משה אטיאס: "אם כל מי שתומך בי אבל לא בטוח אם להצביע לי באמת יצביע – אני מנצח בסיבוב הראשון"

$(function(){setImageBanner('9b19a415-cd33-4fbf-98de-48f728f054ab','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46615);})

המועמד לראשות העירייה משה אטיאס הולך עד הסוף. רגע לפני פתיחת הקלפיות, חבר המועצה הצעיר והשאפתן שהוכיח בחמש השנים האחרונות שהוא יודע עשייה מהי - הולך עד הסוף בדרך לכיסא ראש העירייה וראשות הסיעה החזקה ביותר במועצה. ראיון

מערכת אשקלונים | צילום: יח"צ, משה אטיאס

18 שעות לקראת פתיחת הקלפיות באשקלון, וההתרגשות במטהו של המועמד לראשות העירייה משה אטיאס בעיצומה. עמדות הטלפונים מאוישות, ואנשיו של אטיאס לא מבזבזים שנייה. הם עושים הכל בכדי לרשום את הפתעת הבחירות - הפתעה כזו שאם תתרחש, ידברו עליה עוד שנים רבות קדימה, ולא רק באשקלון. למען האמת, זכיה של אטיאס אולי תהווה הפתעה, אבל ההיסטוריה ברשויות המקומיות במדינת ישראל מוכיחה כי הפתעות של מועמדים צעירים וסוחפים, הן לא דבר שלא נראה במחוזותינו.

המציאות הפוליטית באשקלון מורכבת למדי כשהמאבק על התפקיד הנחשק של ראש עיריית אשקלון הוא בין שניים - איתמר שמעוני ותומר גלאם, אך יאמר לזכותו של אטיאס שהצליח לסחוף אחריו רבים ולהיות מועמד לגיטימי שרבים מאמינים בו כצד השלישי במשוואה המורכבת הזאת. מה שלא פחות חשוב היא העובדה כי גם על פי כל הסקרים המקצועיים שנעשו בעת האחרונה, וגם על פי הרחוב האשקלוני - סיעתו של אטיאס צעירי אשקלון ("צא"), צפויה בהחלט להיות מהסיעות החזקות במועצת העיר. שלושה מנדטים יהוו הישג מצוין לרשימת הצעירים, מה שבהחלט נראה ריאלי, אך במטהו של אטיאס מכוונים ליותר.

בימים האחרונים מספרים אטיאס ואנשיו כי הם מרגישים את מה שמתחולל ברחוב האשקלוני - "יש הבנה כי לאטיאס יש סיכוי ממשי לעשות היסטוריה", הם אומרים. ביקרנו במטה הבחירות שלו פעמיים בשבוע האחרון בשעות הערב. ראינו מקרוב תושבים שנכנסים להביע תמיכה, לשמוע על אטיאס ופועלו, ואפילו רק לתת חיבוק, לשתות קפה ולהמשיך הלאה. הצוות הרחב של אטיאס דרוך ומכוון מטרה. כולם במטה מרגישים שהמהפך כבר כאן והוא בהחלט אפשרי. "יש אנשים שחושבים שבגלל שהוא צעיר הוא לא יכול עדיין להיות ראש העיר", אומר פעיל שהצטרף בחודש האחרון. "מה שהם לא מבינים זה שדווקא בגלל שהוא צעיר, יש לו מרץ וכוח, ויש איתו מאות אנשים בשכבת הגיל שלו שיש להם המון כח ורצון. לא ראיתי דבר כזה".

הבחירות כידוע מוכרעות אצל הציבור הכללי, רחוק מבעלי העניין והמקורבים. במטה אטיאס טוענים כי רבים מתושבי העיר מאסו במלחמת ההכפשות וההשמצות בין שניים מהמועמדים לראשות העירייה שהתרחשה בחודשים האחרונים, ומחפשים אלטרנטיבה ראויה. אטיאס בן ה-34 משמש כבר חמש שנים כחבר מועצת עיריית אשקלון. במסגרת תפקידו היה אחראי על תחומי האירועים והצעירים, ובהם חולל מהפכות של ממש. "הוא ניהל מאבק ולבסוף הצליח לפתוח את האירועים בחינם לכלל תושבי העיר. פשוט זה לא היה", מספר לנו חנוך אמר, פעיל מרכזי במטה, שקרוב לאטיאס כבר שנים רבות. "זה ממש לא הכל - למרות שעיריית אשקלון, לא תקצבה את מרכז הצעירים בניגוד להבטחות, עומד כיום מרכז חי ושוקק בבניין בית הספר 'בן צבי' לשעבר ומהווה כתובת לכל צעיר אשקלוני לאחר השרות הצבאי או השרות הלאומי. חכי, זה לא הכל", מחייך אמר. "משה שילש את תקציב המלגות לסטודנטים, והעביר החלטה במועצת העיר על הקמת כפר סטודנטים על שטחה של החווה החקלאית לשעבר". כשראינו שאטיאס התפנה לרגע, הפסקנו את אמר, שמבחינתו היה ממשיך עוד דקות ארוכות לספר על פועלו של אטיאס במועצה.

משה מתחיל את השיחה עם הוכחות: "את לא מאמינה לי שאני הולך להיות ראש העיר? בבקשה"; הוא מציג את תיבת הדואר הנכנס בעמוד הפייסבוק שלו. "תראי". בחודשים האחרונים קיבל אטיאס אלפי הודעות תמיכה, מרגע שהחליט ללכת על תפקיד ראש העירייה ועד היום. הוא מראה לי המון הודעות שנפתחות במילים "לא הכרתי אותך עד לא מזמן, אבל החלטתי שאני בוחר בך", ונראה גאה. "אני מאוד מוכר בעיר, אבל אין מה לעשות, קשה להגיע לחשיפה של ראש עיר לשעבר וראש עיר בפועל, אותם כולם מכירים. אבל אני יכול להגיד שעשינו קמפיין מדהים, בלי לכלוכים, שהגיע לעשרות אלפי אנשים ופתח להם את הראש ואת הלב. אני באמת לא יודע מי יהיה איתי שם, אבל אני בטוח שאני בסיבוב השני".

מאיפה מגיע הביטחון הזה?

"מהשטח, אין לי דרך אחרת לדעת זאת. בימים האחרונים, כפי שאת עצמך יודעת, כל העיר מדברת עלינו. מדברים על הקמפיין, על האלטרנטיבה, על התקווה, מדברים על רשימת הצעירים - צעירי אשקלון, שחשוב לציין שהאותיות שלה הן 'צא', אגב", הוא מחייך. "אני יודע שכשהכרזתי על ההתמודדות לא הרבה נתנו לי סיכוי. לא מעניין אותי להגיד לאנשים 'אמרתי לך', ממש לא. אני מסתכל על זה אחרת – אני שמח שאנחנו נותנים תקווה לאנשים שהרגישו שאין כבר תקווה".

מתי לדעתך חלה נקודת המפנה? מתי החל הסחף הזה שאתה מדבר עליו?

"לדעתי ביום שנסגרו הרשימות, ותושבי העיר הבינו ששוב אני הולך עם האמת שלי ורץ עד הסוף. לפני אותו יום רצו שמועות שאני מסיר מועמדות, וחשבו שאני 'עוד מועמד קטן וחסר סיכוי'. ברגע שזה לא קרה והכרזתי בנחרצות שאני כאן עד הסוף והמטרה היא אחת – לנצח – התחילו לקחת אותי הרבה יותר ברצינות. המשיכו לאחר מכן להפיץ סיפורים ומעשיות, ואני מבין את זה – זו טקטיקה של כאלה מפחדים, להפיץ שמועות כאלה, אבל אנשים כבר לא קנו את זה מאותה נקודה. גם בימים האחרונים היו שמועות על חיבורים כאלו ואחרים. הצוות היקר שלי ואני כבר הפסקנו להתייחס. אני יודע שאולי לא מכירים את זה בפוליטיקה, אבל אני אחד שמילה שלו היא מילה, באמת. הוכחתי את זה בעבר, והנה אני מוכיח את זה גם עכשיו. השאלה היא כבר לא "האם אני ארוץ עד הסוף", אלא "האם הוא יכול להגיע לסיבוב השני". בעזרת השם, אני אהיה שם ואני אהיה ראש עיריית אשקלון, כשמאחוריי רשימת צעירי אשקלון עם ארבעה מנדטים. לפחות".

הסקרים מאוד מפרגנים לכם במועצת העיר, אבל רוב הסקרים לראשות העירייה לא מאוד מעודדים.

"ראשית, לי יש סקר של "מאגר מוחות" שמראה שאני צמוד לתומר גלאם. מאז אותו סקר רק התחזקנו, בסקרים שפורסמו רשימת הצעירים זכתה לכמעט שלושה מנדטים ומאז התחזקנו גם בעניין הזה וצירפנו אלינו אנשים מדהימים. אני רואה את זה בשטח, בפייסבוק, בטלפונים.. שנית, אם הסקרים היו מדויקים, בוז'י הרצוג היה היום ראש ממשלה, ולא היינו שומעים על דונלד טראמפ יותר. ימי הסקרים תמו. אני חי את השטח, ואנחנו חזקים מאוד, לא רק בקרב צעירים. אני מקבל המון המון הודעות תמיכה בימים האחרונים. ראית בעצמך. אנשי המטה שלי מקבלים הודעות כאלו, חברי הרשימה הנפלאים שלי - ויקטור בן עמי, יוחאי יפרח, אפרת מימון, מיכל ברעם ואחרים, באים יום יום למטה, ואני רואה את האנשים שמגיעים ואת ההודעות שהנבחרת שלי מקבלים... אי אפשר לטעות. אגלה לך אפילו סוד קטן".

נו?

"גורם בתקשורת המקומית שלח היום הודעה לאיש התקשורת שלי בה היה רשום כך: 'תרשום: משה אטיאס - הפתעת בחירות'. אני באמת מאמין בכל ליבי שזה יקרה, מגיע לרשימה שלנו ומגיע לאשקלון שינוי אמיתי ומהפכה. אני באמת רוצה להקדיש את החיים שלי בכדי להפוך את העיר הנפלאה הזו לעיר הכי טובה בישראל".  

במה הרשימה שאיתך מיוחדת?

"יש לנו נבחרת שתוביל את אשקלון קדימה בגאווה, כי מדובר באנשים שלא מגיעים מהפוליטיקה, אלא מהעשייה, מהמקצועיות – אם זה בחינוך, באיכות הסביבה או בביטחון, כל אחד מהאנשים שאיתי באים להפוך את העיר לטובה יותר ולא לדאוג לעצמם. שותפי וחברי הקרוב יוחאי יפרח, שהוביל מהפכה בחופי הים באשקלון עם חוף מיוחד לגולשים, יכול להראות לך את התמיכה שיש לו מהגולשים. אפרת, יו"ר ועד הגננות ומיכל, יזמית חינוכית, מוכרות ואהודות בכל העיר בקרב אמהות ואבות לילדים. ויקטור בן עמי, בכיר השב"כ לשעבר, איש מדהים שעשה רבות לביטחון ישראל – מוכר בקרב אוכלוסייה בוגרת יותר ואהוד גם בקרב צעירים בעקבות קמפיין הבחירות שלו. אחד אחד – אנשים שיכאב לי הלב אם לא כל אחד מהם ייצג את התושבים במועצת העיר.

בהחלט נשמע מרשים. בחזרה למרוץ לראשות – יש כאלה שרואים בך אלטרנטיבה ראויה ואדם שיכול להיות ראש עירייה מצוין, אבל שאין לך סיכוי אמיתי להיבחר. איך אתה עונה לאנשים כאלה?

"אם כל מי שרוצה להצביע לי אבל חושב לא לעשות את זה כי "אין לי סיכוי", לכאורה – כן יצביע לי, אני מנצח בסיבוב הראשון. לעיר שלנו מגיע הרבה יותר מברירות מחדל. אני קורא לכל התושבים להתעלם מהספינים ומהקמפיינים ששפכו עליהם מיליונים, ולבחור עם הלב במועמד שהם חושבים שבאמת יוביל את אשקלון לדרך חדשה בצורה הנכונה והישרה ביותר".

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה