כמעט לכולנו יש בבית תכשיטי זהב ישנים שלא משמשים אותנו יותר, בעיקר כי, איך לומר זאת בעדינות – הטעם שלנו ושל סבתא רבא מעט שונה. במקום לתת לתכשיטים להעלות אבק במגירה, למה שלא תנסו למכור את תכשיטי הזהב? זה בטוח יתרום לכם יותר מלהחזיק אותם בבית ללא שימוש.

חנויות תכשיטים רבות מאפשרות לכל המעוניין להגיע עם תכשיטים ישנים שכבר אינם בשימוש ולמכור אותם לחנות. את המכירה תוכלו לעשות תמורת תכשיטים חדשים במקום הישנים, ויש חנויות תכשיטים רבות שאף יתנו לכם את שווי התכשיט הישן במזומן.

איך תדעו מה שווי התכשיטים שיש לכם בבית? רוב הסיכויים שלשם הערכת שווי התכשיטים תצטרכו עזרה של איש מקצוע. ברוב חנויות התכשיטים הגדולות שקונות זהב ישן יש אנשי מקצוע שתפקידם לתת לכם הערכת מחיר בחינם בלי כל התחייבות שלכם לביצוע המכירה.

איך מעריכים את שווי הזהב הישן שברשותכם?

להערכת המחיר שתקבלו על הזהב הישן שלכם ישנם מספר שלבים:

  1. מתחילים מלאבחן בכמה קראט מדובר. הקראט, בלי להיכנס יותר מדי להסברים מייגעים, הוא המדד לכמות הזהב הטהור שבתכשיט, בנוסף לשאר המתכות איתן הוא מעורב. מתחת ל-10 קראט התכשיט לא יכול להיקרא תכשיט זהב, ו-24 קראט זה כבר זהב טהור שנדיר מאוד למצוא. רוב התכשיטים יהיו סביב ה-14 או 18 קראט. ככל שהקראט גבוה יותר, התכשיט שווה יותר.
  2. הדבר הבא הוא המשקל של התכשיט. את זה כמובן בודקים בלי אבני חן אחרות – אותן יש להוציא לפני המכירה, והן לרוב גם לא בעלות ערך. אם יש לכם תכשיט זהב עם יהלום, גם אותו יש להסיר וניתן למכור אותו לחוד באופן דומה.
  3. כשיש לכם את שני הנתונים הללו, השלב הבא הוא לבדוק את ערך הזהב על פי נתוני המסחר בבורסה. נתונים אלו יתנו לכם את המושג כמה שווה גרם של זהב טהור, ולפי הקראט שיש לכם תוכלו לבצע את החישוב כמה שווה גרם מהזהב שבידכם. מכאן זה פשוט להכפיל במשקל הכולל וקיבלתם את הערך המבוקש.

ככל שתפנו לחנות גדולה ומבוססת יותר, כך תבטיחו לעצמכם מחיר קרוב יותר לערך השוק כפי שפורט לעיל. בחנויות קטנות לרוב אין את אנשי המקצוע שיעריכו בעצמם את שווי הזהב, ולכן הם מעדיפים לא להסתכן ולשלם מעט פחות. החנויות הגדולות מפעילות באופן שוטף מערך של התכה וזיקוק של הזהב הישן, עלות זו עבורם קטנה יותר מאשר בחנויות קטנות ולכן תגולם באופן נמוך יותר במחיר.

*המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח