התושבים נשמעו להנחיות, זיהום האוויר ירד ב-83%בדיקת המשרד להגנת הסביבה מצאה כי ביטול המדורות בשל ההנחיות הנוגעות להתפשטות קורונה, הובילו את ריכוזי זיהום האוויר במרבית תחנות הניטור ברחבי הארץ לירידה של עד 90% ביחס לל"ג בעומר של השנה שעברה. באשקלון חלה ירידה של 83%

מערכת אשקלונים | צילום: אדי ישראל, מדורה 

הציבור מילא השנה אחר ההנחיות ותקנות לשעת חירום, אשר אסרו השנה על קיום מדורות בכל רחבי הארץ כדי למנוע את התפשטות נגיף קורונה, והדבר בא לידי ביטוי בנתוני ריכוזי המזהמים בארץ.

ממדידות איכות האוויר שביצע המערך הארצי לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה עולה, כי בכל התחנות שנבדקו המודדות חלקיקי  PM2.5, שהם ברובם חלקיקי שריפה המסוכנים לבריאות האדם, נרשמה ירידה חדה של עשרות אחוזים. בהשוואה לל"ג בעומר 2019 שיעור הירידה הגיע אף לעד כ-90%. מבין התחנות שנבדקו, המהוות בדיקה מדגמית של אזורים שונים בישראל, נבדקה גם תחנת אשקלון. כאן נמצא כי ביחס לשנה שעברה בל"ג בעומר נרשמה ירידה של 83% אולם ביחס למצב הרגיל הייתה עלייה קלה של 14%. 

במדידת חלקיקי PM10 (חלקיקים גדולים יותר), נמדדו ריכוזים מרביים הנמוכים בעשרות אחוזים ביחס לל"ג בעומר בשנה שעברה. במספר תחנות נרשמו ריכוזים הגבוהים ביחס ליום בהיר רגיל – העומדים בממוצע על 30 מק"ג/מ"ק ב-2.5 מיקרון ו-60 מק"ג/מ"ק ב-10 מיקרון). יש לזכור כי ערכים אלה מושפעים גם מערכי הלחות הגבוהים ששררו במישור החוף השפלה הפנימית וצפון הנגב (באר שבע). ריכוזי החלקיקים הנמדדים מושפעים בין השאר ממיקום המדורות יחסית לתחנת הניטור ובתנאים המטאורולוגיים כגון: כיוון ומהירות הרוח ותנאי הערבול באטמוספירה. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה