בחירת מאווררי תקרה לבית – הגודל, מספר הלהבים ושיקולי זרימת האווירבחירת מאווררי תקרה לבית – הגודל, מספר הלהבים ושיקולי זרימת האוויר

עם כל כך הרבה משתנים ואפשרויות, בחירת מאווררי תקרה לבית, מבחינת הגודל הנכון והעיצוב המושלם, יכולה להיות משימה מעט מורכבת. 
עליכם לקחת בחשבון את מידות החדר בו יותקן המאוורר, את גודל המאוורר, את זרימת האוויר, את הכמות ואורך הלהבים, את החומרים שלהם, ושיקולים רבים אחרים. מאמר זה ידריך אתכם בבחירת מאוורר תקרה שמתאים לביתכם ולצרכים שלכם.

איך בוחרים מאוורר תקרה שיתאים לחדר?
השיקול הראשון שיש לקחת בחשבון בהחלטה על גודל מאוורר התקרה הוא גודל החדר בו הוא יותקן. גודל החדר מכתיב את גודל מאוורר התקרה שיותקן, מכיוון שמאוורר קטן או גדול מדי לחלל, לא יפיץ את האוויר כמו שצריך.
חשוב למדוד את גודל החדר, והמרחק בין התקרה לרצפה. ברגע שאתם יודעים את גודל החדר והיקפו, תוכלו לבחור בהתאם את מאוורר התקרה. בחללים גדולים, בהתאם לצורת החדר, אפשרות נוספת יכולה להיות בחירת שני מאווררי תקרה לבית, בגדלים קטנים יותר.

איך קובעים את גובה התלייה של המאוורר?
כדי לעמוד בקודים של הבנייה, החלק התחתון של המאוורר צריך להיות לפחות מטר וחצי מהרצפה; שמונה עד תשעה מטרים יאפשרו זרימת אוויר אופטימלית, ולתקרות גבוהות יותר, ניתן להתקין מאווררי תקרה לבית עם מוטות, על מנת להשיג את הגובה הנכון. ככל שהמרווח בין התקרה ללהבים גדול יותר, כך זרימת האוויר נעה טוב יותר.  כדי לתלות מאוורר בגובה המתאים בחדר עם תקרה בגובה מטר וחצי, מאווררי תקרה לבית שמשתמשים במוט הם המתאימים ביותר, מכיוון שיותר מרווח בין להבי המאוורר לתקרה אפשר זרימת אוויר טובה יותר.

האם ניתן להתקין מאוורר תקרה על תקרה משופעת?
ברוב המקרים, חופת המאוורר, כלומר, החלק שמתחבר לתקרה ומכסה את תיבת החיבורים, יכול להכיל מידה מסוימת של שיפוע, בדרך כלל עד שלושים מעלות. יתכן שיהיה צורך לרכוש משטח ארוך יותר על מנת להבטיח מספיק מקום פנוי ללהבים. 
לתקרות תלולות יותר, או במקרים שבהם אסור במפורש להתקין מאווררי תקרה לבית על תקרה משופעת, היצרנים מציעים מתאמי תקרה משופעים.

האם יש צורך בתיבת חיבורים מיוחדת להתקנת מאווררי תקרה לבית?
כן. יש צורך בהתקנת מאווררי תקרה לבית על תיבות חיבורים שמסומנות "לשימוש עם מאווררי תקרה"; מכיוון שמשקל המאווררים השונים יכול להיות כבד במיוחד והם נמצאים בתנועה, כך שתיבות החיבורים עוזרות לספק תמיכה נאותה. יש לעגן את התיבות למנורת התקרה, ורצוי שההתקנה תתבצע על ידי חשמלאי מורשה.

האם המאוורר יכול להאיר את החדר?
רוב הדגמים של מאווררי התקרה מגיעים עם ערכות תאורה קלות, או עם אפשרויות התאמת תאורה. בחירת מאוורר תקרה עם רכיב תאורה הוא שיקול נהדר, שכן הוא מספק תאורת אוויר תקורה, אבל יתכן שיהיה צורך להוסיף גופי תאורה אחרים. ניתן להזמין מאווררי תקרה לבית גם ללא תאורה, אם זוהי העדפתכם.

האם אפשר להשתמש במאוורר התקרה בחוץ?
כן, כל עוד מאוורר התקרה החיצוני מאושר להתקנה במיקום לח או רטוב. ניתן להשתמש במאווררי תקרה להתקנה במרפסות או בשטחים חיצוניים מקורים, באוזרים שאינם באים במגע ישיר עם אלמנטים רטובים. 

כדילבחור מאווררי תקרה לבית שיתאימו גם לגינה או לחצר, מומלץ להתייעץ עם המומחים בתחום, שיוכלו להמליץ על הדגמים המתאימים של מאווררים שמתאימים להתקנה במיקומים רגישים יותר למגע ם מים. מאווררים עלה כוללים מנועים עמידים למים ולפגעי מזג אוויר, וחלקם מצוידים בערכות תאורה עמידות במים על מנת לספק תאורה נוספת בחוץ.  

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה