מאיימים בשביתה: האם לא ייפתחו הקייטנות באשקלון?עובדי רשת "פי כמה" ייפגשו ביום ראשון עם ראש העיר, תומר גלאם, במטרה להגיע להבנות בנוגע לסגירת הרשת והעברת פעילותה לחברה העירונית. מובילי המחאה נגד המהלך: "אם התשובות לא יספקו, שני לא פותחות שום קייטנה, שום צהרון". העירייה: "המהלך המדובר ייושם תוך שימת דגש והקפדה יתרה על זכויות העובדים"

סיון סבג-אסולין | צילום: רשת 'פי כמה'

מזה כשבוע מתמודדים עובדי רשת "פי כמה" עם הידיעה כי בכוונת עיריית אשקלון לסגור את הרשת ולהעביר את עובדיה לחברה העירונית. העובדים ברשת הינם בעיקר גננות וסייעות המועסקות בצהרוני הילדים באשקלון, והם כולם חוששים לגורל פרנסתם ולזכויותיהם שייפגעו מהמהלך. העובדים התכוונו להפגין הבוקר (חמישי) מול עיריית אשקלון במחאה על המהלך הצפוי, אך רגע לפני ביוזמת העירייה התקיימה שיחה בכדי למנוע את ההפגנה ולהגיע להבנות. ואכן, בעקבות השיחה הוחלט שביום ראשון ייפגש ראש העיר, תומר גלאם, עם עובדי הרשת ויעניק להם מענה לכל השאלות.  

בהודעה שנשלחה לגננות ולסייעות, הודיעו על ביטול ההפגנה לאור קביעת מפגש ביום ראשון הקרוב בשעה 17:30 במתנ"ס וולדנברג עם ראש העיר, תומר גלאם."קיבלנו שיחה מעיריית אשקלון בבקשה לבטל את המחאה בתמורה לזאת:
ראש העיר בכבודו יפגש איתנו ביום ראשון במרכז וולדנברג בשעה 17:30 הישג שלעצמו. וינתן האפשרות לשאול את כל השאלות", נכתב בהודעה. "מובטח לנו שהמעבר מפי כמה לחברה העירונית כמקשה אחת עם כל התנאים שמירה על ותק.
אישה אחרי לידה עדיין ישמר לה הסכום המלא. את האוכל לקייטנה הם יספקו ע"י שליח ולא אנחנו נצטרך לקנות כל שבוע...נפגשים בוולדנברג עם ראש העיר, מוזמנות להגיע ולשאול".

על אופן הפעולה בהמשך במידה והתשובות שיתקבלו על ידי ראש העיר לא יהיו מספקות, נכתב בהודעה: "אם התשובות לא יספקו, ביום שני לא פותחות שום קייטנה,שום צהרון...תגיעו מחכות לכן". 

עוד קודם לכוונה לצאת להפגין, שיגר בשבוע שעבר מזכיר האיגוד המקצועי של הסתדרות העובדים במרחב אשקלון, עו"ד אלרואי צמח, מכתב לראש העיר ממנו עולה כי עובדי החברה שמעו על המהלך המתוכנן כבדרך אגב ולא עודכנו באופן רשמי. "לצערי הרב בתקופה האחרונה מתקיימת פעילות רבה בעיריית אשקלון ע"י גורמים שונים, בדגש על הגזברות ומשאבי אנוש, במטרה להביא לסגירתה של רשת פי כמה והעברת פעילותה תחת החברה עירונית. התנהלות שכזו, ללא שיתוף נציגי ההסתדרות, תוך הכרזה כי המהלך יבוצע עפ"י הנחיית ראש העיר, אינה ראויה ופוגמת בנוהל יחסי עבודה תקינים וראויים", כתב עו"ד צמח.

באשר לעובדה כי העובדים לא עודכנו על כוונות העירייה כתב עו"ד צמח: "אין צורך להכביר מילים, על משמעות חוסר הידיעה וההרגשה הקשה, ואף העלבון בו חשים העובדים, אשר הינם ככלי וכחפץ, וכל גורלם ועתידם מונח בידי גורמים שונים, כאשר אף גורם, לרבות מנהליהם, לא מעדכן אותם בתהליכים ובהתפתחויות הנוגעות לכל אחד ואחת מעובדי ועובדות הרשת". 

העובדים עצמם החליטו שלא לעבור לסדר היום ויצאו למאבק. בהודעה שנשלחה מטעם מארגני המאבק נכתב: "מנכ"לית העיריה הודיעה על כוונת העיריה לסגור את רשת פיכמה ולהעביר את פעילות הרשת לחברה העירונית. משמעות הדבר פיטורי 800 עובדים תושבי אשקלון מקבלי שכר מינימום, שמקבלים מידי יום את ילדיכם באהבה, מסירות ומקצועיות בצהרוני הגנים ובתי הספר. במקומם, יעסיקו בחברה העירונית 800 מקורבים והחברה העירונית תהפוך למפעל של ג'ובים המעסיק 1400 עובדים. פיטורי 800 עובדים צריכים להרעיד את העיר. בלי תכנית, בלי סיבה, בלי היגיון ובלי שדיברו איתנו.  איפה דירקטוריון רשת פיכמה? מדוע לא נשמע קולם? הרב עשור, ריקי שי, שלמה קבסה, דפנה עמירה ביטון, מיריי אלטיט, דמקה, נציגי הציבור והסוכנות היהודות. מדוע לא נשמע קולכם כששולחים הביתה 800 עובדים?". 

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה ל"אשקלונים" כי: "עיריית אשקלון והעומד בראשה רואים חשיבות עליונה בקידום וטיפוח החינוך הבלתי פורמאלי באשקלון. אכן קיימת כוונה לביצוע המהלך המדובר והוא ייושם תוך שימת דגש והקפדה יתרה על זכויות העובדים, דאגה לרווחתם ובשיתוף פעולה מלא עמם".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה