מתכוננים למאבק:

$(function(){setImageBanner('4ea9b100-7aa2-4d5a-8d4b-722274b8179c','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46569);})

בעקבות הפרסומים הבוקר (שני) על כוונת המדינה לבחון את העברת מכל האמוניה מחיפה לאשקלון, הממונה על איכות הסביבה בעיר, יורם שפר, הודיע כי הוא כבר מקים מטה מאבק ומתכונן לעצירת המחדל. שפר: "היה לי חשש שיש כוונה לבצע מחטף ולהעביר את המכל לאשקלון, אנחנו לא החצר האחורית של המדינה"

מערכת אשקלונים | צילום: צבי רוגר עיריית חיפה, האם מכל האמוניה יגיע לקצאא?

אתר 'כלכליסט' מפרסם הבוקר כי המדינה בוחנת את העברת מכל האמוניה שנמצא בחיפה לאשקלון. עו"ד יוסי בנקל שמייצג את מפעילת מכל האמוניה בחיפה, חיפה כימיקלים, חשף אתמול כי: "החלופה השנייה שנבחנה להוצאת מתקן האמוניה מחיפה היא להעביר את המכל או להקים מכל נוסף ולהקטין את הכמויות דרמטית, בחוות המכלים של קצא"א. בעניין זה יש דין ודברים עם המדינה – קצא"א היא חברה ממשלתית וזה לא ייעודה, אך יש דין ודברים עם המדינה, וזה פתרון שמחייב התאמת המכלים ולהפוך אותם ממכלי דלק למכלי אמוניה".

הממונה על איכות הסביבה בעיריית אשקלון, יורם שפר, עוקב בדאגה אחר הפרסומים. כבר לפני כמה ימים פרסם שפר בדף הפייסבוק שלו כי קיימת מחשבה מאחורי הקלעים להעביר את מכל האמוניה שבו 12,000 טון גז רעיל וקטלני. במטה המאבק לסגירת מכל האמוניה נכתב כי "דו"ח שפרסמו שורה ארוכה של מדענים מובילים, בינואר 2017, קובע שהמכל סדוק ונתון לסכנה מידית, וכי פגיעה במכלית המובילה את האמוניה למיכל תגרום למותם ולפציעתם של מאות אלפים".

"עצם המחשבה הזדונית מאחורי הקלעים להעביר לאשקלון את מכל האמוניה, מראה על אוזלת יד משוועת ועל אין אבא למשק האנרגיה ועל כשל מערכתי במחשבה הבטחונית", אומר שפר. "הרי ידוע שזה מחייב קירבה לים מפאת הסכנה הגדולה בשינוע החומר ביבשה. הנני מצהיר שנעשה הכל בכדי שכבר בשלב זה, יירד ממדף המחשבה. מנסים לעשות מחטף ואנחנו לא ניתן שזה יקרה. אנחנו מקימים מטה מאבק ולא מחכים שיהיה כאן מחטף. תושבי אשקלון נחותים יותר ממישהו? אנחנו לא החצר האחורית של המדינה ובוודאי שהאיום הבטחוני כאן הוא גבוה ומסוכן מאוד".

שפר כבר הוציא מכתב מטעם עיריית אשקלון לכל הנוגעים בדבר ולמקבלי ההחלטות בממשלת ישראל. במכתבו ציין כי אשקלון מתכוונת לצאת למאבק עיקש ולא תקבל את שום החלטה לעברת המכל לשטח העיר למתחם קצאא.

גם חבר המועצה שלמה כהן שיגר תגובה בנושא: "הרעיון להעביר את מכל האמוניה, מוקטן ככל שלא יהיה, הוא רעיון טיפשי ומרושע. לא  יתכן, שתהיה אפליה בין דם לדם, דמם של תושבי אשקלון אינו סמוק פחות מדמם של תושבי חיפה.  האיוולת הזו כבר נעשתה בעבר כאשר מיכלי הגז החד פעמי הועברו מצפון ת"א לאזור אשקלון, כאילו מדובר באזרחים סוג ב'. מבחינה ביטחונית, אזור אשקלון נתון לאיומים, לא פחות, אם לא יותר מאזור חיפה, אשקלון נמצאת בטווח הרקטות של כל ארסנל הרקטות ברצועת עזה, גם הרקטות התיקניות וגם אלה שאינן תיקניות, כלומר אזור קצאא שכבר היום הוא בחזקת חבית חומר נפץ, נמצא בטווח יעיל של אלפי רקטות. תושבי אשקלון כבר סובלים שנים ממחדל אי התקנת הסולקנים בתחנת הכוח של החשמל, מחדל שאנחנו משלמים עליו יום  יום במחיר בריאותינו ובריאות ילדינו. למרבה הצער, יש פה כוונה לתקן מחדל במחדל גדול ממנו תוך ניצול מצב הכאוס הקיים בעיריית אשקלון. מיותר לציין שמדובר במכת מוות לעיר,  שלמרבה האירוניה והאיוולת, הממשלה בונה תוכניות להכפיל את תושביה במסגרת הסכם הגג. מכלי האמוניה בחיפה אמורים להיות מועברים בלו"ז מיידי תחת החלטות בתי משפט וכיו"ב, מכלי קצאא הקיימים אמורים לתת מענה מיידי וכך נוצרים התנאים האידיאליים לקבלת החלטות טיפשיות ומרושעות. לא יקום ולא יהיה! תושבי אשקלון ומנהיגיה, צריכים לאחד את כל הכוחות כדי להרוג רעיון עיוויים זה בעודנו באיבו".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה