אשקלון מחוץ לרשימת הרשויות בסיכון ביטחוני:הרשות הלאומית הממשלתית להתחדשות עירונית יצאה בקול קורא לרשויות המקומיות להכנת תכנית מתאר להתחדשות עירונית; בתנאי הסף, אשקלון אינה נכללת ברשימת הערים בסיכון; ראש העיר, תומר גלאם במכתב חריף לראש מטה הדיור הלאומי: "היעלה על הדעת שרשויות בצפון הארץ תקבלנה סיוע ואשקלון לא?"

מערכת אשקלונים | צילום: תומר שונם-הלוי, ארכיון פגיעת רקטה בבית באשקלון  

על אף שהעיר אשקלון ספגה בסבב האחרון את מספר הרקטות הגדול ביותר - מספר שהוביל לאבידות בנפש, ברשות הלאומית הממשלתית להתחדשות עירונית, דווקא חושבים שהעיר אשקלון אינה מוגדרת כעיר בסיכון ביטחוני, והחליטו שלא לכלול אותה בתכנית המתאר להתחדשות עירונית.

ראש העיר, תומר גלאם, ראה בחומרה את הקול הקורא שפרסמה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לרשויות המקומיות להכנת תכנית מתאר או מסמך מדיניות להתחדשות עירונית בשכונה. המשמעות - מענק של 12 מיליון שקל לסיוע להתחדשות עירונית עבור שכונות הנמצאות בתחומי הרשות, באמצעות העמדת צוותי תכנון אשר יגבשו עבורן מסמכים אלו והרשות הממשלתית תסייע לרשות שתעמוד בתנאי הסף בקול הקורא וייבחרו בהתאם להוראותיו.

על פניו, עיריית אשקלון עומדת בתנאי הסף של הקול הקורא, אולם סעיף קטן המשנה את כל התמונה מעיב על קבלת המענק, על פי הסעיף, אשקלון אינה נחשבת לעיר "בסיכון" ולכן היא אינה עומדת בתנאי הסף. מעיון בנספחיו של הקול הקורא עולה כי רק תשע רשויות, כולן מהצפון, עומדות בקטגוריית ערים "בסיכון". במכתב שכתב ראש העיר לראש מטה הדיור הלאומי, זאב בילסקי טען ראש העיר שלא יתכן שאשקלון לא נחשבת "רשות בסיכון". "על פניו, נראה כי קול קורא זה תואם להפליא את צרכי העיר אשקלון. מצד אחד העיר נמצאת באזור בו קיים סיכון ביטחוני ומצד שני, קיימת אי כדאיות כלכלית בפרויקטים להתחדשות עירונית בשל סביבת מחירי הדיור הנוכחיים".

בהתייחסו להגדרת רשות בסיכון, כתב גלאם: "היעלה על הדעת שהעיר אשקלון, אשר רק לפני חודש ימים טווחה בעשרות מטחים של רקטות ואשר שכלה 2 מתושביה בשל אותן רקטות, לא תהווה רשות הנמצאת בטווח האיום הבליסטי המידי?! איך אני, כראש עיר, אוכל להסתכל לתושבים שלי בעיניים ולהסביר להם שתושבי רשות מקומית כמו חצור הגלילית מאוימים לכאורה בטווח איום בליסטי מידי ואילו הם, אשר רק לאחרונה 'בילו' שעות ולילות בחדרי מדרגות למען ביטחונם מאימת הרקטות , הם אינם נמצאים בטווח הבליסטי המידי. לא יעלה על הדעת דבר כזה".

עוד מבקש ראש העיר מבילסקי לפעול לעצירת הקול קורא ולשינוי תנאי הסף ולצרף את אשקלון לרשויות שבסיכון. "אני סמוך ובטוח שכפי שהיית לי אוזן קשבת בפניות קודמות, כך תפעל גם בנוגע לקול קורא זה ותפעל להכניס את אשקלון לרשימת הרשויות בסיכון", סיים גלאם.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה