אופוזיציה, שוב על הפרק:ישיבת מועצת העיר שהתכנסה אמש (ראשון) הייתה אמורה לעסוק בעיקר באישורים פורמליים, אבל לחברי האופוזיציה איתמר שמעוני, אפי מור ועו"ד אייל אביטל שהגיעו עם שאלות קשות, היו תכניות אחרות. מהקצאות לבית כנסת בהליך מזורז, דרך הצעה לסדר שלא הוכנסה ועד לבקשה לאשר פטור ממכרז

סיון סבג-אסולין | צילום: דודי לוי, מתוך ישיבת המועצה אמש  

מועצת העיר אשקלון התכנסה ביום ראשון השבוע לישיבת מועצה מן המניין בהיעדרו של ראש העיר, תומר גלאם, הנמצא בחופשת מחלה. לכאורה זאת הייתה אמורה להיות ישיבה די פורמאלית שנועדה בעיקר לאשר פרוטוקולים, אך כשנה לאחר הבחירות ולאחר לא מעט ישיבות מועצה מנומנות למדי, נראה כי ראש העיר לשעבר וחבר מועצת העיר כיום, איתמר שמעוני, מתכוון לשוב לימים בתחילת דרכו הפוליטית בהם שימש כאופוזיציונר לוחם. יחד עם חבריו לסיעה, אפי מור ועו"ד אייל אביטל, העלו השלושה סוגיות שגרמו להנהלת העיר לא מעט מבוכה סביב שולחן הדיונים. 

חלק ניכר מהאישורים שהובאו למועצת העיר נגעו לאישורי ועדת ההקצאות. איתמר שמעוני דרש לדעת מדוע נושא הפעלת בית הכנסת החדש בשכונת אגמים לא הובא עדיין לאישור מועצת העיר. "משום מה בית הכנסת באגמים, שהעירייה מפעילה אותו ומופעל על ידי עמותה, נתנו שם לבית הכנסת, ואת יודעת על מה אני מדבר אני לא רוצה להזכיר שמות...לא מגיעה לוועדת הקצאות. אני לא מבין, בגלל שזה קשור לאיזה עוזר ראש העיר? 
בגלל שזה קשור אולי לאיזה רב ששייך לרה"ע? איך יכול להיות שאתם מקבלים פנייה ובית הכנסת מופעל כבר למעלה משישה חודשים, מכנסים וועדת הקצאות ומשום מה את זה אתם לא מכניסים. אני פשוט לא מבין. של מי המבנים האלה, מה אתם חושבים לעשות פה, מה הולך פה. איך אתם מנהלים את העסק הזה ככה?". 

מנכל"ית העירייה, אירית נתן, השיבה כי גם היא אינה בעד ההליך המזורז. "ההקצאות האלה אני ביקשתי לעשות הליך רגיל מחדש ופרסמו בעיתון פרסומים על ההקצאות האלה ואני מניחה שראית את הפרסומים האלה. 
בתי הכנסת האלה הם של העירייה וברגע שיסתיימו שני הפרסומים האלה זה יעלה למועצה".

צפו בחלק מחילופי הדברים בין השניים: בהמשך, חבר המועצה אפי מור, דרש לדעת מדוע הצעה שביקש לעלות לסדר היום בנושא השינויים בשוק העירוני במסגרתם עלו דמי השכירות לסוחרים, לא הוכנסה לסדר היום. "ממה אתם מפחדים, ממי אתם מפחדים"? שאל מור כשבקהל ישבו גם חברי וועד השוק העירוני שהגיעו לצפות בישיבה. "יש כאן חבר'ה של השוק, שעובדים קשה מאוד מהבוקר ועד הערב. ההגעה לפרנסה אצלם היא מאוד מאוד קשה ומהם אתם מפחדים? מהחבר'ה של השוק? ההצעה שלי גם מדברת על דברים מאוד מאוד פשוטים, על שעות, על ימים, תוספת של יום שישי".

עוד ציין מור כי בקדנציה הקודמת בזמן ששמעוני היה ראש העיר הוא היה מעורה בכל מה שקרה בשוק. "הנושא הזה של השוק, עבדנו עליו מאוד קשה. איתמר התחיל ומינה אותי כפרויקטור בנושא הזה ואני מכיר טוב את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. בכל השלבים אנחנו ישבנו עם אנשי השוק ותכננו את הכל יחד עם אנשי השוק. אם אתם הייתם ממשיכים לעשות את זה, הייתם מגיעים לתוצאה טובה. הסכום למשל, דמי השימוש, אסור שייקבע על ידי ראש העיר - זה לא חוקי. זה צריך להיקבע על ידי המועצה".

חבר מועצת העיר, משה אטיאס, שמילא את מקום יו"ר הישיבה מישל בוסקילה שנעדר, השיב כי התשובה המשפטית שניתנה לשאלה מדוע לא הוכנסה ההצעה היא: "מדובר על הצעה לתיקון חוק עזר עירוני שמצריכה זמן ובדיקה יסודית ומעמיקה. מאחר ואנחנו נכנסים לתקופת החגים, סברנו כי יהיה נכון ומקצועי יותר ביתר שאת לקיים דיון לאחר מכן. בנוסף נדגיש כי תיקון חוק צריך להיעשות בישיבה שלא מן המניין ולהישלח לעיון לחברי המועצה עשרה ימים קודם לכן". 

אפי מור מחה על התשובה שקיבל ואמר כי: "אני רוצה שהציבור יידע שזה לא נכון! לפי סעיף 57 לפקודת העיריות. אפשר לעשות את זה בישיבה מן המניין. מה יש להתכונן עשרה ימים? החוק ידוע וברור. צריך גם לעבוד בשכל. כשראש העיר אומר: 'אנשי השוק, אני ראש העיר ואני קובע', יש לנו בעיה. הוא לא נמצא ואני לא רוצה לדבר, אבל זאת לא התנהלות". 

היועצת המשפטית, עו"ד הילה רווח, השיבה למור ואמרה כי: "סעיף 57 קובע כך: ראש העירייה ייקבע דיון מיוחד. כל נושא של תשלומים וחוקי עזר צריכים לידון עשרה ימים לפני בישיבה שלא מן המניין. עכשיו, המשמעות של התיקון הזה שאתה מציע, צריכים להבין, יש לזה השלכות כלכליות לא פשוט לעירייה. אתה מציע שם דברים שעלולים לפגוע בתקציב שאושר כרגע. יכול להיות שזה יתוקן בצורה כזו או אחרת, אבל בכל מקרה זה צריך להיעשות בצורה שקולה". 

אפי מור התעקש ואמר: "אז למה לא דנו בהצעה, לא חייבים לקבל אותה. אתם מפחדים". סוחרי השוק שהיו באולם התפרצו לדיון ואמרו: "אז למה העלתם את המחיר, אנחנו עובדים בשביל העירייה היום. אל תתייחסו אלינו כאל כלבים".   

עו"ד אייל אביטן, ביקש להתייחס גם כן להצעה שלא נכנסה לסדר היום ואמר: "זו פגיעה קשה מאוד בדמוקרטיה ובחלק נרחב מאוד מהציבור. לא יכול להיות שחבר מועצה, ולא משנה מי הוא, יגיש הצעה לסדר והוא לא יקבל תשובה מדוע לא עלתה ההצעה. זה נוגע לכל חבר מועצה שמעלה הצעה לסדר". 

[pic_9584]

בסעיף 11 שהובא לאישור מועצת העיר, התבקשה המועצה להצביע עבור "אישור לפטור ממכרז" על מנת שהעירייה תוכל להמשיך ולשכור שירותים של קבלן ניקיון על מנת לשמור על העיר נקייה בתקופת החגים. איתמר שמעוני טען כי העובדה שהעירייה ממתינה לדקה ה-90 ולא מתכוננת מבעוד מועד לסיום מכרז, היא התנהלות שערורייתית שגובה מחיר מהציבור הן ברמת הניקיון שהדרדרה לטענתו והן מבחינת התנהלות מינהל תקין. היועצת המשפטית עו"ד הילה רווח ציינה כי לצערה התבזבז זמן יקר על ניהול משא ומתן עם החברות הקיימות ומדובר בפטור למכרז זמני לשלושה חודשים בלבד, וזאת מתוך התחשבות בטובת הציבור ועל מנת שהעיר תנוקה והאשפה תפונה בתקופת החגים. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה