ביטוח סחר חוץ - עד כמה הוא נחוץ?

$(function(){setImageBanner('a82bd14a-d8b0-4036-8448-bd7d025b7e99','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46569);})

סחר בינלאומי מלווה מטבע הדברים בסיכונים מסוימים והדרך היחידה להתגונן מפניהם היא באמצעות ביטוח ייעודי. ביטוח סחר חוץ מתייחס גם לסיכונים מסחריים וגם לסיכונים מדיניים-כלכליים, ולכן הוא מהווה השקעה משתלמת מצד המבוטח

סחר בינלאומי מחייב הגנה מפני סיכונים מסוימים. סחר בינלאומי מתאפיין בחליפין של סחורות ושירותים מעבר לגבולותיה של ארץ או מדינה, ויש לו חשיבות כלכלית, חברתית, תרבותית ופוליטית. בשנים האחרונות גדלים היקפי הסחר בגלל פיתוח מערכות בנקאות וביטוח, תיעוש ותעבורה. כתוצאה מכך, ישנם חברות וארגונים רב לאומיים שמגבירים את הסחר ומעודדים גלובליזציה.

הדרך הטובה ביותר להגן על היצואן במסגרת סחר בינלאומי היא באמצעות פוליסת ביטוח ייעודית. ביטוח סיכוני סחר חוץ, או בלועזית foreign trade risk insurance, נעשה כנגד סיכוני אשראי וסיכונים פוליטיים. הוא מתייחס רק לסיכונים הקשורים במשלוחי היצוא ומכאן היתרונות שלו.

מה מאפיין ביטוח סחר חוץ?

ביטוח סחר חוץ מכסה מפני שני סוגים עיקריים של סיכונים: מסחריים ומדיניים-כלכליים. תחת הקטגוריה הראשונה נכללים סיכונים כמו פשיטת רגל של הקונה, אי תשלום בעד הסחורה והימנעות או סירוב של הקונה לקבל את הסחורה. בקטגוריה השנייה נכללים סיכונים שנובעים מתוך אירועי מלחמה, מלחמת אזרחים, הפיכה, התפרעות, איחורים, אי העברה של התמורה בגלל מחסור במטבע חוץ או בגלל הגבלות אחרות בארצות של הקונה וכן הלאה.

במילים פשוטות, ניתן לומר שביטוח סחר חוץ נחוץ כי הוא מבטח את היצואן מפני סיכונים בארצו של היבואן. סיכונים אלו מטבע הדברים לא נמצאים בשליטת המבוטח ומכאן שפוליסת הביטוח היא הכלי היחיד שלו להגן על עצמו. זהו מאפיין ייחודי ובולט של ביטוח סחר חוץ וממנו אפשר להבין את חשיבותו הכלכלית עבור סחר בינלאומי.

האם משתלם להשקיע בביטוח?

החשיבות של ביטוח סחר חוץ באה לידי ביטוי גם במישור הכלכלי. למרות שלכאורה פוליסת ביטוח מן הסוג הזה מייקרת את הסחר ומשפיעה על התמורה, היא נחשבת להשקעה משתלמת בטווח הקצר והארוך.

בטווח הקצר יכולה פוליסת הביטוח לאפשר למבוטח להשיג את התמורה שמגיעה לו בקרות האירוע הביטוחי המופיע בהסכם. בטווח הארוך פוליסת הביטוח היא אמצעי להמשיך בסחר בינלאומי מול יבואנים במקומות שונים בעולם, בלי לספוג הפסדים שנובעים מסיכונים מסחריים ופוליטיים. בנוסף, היא מסייעת במתן אשראי לקונים בחו"ל.

עוד דרך לבחון את החשיבות של ביטוח סחר חוץ היא באמצעות שיעור הכיסוי הביטוחי. נכון להיום, רוב החברות מציעות פוליסות ביטוח סחר חוץ שמכסות עד 90% מסכום ההפסד המכוסה. המבוטח נושא בהשתתפות עצמית של 10% ויש כמובן אפשרות למיקוח וגמישות.

לסיכום, התפתחות ענפי היצוא, היבוא והסחר הבינלאומי לא משאירים מקום לספקות לגבי חשיבות הביטוח. פוליסת ביטוח מגנה מפני סוגים שונים של סיכונים ומאפשרת למבוטח להשיג פיצוי כספי הולם.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה