מה הוא תהליך התחדשות עירונית? יתרונות ודרכי פעולה

$(function(){setImageBanner('9d13871b-7968-4944-bbcf-70bba5bbd26d','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46615);})

מה הוא תהליך התחדשות עירונית? יתרונות ודרכי פעולה

אחת הבעיות הכי קשות של הערים הישראליות הגדולות היא התיישנות. לא רק של תשתיות הכבישים או הפארקים, אלא התיישנות של כלל המרחב האורבני ביחס לנראות הכללית של העיר. לרוב השכונות הישנות הן שכונות שהשנים השפיעו עליהן בצורה ניכרת ויש פערים משמעותיים בין איכות החיים במרכזי הערים הגדולות, אל מול החיים בשכונות שנבנו בשנים האחרונות בחלקים החיצוניים של הערים. הפתרון הכולל שהופך בשנים האחרונות לנפוץ יותר הוא השקעה בתהליך התחדשות עירונית מאסיבי ומעמיק. התהליך מחזיר עטרה ליושנה בכל רמות העיסוק והחיים, ומאפשר לתושבי השכונות הללו להתקדם לחיים בסביבה מודרנית.

צורך שמגיע מהשטח – התחדשות עירונית ככלי לפיתוח סביבתי

המונח התחדשות עירונית נתפס בעיני רוב האוכלוסייה כטיפול נקודתי במבנים ישנים בתוך שכונות מרכזיות. בפועל, לא כך הם פני הדברים. ההתחדשות העירונית היא כלי רב עוצמה שמקיף את כל תחומי החיים ומשנה לחלוטין את פני השכונה, בין היתר על ידי:

  1. יצירה של מערך תחבורה ציבורית ומערכת כבישים נוחה יותר בתוך השכונה. כך התושבים יכולים להתחבר לאזורי הפעילות המסחריים, למקומות העבודה ולחלקים חשובים אחרים בעיר, במהירות וביעילות. כמו כן, נוספים קווי תחבורה ציבורית על פי ביקוש ומותאמים גם מסלולים לתחבורה ציבורית.
  2. השקעה בהקמה ושדרוג של מוסדות ציבוריים במרחב האורבני. החל ממתנ"סים ומרכזי פעילות קהילתיים וכלה בבתי ספר ומוסדות חינוך חדשים. השכונה הופכת למרכז קהילתי גדול ומשגשג, שבו כל אחד יכול להקים משפחה לתפארת.
  3. שיפור משמעותי של התשתיות לטובת התושבים במקום. החל משדרוג תשתיות החשמל והאינטרנט וכל בשיפוץ רחב ממדים של מערכת המים והביוב המקומית. זאת, מתוך רצון לאפשר לתושבים לקבל את רמת החיים המצופה משכונה מודרנית.

איך נראה תהליך התחדשות עירונית?

אי אפשר להתעלם מהעובדה שתהליך התחדשות עירונית הוא תהליך שמרכז לתוכו כמה וכמה שלבים וגורמים. ולכן, הצורך שמגיע מהשטח, מהתושבים, עובר כמה שלבי עיבוד עד שהפרויקט כולו יוצא אל הפועל. ראשית, בשלבי תכנון מקדימים הנעשים על מול התושבים (במקרים רבים נציגי התושבים), יזמים פוטנציאליים לפרויקט וגורמי העירייה שמנהלים את כל הפרויקט. עם אישור התוכניות ותחילת העבודה, הממשק בין הגורמים הופך לחיוני עוד יותר. כל החלטה יכולה להשפיע על חיי התושבים בשכונה, בהווה ואפילו לעוד שנים רבות קדימה. על כן חשוב להבין את צרכי הדיירים ואת הדרישות הבסיסיות של העירייה – בכדי לסנכרן את כל הדרישות לכדי פרויקט אחד גדול ומוצלח.

אז אם אתם עתידים או רוצים להתחיל פרויקט התחדשות עירונית המשימה המרכזית שלכם היא למצוא את השותפים לדרך. אל תחששו לקחת את הזמן, לתאם עמדות ולצאת לדרך רק לאחר שכל המעורבים בפרויקט מרוצים ונכונים להשקיע את כל המאמצים כדי לצלוח את שנות השיפוצים המאתגרות.

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח. 

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה