רשות המיסים: יינות ביתן תשלם על שימוש ברכבים לצרכים אישייםבית המשפט המחוזי קיבל את עמדת רשות המיסים, שיוצגה ע"י פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) וקבע, כי על חברת "יינות ביתן בע"מ" לשלם מס בסך של למעלה מ-350 אלף ₪, בגין שימוש העובדים ברכבים לצרכים אישיים ולא לצרכי עסק

מערכת אשקלונים | צילום: ארכיון, יינות ביתן 

יינות ביתן בע"מ" היא חברה העוסקת בתחום הקמעונאות בבעלותו של איש העסקים האשקלוני נחום ביתן, ומחזיקה בחנויות בפריסה ארצית. רשת "יינות ביתן" מעניקה, כחלק מתנאי העסקה, רכבים צמודים לעובדיה הבכירים, והיא זו שנושאת בהוצאות התחזוקה והשימוש של כלי הרכב. בין השנים 2012-2009, דיווחה החברה לרשויות המס כי עיקר השימוש בכלי הרכב של העובדים הוא לצרכי העסק וניכתה בהתאם לכך שני שלישים ממס התשומות.

מנהל מע"מ אשדוד סבר, כי עיקר השימוש בכלי הרכב היה לצרכים פרטיים של עובדי "יינות ביתן" ולא לצרכי העסק, כך שהיה על החברה לנכות רק רבע ממס התשומות ועל כן הוציא שומת מס תשומות על סך 356,635 ₪. ההשגה על השומה שהגישה החברה למע"מ נדחתה, והיא הגישה ערעור על כך לבית המשפט המחוזי בב"ש.  

במוקד המחלוקת עמדה השאלה האם נסיעות של העובדים מהבית למקום העבודה נחשבות נסיעה עסקית או נסיעה פרטית. ביהמ"ש המחוזי בב"ש (כב' השופט גדעון) דחה את הערעור, קיבל את עמדת המדינה וקבע, כי נסיעות מהבית אל מקום העבודה ובחזרה שעושה העובד ברכב שמעמיד לרשותו המעסיק, הינן לטובת העובד, ועל כן לא ניתן לראות בנסיעות העובדים מהבית לעבודה ובחזרה כנסיעות עבודה אשר נועדו לצרכי המעסיק.

ביהמ"ש ציין בפסק הדין, כי "אמנם הגעה של העובד למקום העבודה בדרך מהירה ויעילה היא אינטרס של המעסיק, אך היא אינה הופכת את התשומה לתשומה של המעסיק שכן ההנאה העיקרית היא של העובד אשר שימוש ברכב המעסיק  מטיב בעיקר איתו". כמו כן נקבע, כי "אין בקיום שיחות טלפון לצרכי העבודה, תוך כדי הנסיעה כדי להקנות לנסיעה סיווג עסקי".  

כאמור, בסופו של דבר נדחה הערעור, החברה תשלם לרשות המיסים מס תשומות בסך של 356,635 ₪, וכן חייב בית המשפט את החברה לשלם למדינה הוצאות משפט בסך 40,000 ₪.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה