מדוע ואיך ישראלים רבים מקבלים דרכון אירופאי בשנים האחרונות?

setImageBanner('e983dca0-3d14-4e96-a3a6-39a1c0bab3b6','/dyncontent/2020/9/30/0feabe6f-36ba-45c7-8e17-e5a5c2c056c7.png',11576,'',525,78,false,47093);

מדוע ואיך ישראלים רבים מקבלים דרכון אירופאי בשנים האחרונות?

 

הדרכון הישראלי מאפשר לנו להגיע למרבית מדינות העולם. לחלק מהמדינות אין צורך בויזה ולאחרות יש צורך בויזה (למשל ארה"ב), לצרכי טיול או לצרכים עסקיים. אך בשנים האחרונות עולה תמונה מעניינת. ישראלים רבים לא מסתפקים בדרכון המקומי ורוצים גם דרכון אירופי, למשל דרכון פורטוגלי. לאחר שתקראו את הכתבה מדעו מדוע התופעה התרחבה ואיך מקבלים דרכון אירופי.

הופכים לאזרחי העולם כולו

מבחינות רבות, ישראל היא מקום שטוב לחיות בו. גם אם יש קשיים מסוימים, גם אם לא הכל וורוד, יש גם דברים טובים מאוד במדינה. אבל אנשים שרוצים להוציא דרכון פורטוגלי או כל דרכון אירופי מצביעים על כמה דברים. בין היתר, העובדה שלא צריך להסתפק באזרחות אחת כאשר יש אפשרות להוציא אזרחות נוספת שהופכת את האזרח הישראלי למעשה לאזרח העולם. וזאת יש להבין, דרכון אירופאי מעניק תיכף ומיד מגוון זכויות שאזרח ישראלי מנוע מלקבל.

למה דווקא דרכון אירופאי

הביקוש לדרכונים כגון דרכון פורטוגלי עלה מאוד פשוט מפני שההליך הזה הפך לאפשרי. לפני שנסביר על כך, קודם כל ראוי לומר מה מקנה אותו דרכון. אז ככה, מי שמקבל דרכון אירופי יכול להתגורר או לעבוד באירופה, ללא קושי. האפשרות הזאת, אגב, איננה מוגבלת אך ורק למדינה שאת הדרכון שלה מקבלים. באיחוד האירופי יש כיום קרוב לשלושים מדינות. אם יש בידיכם דרכון של אחת המדינות אתם למעשה מורשים לעבוד כחוק בכל יבשת אירופה, כמעט.

וגם אם אתם רוצים ללמוד בחו"ל, דרכון אירופי סולל את הדרך לכך. בצורה כזאת ניתן להגיש בקשה ללימודים במלגה לתושבי אירופה. הלימודים פעמים רבות הרבה יותר זולים מאשר בישראל. חוץ מזה, אפשר גם ללמוד בפקולטות יוקרתיות שמספר המתקבלים אליהן בארץ נמוך מאוד (לרבות רפואה, רפואת שיניים, מחשבים, פסיכולוגיה קלינית וכן הלאה). דרכון זר מאירופה מאפשר גם כניסה למגוון מדינות בכל רחבי העולם (גם אם אין קשרים דיפלומטיים עם ישראל). כך, ניתן להגיע למדינות שלשם אי אפשר להיכנס כתיירים עם דרכון ישראלי רגיל.

דרכון לקהילת יוצאי ספרד ופורטוגל

בשנים האחרונות, האפשרות לקבל דרכון אירופי למדינות כגון פורטוגל, הפכה למקובלת מאוד. זו הייתה החלטה מודעת, של מדינות כגון ספרד או פורטוגל, לאפשר ליהודים לחזור. אם לפני כ-500 שנה פחות או יותר סולקו היהודים במה שנודע בתור גירוש ספרד (ולאחר מכן גם גירוש פורטוגל), כיום תהליך הפוך מתרחש. לאחר שנים רבות שבהן רק יוצאי מערב אירופה יכלו לאפשר לצאצאיהם לקבל דרכון אירופי, נוצרה מציאות אחרת. גם יוצאי מדינות ערב, יוצאי מצרים, לוב, תוניס וכיוצא באלה, יכולים לקבל דרכון אירופי. די בכך שיוכח כי מקורות המשפחה נמשכים עד לגירוש ספרד והסיכוי לקבל את הדרכון עולה פלאים. 

לא רוצים לפספס

ההזדמנות לקבלת דרכון אירופי עשויה לפוג, אם יוחלט בעתיד להגביל את מספר הדרכונים. כיום, ליהודים יוצאי ספרד או פורטוגל יש יתרון משמעותי שכן הם לא חייבים לעמוד בדרישות קשיחות לפני קבלת הדרכון. על מנת לקבל את האזרחות, נהוג לפנות לעורך דין ישראלי אשר עומד בקשרים שוטפים עם עורכי דין באירופה אשר משמשים כנציגיו שם. בעזרת עורך הדין מגישים את הבקשה, בליווי מסמכים שבלעדיהם לא ניתן לקבל את האזרחות המקומית (ואם זה לא היה ברור, דרכון שווה לאזרחות). ניתן להוכיח קשר היסטורי לפורטוגל או לספרד בדרכים רבות. למשל: שם המשפחה. מסמכים משפחתיים בשפת הלדינו. תעודות משפחתיות או אפילו ספרים עתיקים שהגיעו מספרד ונותרו בידי המשפחה. אפשרית גם בניית עץ משפחתי גניאולוגי וקבלת אישורים מקהילת יהודי ספרד המקומית.

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה