$(function(){setImageBanner('324e9998-2856-4962-978c-039ef6e17e5f','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46615);})

ממתק בני ציון לשבת "בחוקותי"

החסיד רבי מנדל ברכפלד זצ"ל מספר, שבסוף מלחמת העולם השניה היה כלוא עם עוד אלפי יהודים תחת ידם האכזרית של הגרמנים ימ"ש, באחד ממחנות ההשמדה, בתנאים קשים ואיומים, כשכל יום קשה מקודמו, רחמנא ליצלן.

באחד הבקרים פגש אח לצרה, חסיד באבוב בשם יעקב איינהורן זצ"ל. וזה סיפר לו בהתרגשות, כי זכה לראות בחלום את הרבי מבאבוב הי"ד, כשסביבו עומדים קדושי עליון, חסידים ואנשי מעשה, ופניהם זוהרות בזוהר שמימי.

בתוך חלומו, סיפר לו אותו חסיד, הוא הביע  את כאבו בפני הרבי מבאבוב, על המצב הקשה שבו שרויים רבבות אלפי ישראל, הנטבחים יום יום באלפיהם באכזריות רבה.

תשובתו של הרבי לא איחרה לבוא: "בני" – אמר לו הרבי מבאבוב – "שים לנגד עיניך את לשון הכתוב 'וחרה אף ה' בכם', ואת עומק מידת הרחמים הטמונה בו. הנה, אף כאשר חרון אף שולט בעולם – גם בזמנים הקדשים ביותר "ה' בכם" – ה'(=שם מידת רחמים) נמצא בכם, שוכן בקרבכם, כמו שכתוב (תהילים צא): 'עִמּוֹ אָנֹכִי בְצָרָה", (גם בצרה הגדולה ביותר, ה' נמצא עם עמו .

עד מהרה נודע דבר החלום בקרב הכלואים במחנה, והפיחו רוח חיים חדשה בקרבם, לאמר: "לא עזבנו ה' חלילה ,עמנו הוא נמצא בצרותינו ורחמיו לא פסקו מאתנו לרגע...".

על הכתוב, "אם בחוקתי תלכו", מפרש רש"י: "שתהיו עמלים בתורה". אולם, חז"ל מוסיפים, שפירוש המלה "אם" כאן הוא מלשון משאלה ורצון. כלומר, הקב"ה משתוקק כביכול שישראל יתייגעו ויעמלו בתורה. והביאו ראיה לכך מהכתוב בתהילים (פא', יד'): "לו עמי שומע לי, ישראל בדרכי יהלכו...אויביהם אכניע ועל צריהם אשיב ידי". כלומר, הקב"ה מביע את רצונו, שיעמלו ישראל בתורה, באומרו: "לו עמי שומע לי" – הלוואי שישמעו לי, ללכת בדרכיי.

וכן מפורש בגמרא (ע"ז ה'): "'אם בחקותי תלכו' – אין "אם", אלא לשון תחנונים!". (כמו שאנו מבקשים "אם ירצה ה'").

הדברים הללו מדהימים ממש. הקב"ה, בורא עולם ומנהיגו, מתחנן ומבקש מאתנו בקשה אחת בלבד – שנהיה "עמלים בתורה". ויש לנו שכר על כך: "אויביהם (למטה) אכניע ועל צריהם (בשמים) אשיב ידי". דהיינו, הכנעת האויבים למטה, והמקטרגים צוררי ישראל למעלה בשמים.

אם כך הדבר, כיצד נוכל להיות אדישים, ולשים עצמנו חרשים, לבלתי שמוע את תחנוני אבינו בשמים?

וצריך לדעת, שלמרות שהקב"ה הגלה את בניו לגלות מרה וקשה ומלאה בייסורים, הנה למרות זאת הקב"ה כואב את כאבנו, ומתייסר עמנו, כאבא שכואב את כאב בנו, וכפי שאומר הקב"ה: "וייסרתי אתכם אף אני" – "אף"(=גם) אני" כביכול מתייסר אתכם. 

במדרש (איכה רבתי כד') כתוב: כשחרב בית המקדש, וישראל גלו מארץ הקודש, היה הקב"ה בוכה ואומר: מה עשיתי? אוי לי על ביתי! בניי, היכן אתם? אוהביי היכן אתם?...
 
ואם כך, וצערו של הקב"ה כה רב, הבה נתאמץ יותר בלימוד ובעמל התורה הקדושה, כדי שהקב"ה ישלח לנו את משיח צדקנו, כפי שרומז הכתוב: "אם בחוקותי תלכו" – אם ראשי תיבות  א ליהו  מ שיח, שיבואו ויגאלונו לנצח נצחים.

ומובא בספרים הקדושים, שבמלה אם מרומזות כל הגאולות והגואלים שהיו ויהיו לישראל, עד אחרית הימים. הנה, במצרים הגואלים היו  א הרון   מ שה – ראשי תיבות אם. בגלות פרס ומדי הגואלים היו 
א סתר  מ רדכי – ראשי תיבות אם .
לעתיד לבוא, במהרה בימינו, הגואלים יהיו כאמור  א ליהו  מ שיח – ראשי תיבות אם.
וכל זה בא ללמדנו, ש"אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ" – יבואו אליהו ומשיח צדקנו לגאול אותנו גאולת עולם - אמן!

שבת של שלום ברכה וישועה!

לעילוי נשמת מרת אמי שרה בת שפרה שהיום פקידת שנתה.
ת.נ.צ.ב.ה

בני ציון bnei-zon.com

אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט


אשקלונים - המקומון היומי של אשקלון באינטרנט
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה