מנתונים שמפרסמת לשכת שמאי מקרקעין בישראל, עולה כי מחירי הדירות באשקלון זינקו בכעשרה אחוזים לעומת אותה תקופה אשתקד. בסקירה נכתבה כי: "כצפוי, עדיין לא ניתן להבחין בהשפעה כלשהי של תכנית מחיר למשתכן"

סיון סבג-אסולין | צילום: אחי בנאי, אשקלון

מחירי הדירות בישראל זינקו בשנה האחרונה ב-9 אחוזים. כך עולה מסקירה שמפורסמת בפעם הראשונה על ידי לשכת שמאי המקרקעין בישראל. הסקירה מפורסמת על ידי לשכת השמאים לאחר ששר האוצר, משה כחלון, הורה להפסיק את פרסום הסקירות המתבצעות על ידי השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי.

"סקירה זו מטרתה להמשיך את עבודת השמאי הממשלתי הראשי בנושא, בדיוק מהמקום בו הופסקה וזאת, עקב החלטת הממשלה שסקירתו הרבעונית לא תפורסם עוד לציבור הרחב", נכתב עם פתיחת הסקירה. "הסקירה נערכה תוך ניסיון לשמור ככל הניתן על שיטת העבודה של השמאי הממשלתי הראשי, כפי שניתן היה להבינה מהפרסומים לאורך 10 שנות עריכתה ועד לסקירה האחרונה שפורסמה".

הסקירה של לשכת השמאים בוצעה באותה השיטה בה נערכה הסקירה על ידי השמאי הממשלתי בשנים האחרונות, ומתייחסת לעסקאות שבוצעו לרכישת דירות 4 חדרים. "לא נסקרו דירות בנות חמישה חדרים ומעלה, הן בשל ריבוי שטחי הצמדה כגון גגות וחצרות והן בשל השונות ברמת הבניה של דירות אלה, שחלקן בנויות ברמת גמר גבוהה מאד. ניתוח מגמות התפתחות מחירים בדירות אלה עלול להקטין את רמת המובהקות של התוצאה או להטות אותה...גם דירות קטנות בנות שלושה חדרים ומטה לא נסקרו, שכן קיים בהן מיעוט יחסי של עסקאות ברוב הערים וקיימת שונות רבה במאפייניהן אשר מביאה לסטיית תקן רחבה במחירן".

באשקלון נמצא כי חלה עלייה של 10 אחוזים במחירי הדירות לעומת התקופה המקבילה בשנת 2015. לעומת הרבעון הקודם של השנה, חלה עלייה של 2 אחוזים בלבד. בסקירה נמצאו מספר ערים ששיעור העלייה במחירי הדירות בהן היה גבוה הרבה יותר, אך עדיין אנו עדים לעליית מחירים מתמדת ולא מבוטלת גם בעיר.

[pic_3359]

בסקירה נכתב בהתייחס לעלייה המתמדת במחירי הדירות כי "מחירי הדירות המשיכו לעלות ברבעון הנסקר בטווח שיעורים הדומה לאלו שנצפו בשנה החולפת וכי כצפוי, עדיין לא ניתן להבחין בהשפעה כלשהי של תכנית מחיר למשתכן".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה