עיריית אשקלון נגד מוצרים מפלסטיק?פעיל הציבור, ברק חדריאן, פנה לראש העיר בבקשה להעביר חוק עזר עירוני האוסר על הכנסת פלסטיק לחופים. חדריאן לא קיבל תשובה לפנייתו אבל העירייה הודיעה במפתיע בצהרי אותו היום כי הפלסטיק יוצא מגני הילדים

סיון סבג-אסולין | צילום: סיון מטודי, הוצאת מוצרי פלסטיק מהגנים

בחודשיים האחרונים החל קמפיין להעלאת המודעות נגד השימוש בכלים חד פעמיים בישראל. בבוקר יום ראשון, פנה במכתב לראש העיר, תומר גלאם, פעיל הציבור, ברק חדריאן, הידוע כפעיל למען הסביבה. במכתב קרא חדריאן להעביר את האיסור לשימוש בפלסטיק בחופי הים באשקלון, בדיוק כפי שאושר בשבוע שעבר באילת. באופן מפתיע, העירייה לא טרחה להשיב למכתבו ולא לבקשת התגובה מאמצעי התקשורת, אבל הוציאה הודעה לעיתונות בה התבשרנו כי הוצאו כלי הפלסטיק מגני העירייה. מתי זה קרה והאם עיתוי הפרסום הוא מקרי? 

"יש כאן הזדמנות להפוך את אשקלון לעיר ירוקה ומובילה בקיימות, שוחרת סביבה ושומרת על ערכי הטבע", כתב חדריאן במכתבו."משמעות של מהלך זה היא שכלי אוכל חד פעמיים כמו צלחות, סכינים, מזלגות, כוסות, קשיות ושקיות – מוצרים שבשימוש אחד בלבד מושלכים אל הפח או מוצאים את דרכם אל תוך הים או בקו החוף מעתה אסורים לשימוש". 

[pic_6774]

"אני מאמין כי לעיר אשקלון היכולת להעביר חוק עזר כזה, ההמתנה לממשלת ישראל שתרים את המהלך לא תראה תוצאה בקרוב עקב ההליכה לבחירות בפעם השלישית. יש לקחת אחריות, לקיים הסברה נכונה וחינוך של התושבים על מנת לשמור על הסביבה והטבע החשובים בעיר. אסור לבזבז זמן. יש להעביר את חוק העזר במועצה לפני פתיחת עונת הרחצה 2020", הוסיף חדריאן.

כאמור ביום ראשון בצהרים שיגרה דוברות העירייה הודעה לעיתונות לפיה החל מיזם להוצאת הכלים מפלסטיק בגנים תחת הכותרת: "אשקלון עוברת לרב פעמי". 


עוד נכתב בהודעה: "כידוע, מהפכת הכלים הרב פעמיים היא יוזמה גלובלית שהלכה והתפתחה במדינות רבות ברחבי העולם בשל המודעות ההולכת וגוברת לנזקים העצומים הנגרמים כתוצאה משימוש בכלים חד פעמיים. בין הערים הראשונות, להרים את הכפפה ולהחליף את הכלים החד פעמיים בכלים רב פעמיים בכל גני הילדים ברחבי העיר הן במסגרות הפורמליות והן במסגרות המשלימות, כבר בשנה שעברה, אז התחיל המהלך, הייתה עיריית אשקלון כחלק מחזון ראש העיר, תומר גלאם, לקידום 'עיר בריאה'".  

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה למכתב: "עיריית אשקלון, בהתאם למדיניות ראש העיר, מקדמת יוזמות רבות למען השמירה על איכות הסביבה, כמו היוזמה לשימוש בכלים רב פעמיים בגני הילדים ועוד. בהתאם לכך, נשמח לבחון את פנייתו של חדריאן". 

בין אם יש קשר לדברים ובין אם לאו, המעבר לכלים רב פעמיים הוא ללא ספק חיובי ותורם לסביבה ולבריאות. כעת נותר לראות האם יקבל חדריאן תשובה למכתבו והאם גם עיריית אשקלון תיישם את הרפורמה בחופי הים. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה