מה כדאי לדעת על לימודי פסיכותרפיה?מה כדאי לדעת על לימודי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה היא מונח כללי המשמש לתיאור תהליך הטיפול בהפרעות פסיכולוגיות ומצוקות נפשיות, על ידי שימוש בטכניקות מילוליות ופסיכולוגיות. במהלך לימודי פסיכותרפיה, הפסיכותרפיסטים לעתיד רוכשים כלים שמסייעים להם לעזור ללקוחות להתמודד עם בעיות ספציפיות או כלליות, כגון מחלה נפשית מסוימת או מקור לדאגה בחיים.

גישת ההוראה המשמשת במהלך לימודי פסיכותרפיה מתאימה למגוון רחב של טכניקות ואסטרטגיות. כמעט כל הלמודים כוללים פיתוח קשר טיפולי, תקשורת ויצירת דיאלוג וסביבת עבודה שעוזרים למטופלים להתגבר על מחשבות או התנהגויות בעייתיות.

סוגי פסיכותרפיה

כאשר אנשים רבים שומעים את המילה פסיכותרפיה, הם מדמיינים מיד מטופל יושב על כורסא מול מטפל ומדבר בזמן שהמטפל מתעד את מחשבותיו על מחברת צהובה. האמת היא שיש מגוון טכניקות ותרגולים המשמשים בפסיכותרפיה, ובמהלך לימודי פסיכותרפיה התלמידים לומדים את השיטות המדויקות הנהוגות בכל סיטואציה שיכולה להשתנות על בסיס מגוון גורמים.

ההכשרה המקיפה של המטפלים לעתיד מכוונת למתן פתרונות להעדפות הלקוחות לגבי סגנונות הטיפול שמתאימים לו, והאופי המדויק של הבעיה הנוכחית שהוא חווה.

טיפול פסיכואנליטי

בעוד שפסיכותרפיה נהוגה בצורות שונות עוד מתקופת היוונים הקדמונים, היא קיבלה את תחילתה הרשמית כאשר זיגמונד פרויד החל להשתמש בטיפול תקשורת לעבודה עם מטופלים. חלק מהטכניקות שלומדים במהלך לימודי פסיכותרפיה מבוססות על התיאוריה של פרויד, ובדרך כלל כוללים ניתוח העברה, פרשנות חלומות ואסוציאציה חופשית.

גישה פסיכואנליטית זו כוללת התעמקות במחשבותיו ובחוויות העבר של המטופל, במטרה לחפש מחשבות, רגשות וזיכרונות לא מודעים שעשויים להשפיע על ההתנהגות.

טיפול התנהגותי

כשמאפייני התנהגות הפכו לאסכולה חשובה ביותר במהלך החלק המוקדם של המאה העשרים, טכניקות כמו סוגים שונים של התניה החלו ללמד תפקיד חשוב פסיכותרפיה.

לימודי פסיכותרפיה מקדישים חלק ניכר מחומר הלימודים להתמחות בטיפול התנהגותי, כי מאפיינים התנהגותיים בעייתיים אחראים לרוב המצוקות הנפשיות וטיפול התנהגותי משתמש לרוב בהתניות קלאסיות, בהתניות אופרנטיות ולמידה חברתית על מנת לעזר ללקוחות  לשנות התנהגויות בעייתיות.

טיפול הומניסטי

החל משנות החמישים, פסיכולוגיה הומניסטית החלה להשפיע על פסיכותרפיה. הפסיכולוג ההומניסטי קרל רוג'רס פיתח גישה שנקראת טיפול ממוקד לקוח, שהתמקד בטפל המראה יחס חיובי ללא תנאי ללקוח. כיום, היבטים בגישה זו נותרו בשימוש נרחב ומוקדש לכם חלק ניכר בחומר הלימוד של לימודי פסיכותרפיה.

הגישה ההומניסטית לפסיכותרפיה מתמקדת בסיוע לאנשים למצות את הפוטנציאל שלהם. גישות כאלה נוטות להדגיש את החשיבות של חקר עצמי, רצון חופשי ומימוש עצמי.

טיפול קוגניטיבי

למהפכה הקוגניטיבית של שנות השישים הייתה השפעה רבה על תרגול הפסיכותרפיה, שכן פסיכולוגים החלו להתמקד יותר ויותר באופן בו תהליכי החשיבה האנושיים משפיעים על התנהגות ותפקוד.

טיפול קוגניטיבי מתרכז ברעיון שלמחשבות יש השפעה עוצמתית על הרווחה הנפשית, ולכן לימודי פסיכותרפיה מתמקדים בטיפול קוגניטיבי, שנחשב לגישת הפסיכותרפיה המודרנית היום.

 

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה