דיאטנית מוסד אילנית יוזמת הקמת פורום דיאטניות פסיכיאטריהדיאטנית מוסד אילנית יוזמת הקמת פורום דיאטניות פסיכיאטריה

תחום התזונה הוא רחב ומרתק ורובנו עסוקים בו בחיי היום יום, בין אם ביודעין ובין אם מבלי משים. התזונה שלנו משפיעה לא רק על בריאותנו הפיזית אלא גם על בריאותנו הנפשית והקוגניטיבית. ההמלצות לאוכלוסייה הכללית כוללות, בין השאר, המעטה בצריכת מזונות מעובדים והקפדה על תפריט מגוון ומאוזן. יחד עם זאת, למצבים רפואיים שונים יש המלצות תזונתיות מיוחדות, אותן יש להתאים לאדם האינדיבידואלי בעזרת דיאטנית. באופן דומה, גם לאוכלוסייה הסובלת ממחלות נפש – מחלה פסיכיאטרית, יש צורך בהתאמת התזונה.

מוסד אילנית, הוא גוף טיפולי הנותן מענה לפגועי נפש ושואף לייצר מעטפת תומכת שלמה למיקסום תהליכי השיקום וההבראה של מטופליו. בתוך האריג הטיפולי המורכב מתחומים שונים, ישנו דגש רב על איכות ההזנה של השוהים במוסד. זאת, באמצעות הקפדה על תפריט מאוזן ובריא המנוהל ישירות על ידי תזונאית קלינית. כמי ששמים בראש מעיניהם את בריאותם הפיסית והנפשית של מטופלינו  אנו לא קופאים על השמרים דואגים תמיד להתחדש ולהתעדכן  בפרקטיקות הטיפוליות/שיקומיות המתקדמות והחדשניות ביותר. בתוך כך, לאחרונה, בהובלתה של הדיאטנית הקלינית שלנו, ליהי בידרמן , הוקם פרוייקט מקצועי  ייחודי שנועד לקחת את הטיפול התזונתי צעד נוסף  קדימה. פרוייקט זה עתיד לתרום לא רק ישירות לדיירי מוסד אילנית אלא גם למטופלים במסגרות בריאות הנפש השונות ברחבי הארץ. המיזם כולל הקמת פורום תזונאיות מקצועי כלל ארצי, בשיתוף עם עתיד - עמותת הדיאטנים בישראל, אשר יאפשר את קידום הידע וסל הכלים התזונתי של העוסקות והעוסקים בתחום ויוביל לשיפור מתמיד של איכות  הטיפול התזונתי בתחום הפסיכאטריה.

ליהי בידרמן, דיאטנית קלינית ב"אילנית מרכז לשיקום" ויוזמת הפרוייקט  החשוב  מרחיבה ומספרת לנו על הסיבות והמטרות של הקמת הפורום. " מעבר לעבודתי באילנית, התחלתי לעסוק בחודשים האחרונים בהקמת פורום דיאטניות פסיכיאטריה. במהלך השנה, בעיקר מאז שאני מתפקדת כדיאטנית יחידה באילנית, גבר בי הצורך למצוא מרחב שיאפשר גדילה וצמיחה מקצועית, כזה שגם ייתן לדיאטניות מתחום בריאות הנפש מקום לשתף אתגרים בהן נתקלות, לחלוק הצלחות ולנהל דיונים מקצועיים. העליתי את הרעיון בפני כמה קולגות שהביעו התרגשות ורצון לייצר את המרחב הזה, שכן במקומות רבים ישנה דיאטנית יחידה- ללא אפשרות לקבלת תמיכה מקצועית או הדרכה מקולגות למקצוע".

" לאחר שקיבלתי פידבק חיובי, יצרתי קשר עם עמותת עתיד- עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל, ששמחו על ההזדמנות ליצור פורום מקצועי חדש בתחום בריאות הנפש וכך יצאנו לדרך. כיום רשומות לפורום כ-30 דיאטניות מרחבי הארץ העובדות בבתי חולים, בהוסטלים ובקופות החולים – כולן בתחום בריאות הנפש כמובן. מובילות את הפורום יחד איתי מירי ולצמן שעבדה איתנו באילנית והיום ממשיכה כמנהלת יחידת התזונה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה, וליטל נחמן מנהלת יחידת התזונה במרכז לבריאות הנפש שלוותה. המפגשים מתקיימים אחת לרבעון, כל פעם במוסד מארח אחר. המטרות הן רבות ובראשן, כמובן, העמקת הידע המקצועי דרך חשיפה לספרות מקצועית, הרצאות ושיתוף תיאורי מקרה".

"הפרויקט הבא על השולחן הוא גיבוש קורס רחב היקף בנושא תזונה בתחום הפסיכיאטריה, בשיתוף  עמותת עתיד ומשרד הבריאות, שיכשיר דיאטניות בתחום זה. זוהי רק תחילת הדרך, ואני מתרגשת לקראת המשכה."

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה