פרשת שמעוני: מה צפוי אחרי כתב האישום?

$(function(){setImageBanner('a9f5fbef-841a-4014-b1ae-0fe48e7e05b1','/dyncontent/2021/10/20/418c7b53-3fda-4d7c-93e5-67ff293cfd15.jpg',13606,'',525,78,false,46569);})

בעקבות כתב האישום שהוגש היום נגד ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, בדקנו עם המומחה לדיני המשפט המינהלי המונציפאלי, עו"ד עפר שפיר מהן המשמעויות המשפטיות עבור השלטון הנוכחי. האם שמעוני יכול להמשיך לכהן כראש עירייה על אף כתב האישום? כמה זמן יכול להחליף אותו ממלא מקומו, אפי מור? ובאילו תנאים תוכל לבחור מועצת העיר ממלא מקום אחר

סיון סבג-אסולין | צילום: עו"ד עפר שפיר

כתב האישום שהוגש היום (שלישי) נגד ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, מביא עימו שאלות רבות לגבי המשך תפקודה של ההנהגה הנוכחית. בדקנו עם עו"ד עפר שפיר ממשרד "עופר שפיר ושות' משרד עורכי דין" - המתמחה בדיני המשפט המינהלי-מוניציפאלי-ציבורי, את המשמעויות המשפטיות של הגשת כתב אישום נגד ראש עירייה מכהן בישראל. נציין כי תשובותיו של עו"ד שפיר מתייחסות להיבט המשפטי בלבד ועונות על שאלות תיאורטיות. אין בתשובותיו אלו להביע שום עמדה מצידו בנושא פרשת שמעוני בפרט.

כתב אישום הוגש היום נגד ראש העירייה. מהו המהלך החוקי שאמור לקרות כעת?
"החוק קובע שבעת הגשת כתב אישום רשאית הפרקליטות להגיש בקשה להשעייתו של אותו ראש עיר בפני וועדה סטטוטורית שהקומה לשם כך בהרכב שנקבע בחוק. הוועדה רשאית לקבוע השעייה תוך משים לב לנסיבות העניין עד לתקופה של שנה שאותה ניתן להאריך. אני מניח, כי לאור חומרת החשדות והאישומים זה מה שתעשה הפרקליטות. מניח שבתוך פרק זמן קצר תוגש הבקשה לעשות כן, והבקשה תידון בהליך די מהיר".

הפרקליטות אכן הגישה בקשה לאסור את העסקתו של ראש העיר. במידה ותתקבל הבקשה, מה המשמעות?
"בקשת הפרקליטות נעשתה במישור הפלילי. אני לא עורך דין פלילי אבל מניח שבעצם הפנייה מגיעה בכדי להוסיף מגבלות לתנאי השחרור מהמעצר. אני מעריך שבמקביל תוגש בקשה לוועדה להשעות אותו וסביר להניח שהוא יושעה בלי שום קשר לבקשה שהוגשה במסגרת הבקשה הפלילית". 

במידה וראש העיר לא מתפטר אלא מושעה: מי ימונה לתפוס את מקומו? 
"במצב של השעיה המועצה תבחר ממלא מקום במקומו של ראש העיר. ההשעיה יכולה להיות עד תקופה של שנה שאותה ניתן להאריך, ולהערכתי ממלא מקומו יהיה ממלא המקום עד הבחירות. כלומר, כל עוד שראש העיר מושעה ולא מפוטר או מודח, אז ממלא המקום שייבחר ימלא את מקומו. הדחה יכולה להיות רק בפסק דין של בית המשפט במידה ותהיה הרשעה ובה עבירות עם קלון, או שהמועצה תתכנס ותדיח אותו על פי סמכותה. כל עוד לא פקעה כהונתו והוא אינו מודח או מתפטר, ממלא המקום שלו ממלא את מקומו ולא יוצאים לקיים 'בחירות המיוחדות'".

בחירות מיוחדות יתקיימו במקרה שראש העיר יתפטר או יודח?
"קובע הדין שיש 'בחירות מיוחדות' במקרה שראש עיר מתפטר או מודח. כלומר בתוך פרק זמן קצר של בדרך כלל 60 ימים, מתקיימות בחירות לראשות העירייה בלבד ולא למועצה. מסוג הבחירות שהתקיימו לאחרונה ברמת השרון. לבחירות אלו יכול להתמודד כל אדם ותוקפן עד הבחירות הבאות".

אם ראש העירייה, איתמר שמעוני, יתפטר זה עשוי להועיל לו במשפטו?
"קשה לענות על זה כיוון שזאת לא שאלה משפטית, האם ראש עירייה שהוגש נגדו כתב אישום ראוי שיתפטר? זאת שאלה של נורמות שלטוניות. הנורמה היא שבסיטואציה מהסוג הזה נהוג שהנושא בתפקיד הבכיר מתפטר. בארץ זה פחות נהוג ואני לא אומר זאת לגנאי. אם למשל איתמר שמעוני מאמין בחפותו, יש חזקת חפות והוא אומר 'אני נלחם על חפותי' אז הוא בא ואומר למה שאתפטר. אני נבחרתי בקולות בוחריי, אין לי שום עדות שהם איבדו בי את האמון ולכן לגיטימי שישעו אותי אבל אני לא מוכן להתפטר. כי אם הוא יזכה בדין, אז איזה סיבה יש בדיעבד להפסקת הכהונה שלו. זאת לא שאלה משפטית זה עניין של תפיסת עולם".

האם ניתן לדרוש את התפטרותו של ראש העיר במקרה זה?
"פיטוריו או הדחתו של ראש עיר הם הדחת חובה רק אם הוא מורשע בדין בעבירות שיש עימן קלון. אין רשימה סגורה של עבירות שהן עבירות שיש עימן קלון, אבל יש עבירות מקובלות כמו מעילה בכספים למשל. ההאשמות כנגד איתמר שמעוני חמורים בעניין זה ויש סבירות גבוהה שיהיה קלון, אבל צריך להיזהר ממסקנות נחרצות כיוון שזה תלוי מה תהיה התוצאה בהליך הפלילי".

האם למועצת העיר יש סמכות להדיח את ראש העיר?
"למועצה יש סמכות להדיח את ראש העירייה מנימוקים של סמכות לא הולמת. לא מכיר מקרה שהמועצה עשתה שימוש בזה. פקודת העיריות. בהדחה של חבר מועצה טיפלתי, ראש העיר לא נתקלתי בשנים האחרונות".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה