ביהמ"ש הכריע: לא ייחתם שם ראש העיר בפרסום העירייה

$(function(){setImageBanner('de6832dc-b679-40ae-a263-1a9bffea7084','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46615);})

בהחלטה תקדימית קבע השופט אליהו ביתן כי מעתה שמו של ראש העיר, תומר גלאם, לא יוכל להתנוסס על גבי שילוט ומודעות העירייה אלא בנסיבות מסוימות. השופט ביתן: "הצפת העיר בשלטים מטעם העיריה עליהם מתנוסס שמו של ראש העיריה, מעוררת אי נוחות רבה ומתאימה למשטרים אחרים"

מערכת אשקלונים | צילום: עו"ד תמר קידר, השלט שיוחלף 

תושבי העיר אשקלון התרגלו לראות שלטי חוצות עליהם מתנוסס שמו של ראש העיר כחתום על הפרסום מטעם העירייה. בתחילת חודש ינואר, הופיע קמפיין ברחבי העיר הנוגע לתקציב העירייה כאשר היה חתום עליו: "ראש העיר, תומר גלאם וחברי המועצה". כמו כן, הופיע שלט לסלילת הכביש החדש בצפון העיר וגם הוא היה חתום באותו האופן. תושב אשקלון, שלומי סוויסה, עתר לבית המשפט באמצעות עורכת הדין תמר קידר, בטענה כי השלטים שהוצבו מהווים עבירה על חוק התעמולה. 

[pic_8480]
פרסום תקציב העירייה, צילום: עו"ד תמר קידר 

העתירה עסקה כאמור בשאלת פרסום שלטי חוצות שונים בתחום העיר אשקלון שהחתימה המתנוססת עליהם הינה "תומר גלאם, ראש העיר וחברי המועצה". עו"ד קידר טענה כי פרסום השלטים מהווה הפרה של חוק התעמולה וביקשה מבית המשפט להורות ראש העיר, תומר גלאם וכן לעיריית אשקלון, להסיר את השלטים ולהימנע מפרסומים דומים בעתיד.  בתגובה לעתירה, טען ראש העיר כי הפרסומים בשלטי החוצות הם פרסומים שגרתיים, הכוללים מידע חיוני לציבור וכן שפרסומים כאלה מקובלים ברשויות שונות ברחבי הארץ. עוד טען גלאם באמצעות עורך דינו כי אין בפרסומים הבלטה של ראש העיריה על פני יתר חברי מועצת העיר, וכן שמועד הבחירות הבאות רחוק מאוד ואין לראות בפרסומים כתעמולת בחירות.
[pic_4713]
עו"ד תמר קידר

לאחר דין ודברים, קבע השופט אליהו ביתן לפסוק לטובת העותרים וקביל את העתירה. השטפט ביתן קבע כי לא יהיה ניתן לפרסם עוד את שם ראש העיר על השילוט אלא בנסיבות מאוד מסוימות. "ההנחה הכללית הינה שראש רשות מכהן מעונין לשוב ולהיבחר בבחירות הבאות ושמטבע הדברים יש לו ענין לפעול במהלך תקופת כהונתו באופן שישפיע על התושבים לשוב ולבחור בו", קבע השופט ביתן. 

עוד הוא קבע כי: "ראש העיריה אינו נדרש להסתיר את עצמו או להתבייש בשמו, אך גם אין כל סיבה ששמו יתנוסס על כל שלט בעיר. מי שמפרסם את ההודעות האלה לציבור היא "העיריה" ושמה הוא שצריך להופיע עליהן. אין זה אומר ששמו של ראש העיריה איננו יכול להופיע על אף הודעה לציבור. בנסיבות מסוימות, ובאופן מידתי, הדבר אפשרי. כך למשל, נראה לי סביר שהעיריה וראש העיריה יוכלו לפרסם שלטי ברכה לתושבים לרגל מאורע חגיגי נקודתי, שלטי חיזוק בתקופות מאתגרות, וכיוצא באלה עניינים. הצפת העיר בשלטים מטעם העיריה עליהם מתנוסס שמו של ראש העיריה, מעוררת אי נוחות רבה, וכדברי כב' השופט רובינשטיין, מתאימה למשטרים אחרים. אין בכך כל צורך ציבורי וככלל יש להימנע מכך".

באשר לשלטים הקיימים קבע השופט ביתן כי יש למחוק את שמו ותוארו של ראש העיר, תומר גלאם, מהשלט המודיע על סלילת הכביש, תוך 5 ימי עבודה מיום הגעת ההחלטה. עוד הוא קבע כי הוא אוסר על פרסום תמונת ראש העיר, שמו או תוארו, על פרסומים דומים של העיריה בעתיד. לסיום הן עיריית אשקלון והן ראש העיר, תומר גלאם, ישאו בהוצאות בסך הכל 10,000 ש"ח. 

עו"ד תמר קידר, הביעה סיפוק רב מקבלת ההחלטה ואמרה כי: "זהו מאבק חשוב למען טוהר המידות. זוהי אמירה תקדימית ופסיקה שמעגנת שכל ישר והבטחה על משאבי הציבור".

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה