הוקפאו היתרי הבנייה בעיר היין:ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, הורה להקפיא את מתן היתרי הבנייה בעיר היין. זאת בשל עיכוב בהעברת תקציבי הממשלה לטובת פיתוח העיר. הזוכים בתכנית "מחיר למשתכן" מתוסכלים וטוענים כי נמאס להם לשמש בני ערובה למאבקי הכוח הללו. עכשיו הם מתכננים מחאת ענק בנושא

סיון סבג-אסולין | צילום: מערכת אשקלונים, עיר היין

על רקע עיכוב בהעברת תקציבי ממשלה, ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, הנחה להקפיא את היתרי הבניה לפרויקטים הנכללים בתכנית מחיר למשתכן בשכונת עיר היין. בתווך נמצאים הזוגות הצעירים שממתינים כבר זמן רב לדירה הנכספת ורואים אותה הולכת ומתרחקת מהם. יצוין כי אין זאת הפעם הראשונה שהעירייה נוקטת בצעד זה, במטרה להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות ועל רקע העובדה שהיא מבקשת לפתח את התשתיות בעיר - פעולה לה נדרשים תקציבי הממשלה המדוברים. הבעיה היא שהעיכובים עבור זוכי התכנית, גורמים להם להפסדים והם אינם מתכוונים לשתוק יותר ומתכננים לצאת שוב להפגנת ענק. 

אחד מזוכי התכנית סיפר ל"אשקלונים": "אנשים זכו בדירה לפני למעלה משנתיים והיו כל מיני עיכובים לאורך הדרך - חלקם בגלל ביצוע עבודות תשתיות וחלקם בשל קבלנים שלא ממש נרתמו לתהליך. לצד כל אלו נוספו עיכובים שקשורים להליכים הבירוקרטים הרגילים. עכשיו בגלל שראש העיר לא מקבל תקציבים הוא אומר 'אני עוצר'. אותו קבלן שהיה אמור להיכנס לוועדה ולקבל היתר - הועדה נדחית והועדה הבאה יכולה להיות רק בעוד כמה חודשים. נוצר עומס על הועדה ועל מקבלי ההחלטות ואנשים שאחראים על התהליכים האלו בעירייה. הם כרגע עצרו עבודה, הקבלן לוקח צעד אחורה ומי שבסופו של יום נדפק מזה אלו הרוכשים שהמצב מתווסף לעיכובים שכבר נגרמו להם".

אתם יכולים להבין את התנהלות העירייה?
"אני לא חושב שלראש העיר יש אינטרס נסתר למנוע את קידום הפרויקט. מנוף הלחץ היחידי שיש לו הוא באמצעות עמידה איתנה מול הממשלה ולהגיד לה 'אתם לא מעבירים תקציבים, לי אין כסף לקדם את הפרויקט'. אלו פרויקטים ממשלתיים. אי אפשר לבנות שכונה שלימה על תשתיות לא ראויות שלא יוכיחו את עצמן בעתיד".

צעיר תושב אשקלון שזכה בדירה בעיר היין יחד עם אשתו מספר: "זכינו במהלך דצמבר 2017 והיום אנחנו כבר אחרי חתימת חוזה עם הקבלן, מחכים להיתר בניה שלא מגיע. אמרו לנו שהם קיבלו היתר חפירה ולא קיבלו עדיין היתר בניה ושזה תקוע בגלל שהעירייה לא נותנת את ההיתרים האלו. ניסינו ליצור קשר עם העירייה ואומרים לנו שזה נעשה בגלל שלא מקבלים תקציבים לפיתוח. אם אנחנו קוראים בין השורות זו הפעלת שרירים של ראש העיר שלנו בסופו של  דבר אני מבין מאיפה זה בא - הוא רוצה לבנות תשתיות טובות בשכונה וזה הגיוני, העניין הוא שבסופו של דבר מי שמשלם את המחיר זה אנחנו שממשיכים לשלם שכירות במקום להתקדם לכיוון בית משלנו. בנוסף יש את עניין עליית מדד תשומות הבניה שככל שעובר הזמן ערך הדירה עולה בהתאמה ואין לנו שליטה על זה. זה כבר עניין של כדאיות כלכלית".

יש לכם אפשרות לוותר על הזכייה?
"יש לנו אפשרות לוותר עד לחודש מרץ. כל אחד שילם אחוז מסוים מערך הדירה מפנקס התשלומים לבנק. אנחנו עדיין בלי היתר אתה לא רוצה לצאת מופסד ולאבד את מה שכבר שילמת. אם אנחנו לא יוצאים במרץ ובסופו של דבר לא מתקבל היתר אני די משועבד ואז יכול להיות שלא יהיה היתר גם בעוד שנתיים ואני לא רוצה להפסיד את הכסף ששמתי - שבע אחוז מערך הדירה. אנחנו נמצאים במלכוד בין הפטיש לסדן איזו החלטה שלא תקבל היא לא החלטה מושכלת אלא מכורח האילוצים".

[pic_10293]

מספר זוכים אף פנו לראש העיר תומר גלאם בבקשה שישחרר את היתרי הבנייה לשכונת עיר היין. במכתב שהעביר אחד הזוכים הוא מתאר את תחושותיו הקשות: "עד שכבר היה תהליך של היתרי בניה בשכונת עיר היין וכבר דברים התחילו להתגלגל בצורה חיובית כרגע הכל תקוע הקבלנים מסירים את האשמה מהם ונכון לשעה זו אין כל הסבר למה אנחנו צריכים להינזק מהליך זה? בל נשכח שכל עיכוב במסירה גובה עבורנו מחיר יקר . אנו כרגע עומדים בפרשת דרכים ושוררת אווירה של חוסר אכפתיות הן מהקבלנים והיזמים והן מהעירייה מה שנותר לנו לעשות זה פשוט לבטל את הזכייה ולהיכנס להגרלה בערים ושכונות אחרות על מנת לשמור ולדאוג לאינטרסים שלנו על מנת שלא נצטרך חס ושלום להישאר בלי מחיה לבני משפחתנו. נודה לך מקרב לב אם תוכל לפתור את הסוגיה הנ״ל בהקדם וכמובן לשתף איתנו פעולה ולדאוג שהקבלנים יחזרו לבנות ולקבל את האישורים האחרונים, על מנת שנוכל לנשום לרווחה כמו בשכונת עיר ימים שקידמת את התהליכים ואנו עדים לתוצאות".

בעקבות ההחלטה, הרשת החברתית סוערת בימים האחרונים ואלפי הזוכים בעיר היין מתכננים הפגנת ענק שתצא לדרך בימים הקרובים. כזכור, בפעם הקודמת על רקע עיכובים בתכנית "המחיר למשתכן", יצאו זוכי שכונת "עיר ימים" להפגין מול עיריית אשקלון - מהלך שהניב תוצאות מיידיות ושחרור החסמים בשכונה. נראה כי גם הפעם הזוכים אינם מתכוונים להישאר אדישים וכאמור המחאה כבר החלה להתארגן. 
[pic_9208]

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה ל"אשקלונים": "ההנחיה מגיעה על רקע אי העברת התקציבים לטובת שיפור תשתיות הניקוזים, כפי שהובטחו. ראש העיר ימשיך לפעול להשגת התקציבים ולהבאת בשורות בנושא, כפי שהביא לבשורות נוספות למען תושבי אשקלון".

בתוך כך, נפתחה קבוצה בנושא "מחיר למשתכן" עבור כלל הפרויקטים והעדכונים בדבר התקדמותם. להצטרפות לקבוצה לחצו כאן: http://bit.ly/2SVIE8Y


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה