תיעוד מיוחד: מרדף ותפיסה של בן מיעוטים באשקלון

$(function(){setImageBanner('1bb5b023-18d0-41f0-ad97-bfb79aa29fb3','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46615);})

בליל יום רביעי, התנהל באשקלון מרדף אחר בן מיעוטים שנמלט לאחר שדרס אישה בשדרות, תקף אדם בצומת יד מרדכי והגיע לאשקלון. בזכות ערנותו של תושב העיר, ולד רויטברג, החל אחריו מרדף מחוף בר כוכבא ועד לרגע תפיסתו בגינת בית ברחוב גולני. רויטברג שהיה האיש הנכון במקום הנכון, חבר אל השוטרים וצוות היס"מ ויחד איתם עצר אותו. עכשיו הוא מתאר שלב אחר שלב איך הכל קרה, צפו בתיעוד המלא שהגיע ל"אשקלונים"

סיון סבג-אסולין | צילום: ולד רויטברג, רגע התפיסה 

האירוע שאנו הולכים לתאר לכם אולי יישמע כלקוח מסרט פעולה, אך זה מה שקרה באשקלון ביום רביעי השבוע סמוך לשעה חצות. אלמלא עירנותו של תושב אשקלון, ולד רויטברג, האירוע המדובר אולי היה יכול להסתיים אחרת לגמרי. נציין כי במשטרה מדגישים כי לא מדובר באירוע לאומני. 

ביום רביעי בשעות הערב, התקבל במשטרת ישראל דיווח אודות תאונת דרכים קלה בעיר שדרות, במסגרתה נהג רכב שהיה מעורב בתאונה עזב את המקום וברח. מעט לאחר מכן, התקבל דיווח ממתדלק בתחנת דלק בצומת יד מרדכי כי הותקף בידי צעיר העונה לתיאור מהאירוע בשדרות. שוטרים הגיעו למקום והחשוד החל בבריחה רגלית. במשטרה החלו סריקות לאיתורו, כאשר במהלכן התקבל דיווח נוסף מנהג שהותיר את רכבו בידי אדם שאסף. על פי התיאור מדובר היה באותו החשוד. המשטרה החלה בסריקות נרחבות לאתר את אותו הרכב ובו הנהג החשוד כאמור. הרכב נמצא נטוש באזור התעשיה באשקלון, אך בשלב זה החשוד עדיין לא נמצא. 

במקביל להמשך הסריקות של המשטרה, בטיילת חוף בר כוכבא באשקלון התאמן תושב העיר, ולד רויטברג יחד עם בת זוגו במתקני הכושר במקום. ולד רויטברג, מוכר לרבים מאשקלון כמי שהרעיד את העיר בהגנה עליה בשנת 2016, כאשר נלחם וגייס אלפי פעילים ותומכים מכל הארץ להפגין מול ‏תומכיו של מי ששבת רעב באותם ימים בבית החולים ברזילי מוחמד עלאן. ולד רויטברג, הבחור הגדול בכל המובנים, התעטף בדגל ישראל ועלה לכותרות כמי שהבטיח שלא ייתן שיונפו דגלי אש"ף באשקלון. כמו כן, ולד רויטברג יזם בשעתו התנדבות באבטחת גני הילדים בעיר, וקרא לכל חברי המועצה לצאת ולעמוד מול שערי גני הילדים הלא מאובטחים בתחילת אירועי הטרור העממי לפני כשנתיים,  בו אירעו דקירות ודריסות בתחילת שנת הלימודים.
[pic_7450]

ולד רויטברג בהפגנה, צילום: באדיבות ולד רויטברג 

אז גם הפעם, בדומה לאירועים קודמים, ולד רויטברג היה במקום הנכון. ביום רביעי כאמור סמוך לחצות, ולד רויטברג ובת זוגתו רצו בטיילת בר כוכבא כשבסוף הריצה נעצרו והתאמנו במתקני הכושר במקום. לפתע הם שמעו רחש מהשיחים ומיד ביקש ולד רויטברג מבת זוגו שתתרחק שלושה צעדים אחורה. באומץ לב, התקרב ולד רויטברג לאל השיח ושם הבחין באדם שוכב על הרצפה. "התקרבתי לבן אדם ושאלתי אותו 'האם הכל בסדר' בעברית", סיפר ולד רויטברג ל"אשקלונים". "הוא שכב על הרצפה ולא זז, וכשראתי שהוא לא עונה מיד חשדתי בו. לאחר מכן הוא התרומם וקם והתחיל להתקדם אליי כשהוא משפיל את המבט כלפי הרצפה ומסתתר מאחורי הכובע שלו. זיהיתי שמדובר בבן מיעוטים, ומיד הבחנתי שביד ימינו הוא מסתיר משהו מאחורי הגב כשידו בכיס האחורי. שאלתי אותו בערבית 'בחור, הכל בסדר'?, ואז שאלתי מאיפה באת כשהוא ממשיך להתקדם לכיוון שלי תוך כדי שאלותיי. מיד אמרתי לבת זוגי שבהליכה איטית תיגש לרכב ותביא לי את המכשיר הנייד שלי. תוך כדי שהיא מסתובבת ומתחילה להתקדם לכיוון הרכב, הוא קפץ לכיווני ותקף אותי עם הסכין.  למזלי, זאת הייתה פגיעה יבשה והוא לא הצליח לדקור אותי. במאבק של כמה שניות קלטתי שאני יכול להיהרג או להפוך להיות קורבן לאירוע של מפגע בודד ופעלתי בשיקול דעת תוך כדי שאני שומר מרחק סביר מאותו בן מיעוטים". 

בשלב הזה, ולד רויטברג מתחיל מרדף רגלי ומזעיק במקביל את המשטרה למקום. תוך כדי שהוא רודף אחרי בן המיעוטים, הוא מבצע הכוונה של כוחות המשטרה על מנת שאלו יחברו אליו. ניידות מגיעות אל החוף והשוטרים מצטרפים אל המרדף כאשר כולם יחד סוגרים על החשוד מכל הכיוונים - ארבעה שוטרים יחד עם ולד רויטברג. בן המיעוטים מצליח להתחמק וממשיך לברוח מידי כוחות המשטרה.  

מחוף בר כוכבא המרדף נמשך לאורך רחוב יפה נוף. לאחר מכן, בן המיעוטים פונה לרחוב גולני וקופץ לתוך גינה של בית מגורים פרטי. הכוחות משנים כיוון ריצה, אבל ולד רויטברג הבחין כי בן המיעוטים מנסה להתל בכוחות, ושמר איתו על קשר עין רציף תוך כדי המרדף. בן המיעוטים המשיך בריצה בין הסמטאות של רחוב גולני כשהוא נחסם על ידי ולד רויטברג בגינה נוספת. בנקודה זאת, ולד רויטברג, מצליח להשתלט עליו יחד עם שוטרי יס"מ רבים שהצטרפו למרדף תוך כדי קבלת דיווח על אירוע באשקלון, והחשוד נעצר ונאזק ונלקח למעצר. החשוד הינו בן 25 תושב הפזורה הבדואית. ביום למחרת, בבוקר יום חמישי, הוזמן ולד רויטברג לבצע שיחזור יחד עם כוחות המשטרה. צפו בשחזור ובמה שסיפרה תושב העיר שבן המיעוטים התגנב לגינתה: 

"אני חושב שאת הלילה הזה אני לא אשכח לעולם", מסכם ולד רויטברג את המרדף המטורף. "תוך כדי המרדף רצו לי מחשבות רבות בראש -  חלקן טובות וחלקן פחות. אני שמח שדווקא אני ולא מישהו אחר היה באותה סיטואציה ובאותו רגע, כי זה אולי היה יכול להסתיים אחרת. הייתי במקום הנכון ובזמן הנכון. למזלי משטרת ישראל הגיעה וחברה אליי ובמאמץ משותף הצלחנו לעצור את בן המיעוטים ביחד עם לוחמי היס"מ שמגיע להם את כל הכבוד שבעולם. הצלחנו למנוע אירוע שיכל מי יודע איך להיגמר, וחס וחלילה אולי באסון. אני מאוד הייתי רוצה שתושבי אשקלון יפתחו עיניים לדברים או דמויות שנראים חריגים. שהאזרחים יגלו עירנות, יגדילו ראש וכמובן ידעו איך לנהל אירוע מהסוג הזה או דומה. אני מאוד מקווה שאחרי שיחה בפיקוד בתחנת אשקלון יפיקו לקחים מהאירוע הזה. אח שלי הבכור, אמר לי שאלך לעשות את ברכת הגומל, אז כנראה שאקח את עצתו. תודה לאל שזה נגמר כשידינו על העליונה והחשוד נעצר. עכשיו אני רק מקווה שימצו איתו את הדין והוא לא יהפוך לאיזה פליליסט קטן שיצא בעוד כמה חודשים ואולי ינסה שוב לפגוע באנשים חפים מפשע. תודה רבה למשפחתי שכבר יום שלם לא יכולים פשוט לדבר מרוב מהלחץ האירוע הלילי. תמיד חשוב לזכור חברים עם ישראל חי וקיים לעד..".

במשטרה מבקשים להדגיש כי לא מדובר באירוע על רקע לאומני, אלא באירוע על רקע פלילי בלבד. עוד נמסר כי "משטרת ישראל פועלת בנחישות אל מול אלו המבקשים להפר את הסדר הציבורי תוך פגיעה במרקם החיים התקין". 

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה