הצבעה שנויה במחלוקת:

$(function(){setImageBanner('c39b7a9b-cbe9-4fa5-976b-84e082823e0d','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46569);})

מה קרה בישיבת המועצה שמסעיר את חברי מועצת העיר מאז ערב יום חמישי? צפו בתיעוד הבלעדי לויכוח שהתעורר בעקבות הצבעה על קיום ישיבה בחודש מרץ

סיון סבג-אסולין | צילום: מערכת אשקלונים, מתוך ישיבת המועצה 

מועצת עיריית אשקלון התכנסה לישיבה שלא מן המניין בערב יום חמישי האחרון. עם שני סעיפים בלבד על סדר היום, היה נראה כי הישיבה תהיה שגרתית למדי. אולם ההצבעה על הסעיף השני, גרמה לסערה במועצה ולבקשה להצבעה חוזרת - דבר שהוביל למלחמת גרסאות ופרשנויות.

הישיבה נפתחה בהרכב חברים חסר למדי כאשר לא פחות מעשרה חברי מועצה נעדרו מהישיבה כל אחד מסיבותיו, מה שהותיר שלושה עשר חברים בלבד שקיבלו את ההחלטות בשם המועצה. גם הקהל הנוהג לפקוד את ישיבות המועצה נעדר, והיה נראה כי הישיבה באמת תסתיים ללא עניין מיוחד. בסעיף הראשון התבקשו חברי המועצה להצביע על אישור פרוטוקול ועדת תמיכות ובו אושר להעביר סיוע של 1.5 מיליון ש"ח לחברה העירונית בכדי להשלים תשלומי פנסיה שלא שולמו כדין לעובדים בחברה. חברי המועצה כולם הצביעו בעד, כאשר שלמה כהן ביקש שיירשם בפרוטוקול כי הוא דורש לראות דו"חות של החברה על מנת לעמוד על הבעיות הכספיות בה.

בסעיף השני התבקשו חברי המועצה להצביע עבור קיום ישיבת מועצה בחודש מרץ. זאת לאחר שבישיבת המועצה הקודמת, אותם חברי המועצה הצביעו בעד לבטל את הישיבה. עם העלאת הסעיף, דרשו הנוכחים לדעת מדוע לאחר שהמועצה כבר הצביעה על ביטול הישיבה, מבקשים כעת לקיימה. מנכ"ל העירייה, חיים סופר, וכן גזברית העירייה, נחמה שריקי, הסבירו כי ישנם דברים על סדר היום שחייבים להצביע עליהם בהקדם כמו גם בניית מוסדות חינוך שיש לאשר עד למועד מסוים, כפי שציינה הגזברית.

חברת המועצה, מיריי אלטיט, ציינה כי אינה מתנגדת לקיום ישיבת המועצה, אך תצביע נגד לבקשת חברה לסיעה יוחאי יפרח שנעדר מהישיבה הנוכחית ובשל ביטול הישיבה בחודש מרץ, תכנן חופשה מבעוד מועד. כמו יפרח גם חבר המועצה, משה אטיאס, העביר את המסר כי הוא מתנגד לקיום ישיבת המועצה כיוון שגם הוא כבר הזמין חופשה במועד המתוכנן. 

לאחר דין ודברים התבקשו חברי המועצה להצביע. 6 חברים הצביעו בעד קיום הישיבה: יורם שפר, אפי מור, מישל בוסקילה, שרה זכריה, סופה ביילין ויוסי כהן. 6 חברי מועצה הצביעו נגד: שלמה כהן, ריקי שי, תומר גלאם, מיריי אלטיט, אברהם בן דוד וחי דהרי ולטענתו של רמי סופר נאמר על ידי מי מהנוכחים שהוא נמנע אולם הוא לא הצביע בפועל, כך לדבריו.

עם סיום ההצבעה, המתנגדים מיד קמו ועשו דרכם החוצה תוך שהם שמחים על כך כי ההצבעה נפלה ולא עברה. בנקודה זאת התחיל להתעורר הכאוס סביב שולחן הדיונים. רשמת הפרוטוקול, ענת מגידיש, ביקשה להקריא את ספירת הקולות אולם היא טענה כי כל אחד אמר לה שמות ומספרים אחרים. חברי הקואליציה חשבו כי ההצעה עברה, אך כאמור רשמת הפרוטוקול ענת ציינה בפני המנכ"ל כי "יש לה בלגן" ואף צעקה בקריאה לעבר חברי המועצה שיצאו החוצה לחזור אל האולם. עם חזרתם אל האולם, התפרץ רמי סופר לעבר תומר גלאם וטען כי הוא כלל לא הצביע. בין השניים התפתח ויכוח שגלש לויכוח עם יתר חברי המועצה כפי שניתן לראות בוידאו שתועד בלעדית ב"אשקלונים". זאת ועוד, רמי סופר טען כי התלבט מה להצביע ושקל להימנע אך לאור התנהגותו של גלאם, הוא בוחר להצביע בעד. יו"ר המועצה, מישל בוסקילה, ביקש לקיים הצבעה נוספת, אך המתנגדים שנכחו באולם בעמידה סירבו לחזור לשבת וסירבו להצביע שוב בטענה כי ההצבעה החוזרת אינה חוקית. נציין כי בהצבעה החוזרת שינה אברהם בן דוד את הצבעתו מנגד לנמנע, ובנוסף אליו הצביעו שבעה אחרים בעד: רמי סופר, יורם שפר, אפי מור, מישל בוסקילה, שרה זכריה, סופה ביילין ויוסי כהן. ששת המתנגדים כאמור, סירבו להצביע שוב.

צפו בוידאו:

לאחר ישיבת המועצה, הודיעו המתנגדים כי הם לא ייתנו להחלטה לעבור וזאת בטענה כאמור כי ההצבעה השנייה התקיימה על רקע זה שההצבעה הראשונה לא עברה וזוהי התערבות שאינה חוקית לכאורה בהחלטות המועצה. עוד הם מסרו כי כבר דרשו לקבל את ההקלטות מהישיבה ולחקור מה קרה בהצבעה. בהנהלת העירייה טענו מנגד כי היחיד שרשאי לנעול את הישיבה הוא מישל בוסקילה, ואם לא התקיימה ספירה נכונה בהצבעה הראשונה אין שום מניעה לקיים הצבעה חוזרת. מה שבטוח הוא שההחלטה תידרש כעת לקבל חוות דעת משפטית, והסערה הפוליטית הנוכחית תעסיק את חברי המועצה גם השבוע. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה