טיפול בחרדות – אפשר גם בלי תרופותטיפול בחרדות – אפשר גם בלי תרופות

חרדה – מצב שמוגדר כאי שקט שהוא גם פיזי וגם נפשי, בגלל מחשבה על התרחשות שלילית שעומדת לפקוד אותנו – היא תופעה נפוצה מאוד. הבשורות הטובות הן שניתן לטפל בחרדות, והבשורות העוד יותר טובות הן שישנם גם טיפולים ללא חומרים כימיים עתירי תופעות לוואי.

למה חשוב לטפל בחרדה?

חשוב להבחין בין חרדות לבין פחדים. פחד מוגדר כתגובה לסיכון מוחשי ומידי, והוא מייצר פעולה (בריחה או מלחמה – Fight or Flight), ואילו החרדה נגרמת בשל סיכון שקיים בעיקר במחשבה, ובנוסף היא מייצרת תחושה של חוסר אונים.

בהתאם הפחד הוא מנגנון הישרדותי חשוב (לא רק בפני איומים פיזיים אלא ביחס לכל מה שעלול לפגוע בחיים שאנחנו רוצים שיהיו לנו). החרדה לעומת זאת מלווה בסימפטומים שליליים רבים ולא באמת מגנה עלינו. ביניהם: בחילות, קוצר נשימה, כאבים (בחזה, בבטן, בראש), דופק מואץ, הזעה עזה, מחשבות אובססיביות ו-ויתור על פעילויות (למשל חרדה חברתית גורמת לאדם להימנע מאינטראקציות בין-אישיות, חרדת טיסות גורמת לוויתור על חופשות בחו"ל וכו').

טיפול בחרדות מאפשר לאיין את כל הסימפטומים וליהנות ממלוא האפשרויות שמציעה לנו המציאות.

על מה מבוסס טיפול טבעי בחרדות?

טיפול טבעי בחרדות מבוסס על צמחי מרפא, שהמין האנושי משתמש בהם כבר אלפי שנים – עד לאחרונה על בסיס אינטואיטיבי וחוכמה שעוברת מדור לדור, ובשנים האחרונות על בסיס מחקרים שזיהו איכויות ספציפיות אצל כל צמח וצמח.

בהקשר של חרדות הטיפול כולל שימוש במספר סוגים של צמחי מרפא – כאלה שמבטיחים הרגעה, כך שאם מתפתח מתח עז ניתן יהיה לשכך אותו, וכאלה שמייצרים תחושות חיוביות כדי להפחית את ההסתברות שהחרדה תופיע.

צמחי מרפא להרגעת הנפש והגוף

טיפול בחרדות באמצעים טבעיים מותאם אישית לכל אדם, על בסיס מאפייני החרדה, סוג החרדה ופרמטרים נוספים. המגוון הרחב של צמחי המרפא מאפשר בחירה בין שלל אופציות והרכבת תרכובות אפקטיביות במיוחד.

כך לדוגמה צמחי מרפא מרגיעים הם אשווגנדה (שבעברית נקרא ויתניה משכרת), היפריקום, ולריאן ופסיפלורה. האשווגנדה מוכרת מאוד בהודו בזכות היכולת שלה להחזיר את הגוף לאיזון (מרכיב חשוב מאוד בכל טיפול בחרדה), ובנוסף יש לצמח זה יכולות להוריד את רמת הקורטיזול בגוף (זהו הורמון הלחץ) ולחזק את המערכת החיסונית. ולריאן תורם רבות לאיכות השינה באמצעות העלאת רמת ה-GABA בגוף, הפסיפלורה מעלה אף היא את רמת החומצה האמינית החיונית הזו שנמצאה כמרגיעה פעילות עצבית מופרזת, ואילו ההיפריקום – שגם סוקרטס נעזר בו לטובת טיפול בחרדות ביוון העתיקה – משפיע על רמות הדופאמין, הנוראדרנלין והסרוטונין בגוף.

טיפול בחרדות – דגש חשוב

חרדה היא תופעה נפוצה מאוד, שעלולה להשפיע לרעה על החיים של כ-5% מבני האדם. חשוב להיות מודעים אליה, ולא להתעלם – אלא להתמודד. טיפול בחרדות באופן טבעי הוא אופציה שהופכת רווחת יותר ויותר, כשבכל מקרה מומלץ להתייעץ גם עם אנשי מקצוע בתחום.

 

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה