היום: דיון בהשעייתו של ראש העיר מתפקידו

$(function(){setImageBanner('c3bb3a10-e0a3-4a96-9fc6-27cc2a3955e8','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46569);})

הוועדה להשעיית ראשי רשויות תתכנס היום (שלישי) בכדי לדון בהשעייתו של ראש העיר, איתמר שמעוני, בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו. אם וכאשר תחליט הוועדה להשעייתו, תתכנס מועצת העיר וחבריה יבחרו חבר מועצה שימלא את מקומו בתקופה זאת

סיון סבג-אסולין | צילום: ארכיון איתמר שמעוני בבית המשפט

בעקבות פניה שהגיעה למשרד הפנים מהיועץ המשפטי לממשלה, באמצעות פרקליטות מחוז ת"א, הוועדה להשעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתב אישום, בראשות השופט בדימוס משה גל, תדון היום 21.2.2017 בעניין השעיית ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני, מתפקידו.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, אמר במסגרת הבקשה כי הוא מבקש להשעות את שמעוני מכהונתו ומכל תפקידיו בעיריית אשקלון נוכח כתב האישום שהוגש נגדו המייחס לו לכאורה, בין היתר, עבירות של לקיחת שוחד והפרת אמונים. בבקשת היועץ נכתב כי "המעשים המיוחסים למר שמעוני בכתב האישום הם מעשים חמורים, נוגדים בבירור את טוהר המידות המצופה ממי שמכהן במשרה ציבורית ואשר אמון על ענייני הציבור וקופת הציבור."

עוד נכתב כי "בכתב האישום נטען כי שמעוני ביצע לכאורה שורה ארוכה של עבירות שוחד, איסור הלבנת הון והפרת אמונים. עבירות אלה ביצע שמעוני, כך נטען בכתב האישום, תוך ניצול מובהק של מעמדו ותפקידיו. נוכח חומרת המעשים המיוחסים לשמעוני, אף שמדובר בכתב אישום ולא בהרשעה, המשך כהונתו של שמעוני עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור, ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק".

במקביל לדיון להשעיית ראש העיר, במועצת העיר בעיריית אשקלון כבר מתכוננים לכך שראש העיר יושעה מתפקידו. מאז הגשת כתב האישום, עוסקים במרץ חברי המועצה בדיונים וב"דילים פוליטיים" לבחירת ממלא מקום לראש העיר - בחירה שתיעשה כידוע על ידי חברי המועצה בלבד. "במצב של השעיה המועצה תבחר ממלא מקום במקומו של ראש העיר", מסביר עו"ד עופר שפיר המומחה לדיני המשפט המינהלי המונציפאלי. "ההשעיה יכולה להיות עד תקופה של שנה שאותה ניתן להאריך, ולהערכתי ממלא מקומו יהיה ממלא המקום עד הבחירות. כלומר, כל עוד שראש העיר מושעה ולא מפוטר או מודח, אז ממלא המקום שייבחר ימלא את מקומו. הדחה יכולה להיות רק בפסק דין של בית המשפט במידה ותהיה הרשעה ובה עבירות עם קלון, או שהמועצה תתכנס ותדיח אותו על פי סמכותה. כל עוד לא פקעה כהונתו והוא אינו מודח או מתפטר, ממלא המקום שלו ממלא את מקומו ולא יוצאים לקיים 'בחירות המיוחדות'".

כזכור, לצד הגשת כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) בקשה לאסור את המשך עיסוקו של איתמר שמעוני כראש עיריית אשקלון וכן בקשה להטלת ערבויות והטלת עיכוב יציאה מן הארץ על כל הנאשמים. בדיון שהתקיים בנושא קבע השופט כי ההחלטה על איסור עיסוק צריכה להתקבל בהליך מנהלי בוועדת ההשעיה ולא במסגרת ההליך הפלילי. החלטת וועדת ההשעיה תובא בהמשך ואנו כמובן נפרסמה במלואה.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה