טיפים לגיבוש צוות עובדיםטיפים לגיבוש צוות עובדים

פעילויות לגיבוש צוות מיועדות לשפר את יחסי העבודה בתוך הצוות ולהעניק לכול עובד תחושה חזקה לגבי תפקידו בפתרון בעיות ובהשלמת המשימות יחד עם עמיתיו. בניית צוות נותנת לעובדים הזדמנות לצאת מחוץ לעבודה, לחיק הטבע ולפתח כישורים של עבודת צוות שיועילו להם גם כשיחזרו למקום העבודה.

לדוגמה, יום כייף בים המלח, הכולל פעילויות גיבוש מצחיקות ומאתגרות בגן הלאומי בים המלח, יכול להבטיח הצלחה של תהליך בניית הצוות.

טיפים לבניית צוות

 1. לתכנן מראש היטב ולהלהיב את צוות העובדים

במקרה שאתם מתכננים ערב גיבוש, הצורך להשתתף בפעילויות הקשורות לעבודה מחוץ לשעות העבודה הרגילות, עלול להיראות כמשימה מכבידה עבור חלק מהעובדים. כשאתם מיידעים את כולם מראש מתי יתקיים האירוע – הם יוכלו לתכנן כראוי ולהתארגן לקראתו, ואתם ממזערים את הסיכון שאנשים יעדיפו להיעדר ולבטל את השתתפותם ברגע האחרון.

כמו כן, ככול שתיידעו את הצוות העובדים מוקדם ככול האפשר, כך תהיה לכם אפשרות לשוחח על כך עם העובדים וליישר את ההדורים במקרה הצורך.

 1. להבין את היעדים שלכם

מהם היעדים שאתם מציבים לפעילות גיבוש הצוות?

 • האם אתם מנסים לשפר את התקשורת בין חברי הצוות?
 • האם המטרה שלכם היא לפתור בעיה מורכבת ספציפית?
 • האם אתם רוצים שאנשי הצוות יכירו אחד את השני טוב יותר במסגרת לא פורמלית?
 • אילו כישורים או ידע אתם מקווים להנחיל לצוות העובדים במהלך יום הגיבוש, כך שהם יחזרו למשרד כשהם מצוידים בכישורים הללו?

חשוב להציב יעדים ברורים ולוודא שכל המשתתפים מבינים את המטרה ואת החשיבות של הפעילות לבניית צוות.

 1. לבחור בפעילות הנכונה

חשוב שתהיו ברורים לגבי מטרתן של הפעילויות לבניית צוות, ואז לבחור בפעילויות שקשורות למטרה זו.

אם המטרה שלכם היא לגייס את חברי הצוות למען מטרה משותפת, מומלץ לוודא שהפעילויות הן שיתופיות ולא תחרותיות.

קחו בחשבון את המאפיינים של העובדים שלכם: מי הם חברי הצוות ומה יכול למשוך או לרגש אותם. יציאה משטח המשרד הרגיל יכולה להיות מרעננת, אבל אל תשכחו לקחת בחשבון גם נגישות פיזית. בחרו בפעילות שתציע לכול המשתתפים הזדמנות להשתתף בה באופן מלא.

כאשר האנשים יודעים:

 • לאן הם הולכים?
 • מה הם עתידים לעשות שם?
 • מהי המטרה הכוללת של הפעילות?

יש סיכוי שהפעילות לבניית הצוות תהיה הצלחה גדולה.

 1. לשבור את הקרח

בתחילת המפגש ייתכן שתצטרכו לעזור לכולם ״לשבור את הקרח״, לעודד אותם להתחבר ולשוחח, במיוחד אם חברי הצוות שלכם לא רגילים להיפגש זה עם זה מחוץ למקום העבודה.

עזרו למשתתפים להיפתח, להתחיל לדבר ולגלות מה משותף להם ולשאר העמיתים. זו יכולה להיות דרך נהדרת וכיפית להתחיל את הפגישה. כמו כן, וודאו שכולם מרגישים רגועים ונינוחים האחד עם השני.

 1. להעריך ולעקוב אחר התוצאות

זמן קצר לאחר יום הגיבוש, דברו עליו עם חברי הצוות כדי לקבל משוב חשוב על רמת ההצלחה של הפעילות ועל השימושיות שלה.

אתם לא אמורים לשכוח מיום הגיבוש ברגע שהוא הסתיים. יום גיבוש מוצלח אמור להביא לשיפורים מתמשכים באופן התפקוד העתידי של הצוות במקום העבודה.

הצגת יתרונות מתמשכים יכולה להבטיח שאנשים לא יהיו מתוסכלים וירגישו שפעילויות לבניית צוות הן סתם בזבוז זמן וממש לא רלוונטיים עבור העבודה שלהם.

 1. להשיג חותם של ״גיבוש צוות״

כאמור, פעילויות לבניית צוות אמורות להיות בעלות השפעה מתמשכת. הדרך בה הן מתוכננות, מבוצעות ומצליחות להשיג, ישאירו רושם קבוע על העובדים.

אם שום דבר פורה לא ייקרה באירוע הגיבוש, העובדים אולי ידברו בינם לבין עצמם על בזבוז הזמן שהם חוו. ההנהלה תצטרך לעבוד קשה כדי להתגבר על הזיכרון הקבוצתי הזה.

אם האירוע מתוכנן ומבוצע בצורה שמאפשרת לאנשים ללמוד ולעבוד יחד כדי לשפר את עצמם, העובדים ירגישו טוב עם עצמם ויעריכו את הפעילות. הם יכירו טוב יותר זה את זה ותהיה להם חוויה משותפת שקירבה ביניהם.

אמון, הוא אחד התוצאות הרצויות של פעילות לבניית צוות. ואכן, ניתן להשתמש בפעילויות אלה כדי לבנות אמון, אך רק אם הן משלבות בתוכן גם פעילויות לבניית אמון. אם הפעילויות המתוכננות מאתגרות מספיק וקשורות לעבודה, יבוא בעקבותיהן גם אמון העובדים שאתם כל כך מקווים לבנות.

 

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה