השקעות נדל"ן – למצוא את הבית המניב שלך!השקעות נדל"ן – למצוא את הבית המניב שלך!

ישראלים רבים נוטים בשנים האחרונות להשקיע את כספם הנזיל בשני אפיקים בולטים ופופולאריים – האפיק הראשון מתמקד בהשקעה בשוק ההון ובבורסה בעוד האפיק המועדף השני נוגע יותר בנדל"ן (דירות, נכסים וכו').

על הנייר מדובר באפיקי השקעה עם לא מעט קווי דמיון אך בפועל אלו שני אפיקים שונים מאוד בתכליתם כאשר במרבית המקרים השקעה בנדל"ן נחשבת סבוכה מעטה יותר – כך למשל רכישת נכס / קרקע / דירה / בית פרטי נעשית לרוב לטווח הארוך וכרוכה בתהליך מקדים מורכב בו יש לבצע בדיקות ראשוניות שונות ולבחון שיקולים רבים אודות כדאיות ההשקעה החל ממיקום הנכס ועד אופיו כאשר חשוב מאוד להבדיל בין נכס לשימוש פרטי כלומר דירת מגורים או נכס להשקעה עסקית וכן האם מדובר בנכס מקומי בישראל או שמא הכיוון הוא דירות, ונכסים להשקעה בחו"ל מעבר לים. כאמור סוג הנכס, מיקומו ואפיונו מכריעים מאוד באופי ההשקעה.

שיקולים פיננסיים דינמיים ומשתנים

ישראל נחשבת מדינה שכלכלתה מתפתחת וצומחת בעשורים האחרונים וכמות האוכלוסייה בה גדלה בהתמדה. מגמות חשובות אלו גורמות למחירי נכסים שונים לעלות, ואנו עדים מקרוב למצב בשנים האחרונות עם תופעת "בועת הנדלן" המוכרת לכולם. מכאן כי רכישת נכס להשכרה למשל, יכולה להניב פעמיים למשקיע אשר יכול ליהנות מהכנסה חודשית קבועה עבור דמי השכירות ובמקביל מעליית ערך הנכס עם השנים.

עם זאת, כמובן שתמיד עלולים לצוץ משברים משתנים כאלו ואחרים במדינתנו "הרגישה" (בחירות, מלחמות וכו') אשר עלולים להשפיע על שוק הנדלן כולו לכדי מצב בו נכסים יאבדו מערכם ויהיה קשה יותר להשכירם בעלויות טובות. השיקולים הפיננסיים בבחירת נכס להשקעה בישראל הם דינמיים ורבים, ויש לתת עליהם את הדעת ביסודיות ואף מומלץ להתייעץ במומחים בתחום היכולים להעריך את מצב השוק בכל רגע נתון ואת הכדאיות שבכל השקעה מזדמנת.

מצאת נכס מתאים עבורך – מה עושים?

לאחר שהתקבלה ההחלטה המושכלת על רכישת נכס מסוים להשקעה, חשוב לבצע את הרכישה על הצד המשפטי היסודי ביותר ובשלב זה מומלץ להיעזר בגורם מקצועי המתמחה בתחום - עוד חשוב לבדוק כי:

  1. הבדיקה ההכרחית הראשונה נועדה לברר פרטים על הנכס המיועד לרכישה - כל נכס אמור להיות רשום בטאבו, כאשר רישומים אלו הם מעין ת.ז של הנכס וכוללים פרטים אודות הבעלים הקודמים, מדידות רשמיות של הנכס וכו' לצד עיקולים או שעבודים במידה וקיימים.
  2. במקרים בהם מדובר בדירת מגורים או במשרדים הנמצאים במבנה משותף כדאי לבדוק את "תקנון הבית המשותף" ואם קיימות הגבלות או הוראות שונות לגבי שימוש ברכוש משותף.
  3. בדיקות נוספות שחשוב לעשות הוא על המצב הפיזי של הנכס ואם מצבו בפועל אכן מתאים לתכניות ההשקעה בו. יש צורך לבדוק ברשויות התכנון אם הנכס נבנה על פי היתר, שאין בו חריגות בניה ולא הוצאו כל צווי הריסה לו או לחלקים ממנו.
  4. רוכש בית/דירה להשקעה לשימוש פרטי נדרש לבדוק התאמתם מבחינת מיקום, גודל, קרבה לתחבורה ציבורית, מפגעי תברואה, חניה, קרבה לאזור תעשייה ועוד כמו גם את הזכות הנמכרת: בעלות, חכירה, חכירה לדורות וכו'.
  5. היבט חשוב במיוחד הוא נושא המיסוי על ההשקעה – כדאי להכיר מראש את המיסים השונים הכרוכים בעת הרכישה ועל המיסים שיוטלו בעת מכירת הנכס (מס רכישה/שבח, היטלי השבחה, אגרות וכו').

>> המאמר באדיבות צוות האתר בריק נדלן - דירות ונכסים למכירה ביוון.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה