מאז שנות התשעים של המאה שעברה הפכו המרחבים המוגנים בבתי דירות (ממ"דים) לחובה בכל בית. אף בניין חדש שהולך ונבנה לא יקבל אישור אכלוס אם לא יימצא בכל דירה ממ"ד חדיש ותקני. אבל הממ"ד לא נועד להגן אך ורק מפני אמצעי לחימה קונבנציונליים. הקירות החזקים והחלונות הממוגנים לא יועילו הרבה אם לא יהיה איטום מספק ואם לא תהיה יכולת לסנן את האוויר שנכנס פנימה. לכן, כל מי שרוצה להיות רגוע גם בתקופות של מתיחות וגם כאשר חלילה תשמע אזעקה, חייב לדעת מהי בעצם מערכת סינון אויר לממ"ד – מה היא מספקת ולמה היא חשובה.

סינון אוויר בתקנים הנדרשים

לפני הכול, מערכת סינון אויר לממ"ד חייבת להיות מערכת תקנית שעומדת בכללים ובתקנות שנקבעים כל ידי הגורמים המוסמכים. הגורמים הללו הם פיקוד העורף מצד אחד ומכון התקנים מהצד השני. יש לציין כי ישנן מערכות סינון שמשווקות גם בארץ וגם בחו"ל ואז, הן צריכות לעמוד גם בתקנים המקובלים בחו"ל, לרוב במדינות כגון מערב אירופה או ארצות הברית.

מדוע נחוצה מערכת סינון לממ"ד

בעוד שקירות הממ"ד נועדו לספק הגנה מפני פיצוץ ומפני רסיסים של נשק קונבנציונאלי, החלונות האוטמים והדלת הכבדה נועדו למנוע חדירת אוויר מזוהם. הזיהום עשוי להגיע מנשק ביולוגי, מנשק כימי או מזיהום אטומי. בעבר, כאשר טרם הותקנו ממ"דים אטומים, נאלצו הדיירים להשתמש במסכות מגן. הבעיה – לא רק שהמסכות הללו אינן נוחות, גם קשה לדעת מתי הן עדיין בתוקף והאם המסננים עדיין תקינים. כאשר פותחו הממ"דים האטומים, התעורר הצורך במערכת שתזרים לתוך החדר אוויר נקי, כלומר כזה שעבר סינון. רק כך, ניתן להישאר בבטחה בתוך החדר לאורך זמן, בלי להיות מושפעים מחומרים מסוכנים שישנם בחוץ.

סינון רב שלבי

מערכת הסינון מורכבת בדרך כלל באופן המאפשר טיהור רב שלבי של האוויר. כאשר האוויר נשאב ולפני שהוא מגיע לתוך הממ"ד הוא עובד תחילה בתוך מסננים ראשוניים. הללו מסננים חלקיקים גדולים יחסית ולכלוך. המטרה היא להגן על המסננים החשובים יותר וכדי למנוע פגיעה ביעילותם. המסנן או המסננים הבאים הם אלו שנועדו להרחיק חלקיקים זעירים. הם גם מסוגלים לנטרל חומרים כימיים ורעלים שונים. מסננים כאלה מבוססים בדרך כלל על חומר שנקרא פחם פעיל. יש לציין שתוך כדי פעולת הסינון מספקת המערכת לחץ אוויר גבוה יותר מזה השורר בחוץ. עובדה זו מספקת אמצעי בטיחות נוסף שכן כך נמנעת כניסה של אוויר מזוהם גם אם במקרה קיים סדק בקיר, בדלת או בחלון.

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח