכוד כאשר אחוז ההצבעה בבחירות האחרונות היה בין הגבוהים בארץ.
"בבחירות האחרונות קיבלנו באשקלון 9,600 קולות. היינו המפלגה השלישית בגודלה אחרי הליכוד וכחול לבן. אני בטוח שנגדיל את הכח גם באשקלון. הסתובבנו ביום שישי במגדל ודיברנו עם בעלי עסקים, קיבלנו תמיכה מאנשים שלא קיבלנו קודם. אנשים אומרים שנמאס להם שהמדינה כל הזמן נכנעת. יש לנו איתנו את סופיה ביילין ממלאת מקום ראש העיר שנמצאת במפלגה כבר הרבה שנים. היא מקדמת פרויקטים בתחום הרווחה והעלייה ואני מאוד מעריך את העשייה שלה, היא גם יודעת להשפיע, חיה את השטח. אביגדור ליברמן ביקר כאן לפני חודש וחצי והבטיח שנבנה תכנית לאשקלון: הרבה מאוד מתושבי אשקלון עובדים מחוץ לעיר וכדי להחזיר אותם הביתה חייבים לקבל הכרה של עדיפות א'. אם לא ניתן למשקיעים הטבות, זה לא יקרה. המרחק בין אשקלון לעזה לבין נתיבות לעזה הוא זהה. אין סיבה שלא תהיינה הטבות באשקלון. גודל העיר זה לא פונקציה לקבלת ההחלטה הזאת".  
[pic_9443]
בסיור באשקלון: אלכס קושניר, אביגדור ליברמן וסופיה ביילין 

כתושב העיר, אילו נושאים הכי בוערים בך לקדם כאן? 
"נושא התחבורה בעיר: תחנת הרכבת רחוקה מהתחנה המרכזית, אין קווים מתאימים. אני לא בא בטענות לעירייה, אני בא בטענות לממשלה. העיר גדלה אבל התשתיות לא מתאימות. זה עניין של סדר עדיפויות - הממשלה קובעת איפה היא משקיעה את הכסף. אין סיבה שהעיר שלנו שנמצאת תחת התקפה עשרות שנים, לא תקבל עדיפות. בנוסף, ידוע שיש מחסור ברופאים בישראל. לנו באשקלון יש מכללה ויש לנו בית חולים - למה שהמכללה לא תהפוך לאוניברסיטה שתהיה בה פקולטה לרפואה. אנחנו רוצים להחליף את שר הבריאות ליצמ ולמנות את פרופסור ליאוניד אידלמן - שהיום הוא מנהל מחלקה בבלינסון ונשיא התאחדות עולמית של הרופאים". 

אם תהיה לך האפשרות, איזה שר תרצה להיות?
"אני רוצה להיות מחוקק, אני לא חושב על זה. אני יודע איך הממשלה עובדת ואדע לפקח בצורה אפקיטיבית שהכספים מנותבים למקומות הנכונים". 

ובתור מחוקק איזה נושאים הכי בוערים לך לקדם? 
"הדבר הראשון הוא להגדיל את ההכנסה של הזוגות הצעירים. לזוגות צעירים יש נטל מס, יש הוצאות כבדות שפוגעות בהכנסה כמו תשלום עבור מעונות פרטיים לילדים עד גיל 3 - זה משהו שהוא לא הגיוני. יש רעיונות רבים בתחום הזה כמו הענקת סבסוד דרך ואוצ'רים. יש היום הרבה מעונות יום פרטיים אבל רק 20 מפקחות על 3,000 גנים. נושא הגנים הפרטיים צריך לעבור למשרד החינוך. הגנים שיעמדו בסטנדרטים יהיו רשאים להתחרות על ביקוש ההורים. לא הגיוני שהורה ישלם 2,000 ש"ח על גן בחודש, אין סיבה שהמדינה לא תסבסד את זה". 

הדבר השני הוא נושא הדיור. היום רוב הזוגות הצעירים עובדים ומשתכרים ויכולים להרשות לעצמם לשלם משכנתא חודשית, אבל הבעיה היא שאין להם הון עצמי אז תמיד הם נשארים בשכירות. יש לי תכנית לזוגות מתחת לגיל 40 , אשר תאפשר להם לרכוש דירת מגורים ראשונה: אני מציע לראות כמה אדם שעובד צבר בקרן הפנסיה שלו -  וכנגד זה לתת פטור ממס לשימוש בקרן הפנסיה לצורך הון עצמי לרכישת דירה ראשונה. בעצם יהיו שני מסלולים: האחד, לזוגות עם שכר מעל הממוצע - מסלול בו אנו מציעים לבנקים למשכן את הכסף הזה. והשני הוא לאלה שלא יוכלו לעמוד בתשלומי הלוואה גבוהים. להם ניתן להם אפשרות ממש למשוך את הכסף אבל יהיו שם כמה תנאים - נחייב אותם לצבירה מוגדלת של הפנסי, לא נאפשר למכור את הדירה במשך 7 שנים כדי למנוע ספקולציה. כמובן שהיות ומדובר בהטבת מס משמעותית, התוכנית תהיה מיועדת רק לזוגות שאחד מבני הזוג שירת בצה"ל". 

הקמפיין שלכם עוסק בכך שאחוז ההצבעה באשקלון הוא נמוך מהממוצע הארצי. זה מדאיג אותך כתושב אשקלון? 
בהחלט. אני מקווה מאוד שלא תהיה אדישות, אני רואה סקרים ורואה שלא כולם מתכוונים ללכת להצביע. לא נוכל לבוא בטענות אם לא נצביע, כי העתיד שלנו ייקבע לא על ידינו. אנחנו מתכוונים ליזום חוק לפיו אם לא הצבעת, לא קיבלת תשלום עבור יום החופש בבחירות. ידוע לכולם שהמצביעים למפלגות החרדיות, מצביעים באחוזים מאוד גבוהים ולכן הם מקבלים משקל לא פרופוצינאלי ביחס לאחוזים שלהם באוכלוסייה. אנחנו חייבים להוציא את האנשים לקלפיות". 

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


$(function(){setImageBanner('e16f30c0-17a9-4591-87bc-2d286b985c4d','/dyncontent/2021/11/28/6a00797d-1b2d-4bf8-b38d-f43b755f398e.jpg',13823,'',525,78,false,46617);}) אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה